הטריק הוא כזה: 186354
המדינה נותנת לשמוליק אופציה שהוא יכול לממש בחצי מחיר. לשמוליק (אם חד-הורית מדימונה) אין כסף לממש את המניה בחצי מחיר. שמוליק מוכר את האופציה לדנקנר (/אריסון/זאבי/whoever) בשליש מחיר (או 3/4 מחיר, אני לא חזק בכלכלה).

דנקנר מרוצה כי הוא קנה כך-וכך-אחוזים מבנק לאומי במחיר מציאה. שמוליק מרוצה כי (נדמה לו ש) הוא הרוויח כך-וכך מאות שקלים על האופציה שחילקו לו. החברים באוצר מרוצים כי גם דנקנר וגם שמוליק אוהבים אותם. ורק לשמאלנים המסריחים שוב יש טענות...
הטריק הוא כזה: 186356
האופציות האלה סחירות בשוק - יש להן מחיר שוק שמשקלל גם הלחיצות הממוצעת של בני ישראל למזומנים (מוריד את המחיר) מחד, ואת התחרות בין דנקנר, אריסון וזאבי (המעלה את המחיר) מאידך. המחיר לא יהיה מושפע ממצוקה ספציפית.

אבל הרעיון ככלל נראה מוזר, קשה ליישום ועם השפעה חלוקתית שלילית (כמו כל ''מס גולגולת''). אבל ירון זליכה הוא אדם רציני ואם הוא עובד על זה אז שישלים את עבודתו ואז נראה.
הטריק הוא כזה: 186404
הבעיה עם מס גולגולת היא שהוא רגרסיבי: מס זהה לכולם משמעותי לעני יותר מאשר לעשיר. אבל אם המדינה *נותנת* סכום שווה לכולם, אז... הוא משמעותי לעני יותר מאשר לעשיר, וזה "מס" פרוגרסיבי. לא?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים