אל תדאג, יהיה בסגר! (פרק ג') 18602
רק כדי להנעים את האוזן והעין – אף צה"ל מודה בקיומו של עלה התאנה המכונה 'סגר'.
בברכה

א. מאן
אל תדאג, יהיה בסגר! (פרק ג') 18608
המאמר גם כולל הערכות על עלותה (מיליארדי שקלים) ויעילותה של גדר-הפרדה. לעיונך.
אל תדאג, יהיה בסגר! (פרק ג') 18628
מיץ פטל הנכבד,

ברשותך, אצטט מספר נרחב של פיסקאות ממאמרו של עמוס הראל בעיתון הארץ מתאריך 06.03.01, עליו הצבעתי בתגובתי הקודמת:

"...עיון קצר בכותרות העיתונים, מפיגוע בית ליד בינואר 95' ואילך, יעלה שהחלטות זהות ] לביצוע סגר א. מ.[ התקבלו פעמים רבות בעבר. בפועל, הצעדים הללו לא החזיקו מעמד. חמור מכך: גם בעיצומו של העימות החריף בשטחים - מקור צבאי גילה אתמול כי מספר אירועי הירי והמטענים בחמשת החודשים האחרונים, עולה על מספר התקריות מ-‏1967 עד
ספטמבר 2000 - לא נעשה כמעט דבר. משרד מתאם הפעולות בשטחים התריע; משרד העבודה והרווחה ומשטרת ישראל נותרו כמעט אדישים. התוצאה: להערכת מקור ביטחוני, קרוב ל-‏30 אלף פלשתינאים שוהים בישראל בלי היתר..."

"...בהתאם להחלטה נוספת שהתקבלה, תתוגבר פעילות המשטרה בקו התפר ובמרכזי הערים. צה"ל הבטיח לעזור. החטיבות המרחביות בגדה המערבית, האחראיות על צדו המזרחי של הקו הירוק, יגבירו את הסיורים בקרבתו. צה"ל גם העמיד מתחילת השבוע לרשות המשטרה מאות חיילים לאבטחת מרכזי הערים, כפי שעשה כמה פעמים מאז פרוץ האינתיפאדה הנוכחית...."

"...אבל בצה"ל מודים שהפעילות על הקו הירוק היא סוג של מס שפתיים. הסיורים הללו יעצרו כנראה בעיקר פועלים המחפשים עבודה בישראל; מחבל נחוש בדעתו יוכל לחדור דרכם. לעומת זאת, הם מצטלמים יפה. גם זו תרומה לתחושת הביטחון של האזרחים הלחוצים. "לילה שלם
של דיונים - ותראה עם מה הם יצאו", מעיר קצין בכיר בצה"ל על עמיתיו במשטרה. חברו סלחני יותר: "החיילים לא יתפסו פיסית מחבל, אבל אולי הם ירתיעו מישהו שמתכנן לעבור לצורכי פיגוע...."

"...בעיצומה של האינתיפאדה שלף ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, תוכנית מגירה: הפרדה חד-צדדית. זו, אמר, תיושם במקרה של הסלמה נוספת, או אולי הכרזה פלשתינית בלתי מתואמת על מדינה עצמאית. תוכנית ברק כללה קו הגנה סביב גושי ההתנחלויות, עיבוי קו התפר, וכבישים לישראלים בלבד. התנחלויות מבודדות לא יפונו בלי הסכם. בצה"ל לא התפעלו. המטכ"ל לא ראה כיצד ניתן לבצע הפרדה באזור ירושלים, וצפה תגובה בינלאומית חריפה להחלטה הישראלית..."

"...תוכניות לא פחות שאפתניות מיוזמת ברק הועלו בימי השרים לביטחון פנים משה שחל ואביגדור קהלני, אך נעצרו הרבה לפני שלב הביצוע. חפץ משוכנע ש"אף אחד לא התכוון לטפל בכך ברצינות, גם בגלל חוסר רצון פוליטי" (משום שלא הושגה הסכמה היכן יעבור המכשול, תוואי שיתפרש כקו נסיגה לקראת הסכם עתידי). היו גם ההוצאות האדירות: עלות התוכנית הוערכה במיליארדי שקלים..."

"...ברצועת עזה, אגב, המאבק בחדירות משיג תוצאות טובות יותר מאשר בגדה, גם משום שאת רובה מקיפה גדר מערכת. לאורך הקילומטרים הארוכים שבהם נפרצה הגדר נערך צה"ל במארבי חי"ר וטנקים. לכוחות גם ניתנו הנחיות פתיחה באש "מרחיבות", המאפשרות ירי בכל מי שמנסה לחצות את גבול הרצועה. ניסיון ליישמן בגדה יהיה בעייתי: שם אלפי פועלים חוצים את הקו הירוק מדי יום. האם ישראל יכולה להרשות לעצמה ירי בעשרות פלשתינאים הבאים לחפש פרנסה? ימי ה"פדאיון" של שנות ה-‏50 חלפו...."

עד כאן הציטוט המוארך - אשר ממנו עולה תמונה קשה ועגומה, המרמזת בבירור על חוסר רצונם הבולט של מקבלי ההחלטות השונים במדינת ישראל לבצע מהלכים מאוד מסויימים - הן מסיבות פוליטיות והן מסיבות כלכליות - העשויים להביא לתועלת יחסית של ממש במצב הנוכחי ואף בעתיד לבוא.

הגדר אומנם תעלה מיליארדי שקלים, אך יעילותה היחסית אינה מוטלת
בספק - ולדוגמא המצב ברצועת עזה, שם ישנה גדר מערכת חלקית בלבד(!)

כל נסיון אחר להגדיר את מצב הסגר הנוכחי כהפרדה נבונה ומונעת הינו אחיזת עיניים.

נהפוך הוא: סגר אווילי זה גורם לסבל בל ישוער לאוכלוסיה הפלסטינאית בשטחים, מאחר וצה"ל מבצע ללא הרף שורה שלימה של צעדי מצור וכיתור, המונעים מנתינים פלסטינאים מלהתנועע באיזורם ממקום למקום, והגורמים לקיפוח חיי אדם בגין חסימת חופש התנועה בשטחים כבושים אלו, ולאי יכולת הצלת חיי אדם כתוצאה מכך.

קצפי, אם כן, מתחלק לשניים - הן כנגד אוזלת ידה המכוונת של הנהגת מדינת ישראל בסוגיה זו - מסיבות פוליטיות בעליל, והן כנגד התעללות הסגר/מצור/כיתור המופעלת כנגד אוכלוסיית הפלסטינאים בשטחיה הכבושים השייכים למעשה לה.

בידידות

א. מאן

נ.ב. ברצוני להודות לעיתון 'הארץ' ולמר הראל על הבאת כתבה מאלפת זו באתר העיתון באינטרנט.
אל תדאג, יהיה בסגר! (פרק ג') 18633
מצד אחד שמחתי לראות כאן ציטוטים נרחבים מהכתבה, ומצד שני אני חושש שעשויה להיות בהבאתם משום הפרת זכויות-היוצרים של ''הארץ''. לתשומת-לבך בעתיד.

בהיעדר ראיות אחרות, אני ממשיך להטיל ספק גדול ב''יעילותה היחסית'' של הגדר במישור הבטחוני. לא הבאת שום רמז ל''תועלת של ממש'' שתצמח מגדר שכזו.

לאורך כל חילופי הדברים בינינו הסכמתי איתך שהסגר אינו משרת אף מטרה ממטרותיו המוצהרות. כתבתי גם כי אינני יודע איזו מטרה הוא כן משיג, ואם יש כזו - סביר שהיא בתחום הפוליטיקה הפנימית הישראלית. צעדי הכיתור בשטחים אינם חלק ממדיניות הסגר, והם מופעלים באופן בלתי-תלוי. ה''כתרים'' הללו הם המגבילים את חופש-התנועה בשטחים (בעוד שהסגר עניינו חופש-התנועה מהשטחים לישראל). נראה כי ערבבת כאן מין בשאינו מינו (שהרי את ה''סגר'' אתה מחייב - ובלבד שאכן יהיה שריר וקיים ובלתי-עביר).

נ.ב. ''הארץ'' מפרסם באינטרנט את כל המלל המופיע במהדורה המודפסת שלו, וכן דיווחים ומידע בלעדיים לאתר. דומה שאין צורך להודות על כך לעיתון, שעושה זאת משיקוליו המסחריים, אולם מן הראוי להקפיד על זכויות-היוצרים שלו.
אל תדאג, יהיה בסגר! (פרק ג') 18643
מיץ שלום,

תודה על הערתך.

ציטוטיי מעיתון הארץ נעשו בתום לב - אך עתיד אנוכי להורות באופן מיידי לעורכי האתר להסיר תגובתי זו.

בתודה מראש

א. מאן
אל תדאג, יהיה בסגר! (פרק ג') 18653
מר מאן אכן ביקש מאיתנו בנימוס להסיר את התגובה. בחרנו שלא לעשות זאת משום שבדיקה קצרה הובילה אותנו להאמין שאין כאן כל הפרה של זכויות יוצרים (הציטוט האמור הוא בחזקת ''שימוש הוגן'', בעיקר לאור ההציון המפורש של המקור).

באם תתקבל פניה ממערכת ''הארץ'' הטוענת להפרת זכויות יוצרים, נסיר כמובן את התגובה מהאתר.
הארנב המלשן 18655
טלפון אחד לחנוך מרמרי, והוא תיכף משגר טילי שוקן-‏3 להשמדת האייל
:-)
ממש כזאב לאייל, הלא כן? 18659
מהרו, רק עוד כ-‏3 שעות להעלמות הקישור!

תת-הכותרת היא: "איך מתנהג אייל שלא ראה זאב מימיו כשהטורף מתחיל לחיות בסביבתו"
ממש כזאב לאייל, הלא כן? 18668
מרתק!

ועכשיו: היכן האייל הנוקדן כשצריך אותו?

במאמר, הם משתמשים בצירוף "אייל הקורא", ולא "האייל הקורא" - יידוע של שם התואר בלבד. אם זה היה "אייל הצפון", למשל, הייתי מבין זאת. אבל "אייל הקורא"? לי, לפחות, זה צורם.

אגב, המאמר המקורי פורסם ביחרון Science. קישור שלא יעלם עוד 3 שעות:
(מצד שני, האתר שלהם זיהה את העובדה שאני מחובר דרך הטכניון. אני לא בטוח שהקישור יעבוד ממקומות אחרים).
כמה זה עולה לנו? 18647
השר לשעבר אביגדור קהלני מתראיין כעת בתוכנית "רצועת הביטחון" (כמה סמלי!) ומזכיר שתי תוכניות הפרדה שעלו בתקופתו. התונית הצה"לית הוערכה בכמיליארד שקלים. תוכניתו של קהלני, שכללה בעיקר מכשולים לרכב – תעלות וקטעים בלתי עבירים, הוערכה בכמאה מיליון שקלים.
כמה זה עולה לנו? 18648
התוכנית של קהלני נועדה למנוע גניבות רכב ולא למנוע פיגועים.
כמה זה עולה לנו? 18651
עלותו בפועל של פרוייקט תהיה תמיד מעבר לעלותו המוערכת-מראש. חוק זה תקף גם כשהוא נלקח בחשבון.
]בטח כבר כתבו את זה היכנשהוא. אם לא - אפשר לקרוא לזה "חוק מיץ"[
כמה זה עולה לנו? 18669
מחבל שהולך ברגל מטולכרם למרכז נתניה יכול להגיע ליעדו תוך 5-4 שעות הליכה, גם בהתחשב בעקיפת מחסומי צה"ל. וכמובן, מקלקיליה למרכז כפר-סבא אפשר להגיע בתוך שעתיים גם אם לא יוצאים מקלקיליה מערבה (כדי לעקוף מחסומים). אני מציין זאת, כי לפי מה שכבר פורסם המתאבד בנתניה יצא מביתו במחנה הפליטים נור א-שמס בשעה 3 לפנות בוקר.
הוא התפוצץ בשעה 9 בבוקר, במרחק של כ-‏16 ק"מ בערך, ובהחלט ייתכן שהלך את כל הדרך הזו ברגל. כמובן שתעלות לא יחסמו מחבלים מסוג זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים