בטחון הפנים אינו חרצוף 18740
חרצופים תלויים על הקיר? יש לי הרגשה שיהיו יותר מאחד בממשלה הזו. לא שזה מפריע לשרון - כל אותם חרצופים לא יפצו פה אפילו פעם אחת כנגדו. כל הדמויות הפוליטיות השוליות שאינן מקורבות לשרון חבות לו הרבה על המינויים התמוהים האלו. הן יתמכו בו כל הדרך.

עכשיו לעוזי לנדאו. עוזי לנדאו הינו מזה שנים רבות הדמות הנערצת עלי ביותר במחנה הלאומי ובמפלגת הליכוד. אדם המייצג בעיני את כל האידיאולוגיה שאני מאמין בה, איש ביתר"י מכף רגל ועד ראש, שעמד מאז ומעולם מאחורי דיעותיו, גם אם זה עלה לו בחוסר פופולריות, בכיסא או באהדתו של ראש המפלגה דאז, נתניהו. למען האמת, היה לנדאו ממתנגדיו החריפים של נתניהו, ובצדק.
על פועלו הרב, אין אדם שלדעתי מגיע לו יותר לכהן כשר בממשלת הליכוד. אולם, שרון הוא אדם חכם. הוא יודע בדיוק את מי הוא צריך לקנות בתפקיד שר ומי נמצא אצלו בכיס הקטן.
קחו למשל את רובי ריבלין, שבחצי חיוך אני תוהה אם היה עובר למרץ במקרה והיה מוצע לו תיק חשוב בממשלה, או המפד"ל למשל, שתמכה בשרון בצורה מאסיבית במשך כל הקמפיין, הריצה קמפיין משלה למענו -ותשאר מחוץ לממשלה, כפי נשארה בעבר, מכיוון שפשוט ברור שהמפד"ל תמיד תתתמוך בימין. לא הוגן, אבל חכם.
לנדאו, הוא ח"כ כיס כזה. קטן, שקט, קומפקטי ופעיל לאללה. למרות שהוא אחד מתומכיו הגדולים, יכל שרון להשאירו מחוץ לממשלה, אבל הוא בחר שלא לעשות כך. לדעתי, יש כאן מעין מחווה יוצאת דופן ואמיתית לעוזי לנדאו. הוא בעצמו לא קיווה לקבל את תפקיד השר ולא ביקש זאת משרון. בלתי מובן, אך יפה.
זהו, לדעתי, צעד ראשון של הממשלה החדשה ברגל ימין.
בטחון הפנים אינו חרצוף 18786
ועכשיו בוא נדבר קצת אמת, ואם אפשר אז גם בלי להאריך יותר מדי.

עוזי לנדאו הוא מהמעגל החיצוני של תומכי נתניהו - כלומר, הוא נכון לסייע לו ומצפה לרווחים נאים אם יביא להצלחתו, אך יחד עם זאת גם לא הימר עליו עם כל הקופה. הפעולה של שרון, בהקשר זה, היתה פשוטה והגיונית: הוא נתן ללנדאו שוחד פוליטי בדמות מכונית צמודה, משרד ממשלתי לא לגמרי שולי וחברות בקבינט, ובתמורה הרחיק אותו ממעגל תומכי נתניהו וחשוב מכך, נתן לו מה להפסיד במקרה ויבגוד בו. זהו. לא תגמול, לא נדיבות, לא טוב לב ולא סיפורי פיות.
בטחון הפנים אינו חרצוף 18795
מצטער ניתאי, אך לנדאו מעולם לא היה ולא יהיה מתומכי נתניהו, באף אחד ממצבי הצבירה בהם הם באים. עוזי לנדאו לחם בחירוף כנגד נתניהו והצורה בה הנהיג את הליכוד. אם אתה מתכוון לתמיכה במהלכים מסויימים של ממשלת נתניהו - הרשה לי להעמיד אותך על טעותך ולהסביר כי למרות הכל (ואף על פי) לנדאו הוא איש ימין, שעמדותיו ימניות ועל כן יתמוך בפעולות ימניות. לא ציפית שיתמוך בברק, נכון? תמיכה בממשלת נתניהו אינה כתמיכה באיש - והוא אכן לא תמך בו. כמו שנאמר: וחבל לך בכלל על הזמן.
בטחון הפנים אינו חרצוף 18890
בוא לא נדבר על היסטוריה. כאשר נתניהו העלה את מועמדות הסרק שלו לראשות הממשלה לפי כשלושה חודשים, לנדאו כבר נמנה על תומכיו. למה השינוי החד בעמדותיו של לנדאו מלפני שנתיים? משום שאז האינטרס שלו הכתיב לו ללכת נגד נתניהו, ועתה הוא הכתיב לו ללכת עימו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים