שכחתם את הנימוק האסטרטגי 186683
הרי החיילים לא יכולים לדעת להפורעים מתכוונים רק לחבל בגדר. כשמישהו מנסה לחצות את הגדר שמפרידה את עזה - בודקים אם הוא רק בה לחבל בה או רוצה לחצות כדי לבצע פיגוע?

הם ראו המון שמתנפל על הגדר המפרידה בינו לבין הצבא, קראו לו לעצור והוא לא עצר. מכאן הם ניצלו את תנאי השטח: טוב לירות באויב פוטנציאלי בעודו מעבר לגדר מאשר בהיותו בצד שלך של הגדר. אם הם היו עובדים, לך תדע מה הם היו מנסים לעשות.

נעשה פה מעשה פרו-ערבי: הנה, בניגוד לאירועי אוקטובר אלפיים, צבא יהודי כן יורה על אזרחים יהודים התוקפים אותו. שוויון בפני החוק הוא שוויון בפני הקנה.

דרך אגב, לא הנתי מן ההודעה אם החיילים ירו מן העבר המזרחי של הגדר מערבה או ההפך. בשני המקרים הם פעלו ב"צדק": אם כהגנה על ישראל מפני פולשים בלתי מזוהים המנסים לעבור את גדר ההגנה ואם כתומכי העצמאות והריבונות הפלסטינים שעל שטחה הם הגנו.
זה ממש לא משנה 186687
הפקודות בצה''ל מאשרות ירי רק בסכנת חיים. מאחר שהפורעים לא היו חמושים בנשק מתקדם יותר מקאטר, לא היה שום יסוד סביר להניח שהחיילים נמצאים בסכנת חיים בשלב שבו הם ירו.

רובה סער הוא נשק קטלני. גם מי שנפגע ברגליים, כמו האידיוט הזה, יכול למות מאובדן דם, מה שכמעט קרה במקרה הנוכחי. ברגע שחיילים יתחילו להשתמש בנשק הזה בכל פעם שהם ''חשים מאויימים'', אבוד אבדנו. כבר עכשיו זה קורה יותר מדי. אתה לא יכול להתחיל לירות באנשים על סמך ''לך תדע מה הם היו מנסים לעשות'' אלא על סמך ''אני יודע מה הם היו מנסים לעשות, וזה היה מסכן את החיים שלי''.
Shoot first, explain later 186691
זו אכן המדיניות הנוחה ביותר ! קודם יורים ואח"כ מתפתלים בנסיונות נואלים להצדיק מעשה נבלה.
Shoot first, explain later 186698
יורים ומטייחים, או בפרפרזה עדכנית-
יורים ושוכרים עו''ד
שכחתם את הנימוק האסטרטגי 186693
(לפי הכתבה המצולמת) החיילים היו ממערב לגדר, המפגינים+המצלמה ממזרח. קל מאוד היה לזהות שלא מדובר במחבלים שמנסים לחצות אותה על-מנת לבצע פיגוע - לפי כמות האנשים, % הנשים, הצעקות המפורשות לחיילים בעברית (אל תירו), נוכחות המצלמה וכו'.
שכחתם את הנימוק האסטרטגי 186694
כמו כן, לפי הצילומים החיילים לא קראו למפגינים לעצור בשום שלב ולא הפעילו נוהל מעצר חשוד (אולי בלב...). תאורטית ניתן היה לערוך את הקטעים הללו החוצה מהסרט, למרות שלפי מה שניתן לשפוט ממה ששודר, זה ממש לא היה המצב (כמובן שאין פה וודאות)
לא קשור למחבלים בהכרח 186696
בהפגנה סוערת ואלימה אין שום מניעה מכך שה''מפגינים'' יתחילו לפעול בצורה אלימה נגד החיילים. החל מהשלכת אבנים וכלה בתקיפה ישירה פנים אל פנים. לבי לבי לחיילים שצריכים להתמודד עם המון מתפרע, כש-אסור- להם להשתמש בנשק היחיד שיש להם.

(ושוב אני שואל את השאלה האם היה לחיילים נשק לפיזור הפגנות, ולא מעניין אותי מה דובר צה''ל אומר).

לצעוק ''אל תירו'' יכול, אגב, לצעוק כל אדם, גם אם הוא מחבל והולך עוד שנייה להרוג את מי שהוא צועק עליו. נשים יכולות להיות אלימות ומסוכנות כשהן רוצות, אפילו לא אם כמו גברים, מצלמה הייתה נוכחת גם בלינץ' ברמאללה וכדומה. הנימוקים שלך הם לא רלוונטיים לחייל שצריך להתמודד עם הסיטואציה הזו בזמן אמיתי, לא שזה מצדיק ירי באש חיה לכיוון המתפרעים, ודאי שלא בצורה שבה זה (כנראה) נעשה.
לא קשור למחבלים בהכרח 186697
אני מסכים, אלא שהשורה התחתונה שלך היא השורה התחתונה. בסיטואציה הקונקרטית ההיא הירי היה בלתי מוצדק בעליל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים