שתי שאלות מעניינות 186594
(וסליחה אם אני חוזר על נושאים שכבר נידונו יותר מדי כאן)

א) האם סיוע ישראלי (וישראל הוכיחה שהיא מסוגלת לסייע) לאיראן הוא בגדר מדע בדיוני, והאם זה בגלל שאנחנו לא אוהבים את איראן, או בגלל שאיראן לא אוהבים אותנו?

ב) האם נזק כזה יכול להתרחש בארצות הברית? ובישראל?
שתי שאלות מעניינות 186598
א. תיאורטית, כחלק מהמהלך שקורה עכשיו בעולם הערבי/מוסלמי כשב"יומן" בערוץ 1 לפני כחצי שעה אמרו שלוב עשוייה לקשור קשרים דיפלומטיים עם ישראל אז כן, יש אפשרות תיאורטית כזו. בכל מקרה, איראן הרי קיבלה נשק ישראלי במהלך מלחמת איראן-עיראק בשנות השמונים כמו גם ציוד אמריקאי שהועבר דרך ישראל שכלל בין השאר טילי נ"מ "הוק".

ב. אני מאד מקווה שלא... ברצינות, אני מקווה שחוקי הבנייה בישראל ואכיפתם מבטיחים לנו עמידות גבוהה יותר נגד רעידות אדמה.
שתי שאלות מעניינות 186600
א) למה ישראל עשתה את זה? כדי לפגוע בעיראק? או שמא היא קיבלה רווח נאה מכך?

ב) קטונתי, אבל אח שלי ארכיטקט, וממה שהוא אמר, עושה רושם שגם אם אנחנו לא במצב קטסטרופלי כמו באיראן, רעידת אדמה אצלנו תהיה אסון כביר.
ואם תחשוב על זה שנייה, אחרי אסון ורסאי (והזדחלות הפעולות המתבקשות מדו"חות הועדה החוקרת), לשים את מבטחך בחוקי הבנייה בישראל, ועל אחת כמה וכמה אכיפתם, נשמע תמים אף יותר מ"באלוהים נשים מבטחנו" של האמריקאים.
שתי שאלות מעניינות 186601
אם היית רואה את רשימת המדינות אליהן יצאנו/אנחנו מיצאים נשק, אני חושב שהיית נחרד. כסף מגלגל את העולם.
מספיק לראות ''סין'' כדי לקבל חררה 186602
שמעתי בשבוע שעבר על ביקור שערך הנשיא שלנו בסין (תקנו אותי אם אני טועה, וקרוב לודאי שאני טועה) וכולו היה התלקקות ואושר על כך שהסינים מקבלים אותו בברכה. בין לבין דובר על העסקאות המופלאות שאנחנו הולכים לקשור עם המדינה הטוטליטרית החביבה והידידותית לסביבה הזו.

ומצד שני, אם נסתכל על מלחמת איראן-עיראק, למה לא, בעצם? גם נרוויח כסף על חשבונם, וגם הם יפנו את הנשק שניתן להם נגד העיראקים, שאותם אנחנו לא אוהבים במיוחד. איפה הפסדנו כאן?
מספיק לראות ''סין'' כדי לקבל חררה 186607
ישראל מכרה נשק לרודנים בכל מקום. בין השאר לדיקטטורות בדרום ומרכז אמריקה, באפריקה, ובאסיה. אולי אפשר לפנות לסיב''ט במשרד הביטחון ולקבל את הרשימה המלאה. תיכף אולי יבוא גיל לדרמן או גלעד דנבום או מישהו אחר ויתן לך רשימה מפורטת יותר.
מספיק לראות ''סין'' כדי לקבל חררה 186638
בשביל מה אני כאן?

לאיראן מכרה ישראל נשק בעיקר משום שארה"ב לא יכולה היתה לעשות זאת באופן רשמי. "איראן-גייט" היתה מעין עיסקה סיבובית בה מוכרת ישראל נשק לאיראן מתוך הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל, וברווחים קונה ה'סי איי אי' מישראל נשק למען צבא "הקונטראס" בניקרגואה (כמו במקרה של איראן, גם כנגד סיוע שכזה כבר נחקקו מספר חוקים ע"י הסנאט, ולכן השימוש בעיסקה סיבובית מסובכת שכזו) ומספר דיקטטורות רצחניות אחרות בדרום ומרכז אמריקה כמו פנמה, גוואטמלה, אל-סלבדור, ועוד. הנשק שנמכר ל"קונטראס" הגיע כולו מנשק שלל שנלקח מאש"ף בלבנון, על מנת להקשות על איתור מקורו. מעניין לציין (לטובת הבלבניסטים שבחבורה) שבשנת 1982 הביך שר הביטחון שרון את הממשל כאשר הצהיר כי ישראל מוכרת נשק לאיראן באישורה של ארה"ב, הודעה שקיבלה מאוחר יותר את אישורו של משה ארנס, השגריר בוושינגטון.
ל'איראן-גייט' היו ספיחים רבים נוספים בארה"ב ובישראל. למשל, הנשק שהגיע לפנמה לידי מייק הררי, עוזרו הישראלי של נורייגה (וגיסה של דורית בייניש, מי שהיתה פרקליטת המדינה כאשר התפוצצה הפרשה ומונתה לחקור את השעיר לעזאזל יאיר קליין), המשיך את דרכו להונדורס במטוסי תובלה של קרטל הסמים הקולומביאני מדיין. בנוסף לכך המטוסים העמיסו בפנמה גם קוקאין, באישור וכנראה אף באבטחה של ה'סי. איי. אי.', אשר הקפיד להעלים עין מהברחת קוקאין לתוך ארה"ב ע"י ה"קונטראס".

באשר למכירת נשק למדינות אחרות, נראה לי שצריך מחקר אקדמי בשביל זה, ולא סתם הודעה באייל. אכן דרום ומרכז אמריקה היוו יעד מרכזי למכירות נשק ישראלי, במיוחד במהלך שנות השמונים תחת ממשל רייגן. ידועים במיוחד הם גם קשריה הטובים של ישראל עם משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, אשר כללו מכירת נשק מתוחכם אשר שימש בפלישות למוזמביק ולאנגולה, עזרה למשטרת דרום-אפריקה בדיכוי התנועות אשר התנגדו לאפרטהייד, ואף תוכניות משותפות לפיתוח נשק גרעיני.עוד קודם לכן סייעה ישראל בנשק ובאימונים לצבא המלוכני באתיופיה, למורדים בתימן, לצבא והמשטרה החשאית של השאה באיראן, למשטרה החשאית של מרוקו, לצבאות של זאיר, ניגריה ואוגנדה (אידי אמין בתחילת דרכו), ואני מניח שחיפוש יסודי באינטרנט יכול להגדיל את הרשימה פי חמש לפחות. בגדול, שרותי הביון ותעשיית הנשק של ישראל שימשו תמיד כזרוע בלתי רשמית של ארה"ב במקומות שהאחרונה היתה מוגבלת מטעמים אלו ואחרים.
תודה 186641
פעם ראשונה שהבנתי את המבנה של עסקאות ''איראן-גייט''.
שתי שאלות מעניינות 186650
לגבי ב': בקליפורניה היתה לפני יומיים רעידת אדמה בעוצמה דומה - שני הרוגים. במקרה של ישראל אני מאמין שהתוצאה תהיה יותר גרועה מבקליפורניה ויותר טובה מבאירן.
שתי שאלות מעניינות 186764
(בסוף ויתרתי על מפגש האיילים לטובת הרי אילת).

לגבי ב', באזור הסיכון הגבוה בארץ (הבקע הסורי-אפריקאי), יש 5 ערים - קרית שמונה, טבריה, בית שאן, יריחו ואילת.
בקרית שמונה ובית שאן, יש בנייה רבה משנות ה-‏50' שאינני בטוח בכלל לגבי עמידותה לרעשי אדמה. ביריחו, לדעתי בכלל אין תקנים כאלו (ובוודאי במחנות הפליטים שגובלים בה). טבריה, וכן קרית שמונה, יושבות במדרון תלול של ההר, דבר החושף אותן גם לסכנה חמורה של גלישת קרקע וסלעים במקרה של רעש אדמה.
בעיות דומות יש גם בחיפה, שחלקה המזרחי יושב על שבר יגור (השבר המשני בארץ, מחיפה עד בקעת הירדן), בפרט באזורים הישנים יותר של העיר התחתית הנמצאים קרוב לקו השבר עצמו.
לגבי אילת, אני מניח שאפשר להיות פחות מודאגים. חלק גדול מהבנייה בעיר מודרני יחסית, והרעש של 1995 גרם נזקים מעטים יחסית מחד - ומאידך העלה מן הסתם את המודעות הציבורית בעיר לנושא זה.
שתי שאלות מעניינות 186786
אחי הצעיר אשר מתעמק בנושא בגבעת רם מוסר שחיפה היא נקודה קריטית אמיתית הן מהסיבה שהזכרת וכן מאיכות הבניה בכל איזור התעשייה המאסיבי.
ישנו מחקר לטענתו אשר מזהיר כי רעידת אדמה מעל רמה של ארבע וחצי תגרום לאסון אקולוגי בהיקף עצום.

הנקודה היפאנית -
בהתחשב בעובדה שהיו אצלנו בחצי השנה האחרונה מספר רעידות ברמות שבין שש לשבע הייתי אומר:
תעירו אותי כשנגיע לשמונה.
שתי שאלות מעניינות 186928
אתה אומר שרעידת אדמה יכולה לפתור את בעיית הפליטיים במחנות?
רק על תספר את זה לימין הם עוד עלולים לנסות את זה.
שתי שאלות מעניינות 187016
אני חושב שחיפה היא בעיה חמורה יותר מאשר בקע הירדן.
במפרץ חיפה, כמעט על שבר יגור, יש שילוב קטלני של צנרת גז ודלק (תת-קרקעית בחלקה), מגורים, תחנת כוח ובתי זיקוק

מצמרר לחשוב מה תשעה רעידת אדמה במקרה כזה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים