המשך האפליה בדרכים אחרות? 187101
האם לא נראה לך שהחריגה הקולוסאלית מכל מה שמוכר כזכויות יוצרים ברחבי העולם היא בעצם המשך האפליה וההתייחסות המתנשאת בדרכים אחרות? מדוע צריכים האבוריג'ינים להמדד ולהבחן בכלים אחרים מאנשים אחרים?
אחרי הכל, כל תושבי אוסטרליה (ולעניין זה, כל תושבי העולם) באים ממסורות כאלו ואחרות הנזנחות בהדרגה, כולל טקסים דתיים ואחרים, אמנות "עממית" כזו ואחרת, סודות דתיים, וכן הלאה. המסורות הנעלמות (אם לא נעלמו לחלוטין) של האירים שהגרו לאוסטרליה אינן זוכות להגנה כלשהי והאירים המהגרים אף אינם מבקשים הגנה כזו. אני גם לא חושב שמישהו מהם היה שמח להיות מוגדר כנציג "תרבות בסכנת הכחדה" או שג'ימס מק'הנרי כלשהו היה מבקש להגן בזכויות יוצרים על השימוש בצבע ירוק על קיר המסבאה שלו בגלל המורשת האתנית של הצבע ושל המסבאה בתרבות האירית.
עצם בקשת ההגנה, ועוד יותר מזה נתינתה, נראים כמו איתות שמדובר בילד הטמבל והנחות של המשפחה, שמטעמי נכונות-פוליטית מוגדר כ"ילד מיוחד" הנדרש לעולמי-עד להגנה "מיוחדת" כי הוא ילד נורא-נורא "מיוחד".
בשורה התחתונה, זה נראה כמו המשך של האפליה והיחס המתנשא רק בדרכים אחרות.
המשך האפליה בדרכים אחרות? 189658
לטעמי, אין כאן שאלה של *הגדרת* התרבות האבוריג'ינית כתרבות העומדת בסכנת הכחדה - זו עובדה קיימת. האבוריג'ינים לא היגרו למדינה אחרת ונטמעו בה, כמו האירים, אלא נושלו מחייהם המסורתיים בידי מהגרים מבחוץ.

אפשר לראות התחשבות כהתנשאות, ואפשר גם לשכוח לרגע מה-PC ולבחור להביט על המטרה העומדת מאחורי התחשבות זו. האוסטרלים הלבנים, והם מודים בזה כעת, עשו עוולות נוראיות לאנשים שמצאו בארץ אליה הגיעו. התיקונים בחוק נובעים ככל הנראה מרגשות אשם פשוטים על אותו עוול, אבל שוב - המטרה ולא הסיבה היא המרכזית כאן, והמטרה היא לשמר ולכבד את התרבות המסורתית של אוסטרליה. אם מביטים על כך מהזווית התרבותית (ולא הלאומית), היצירות הללו ראויות להתייחסות מכובדת עד כמה שניתן, כיוון שהן חלק ממורשת הארץ.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים