קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 18812
במקרה ובמהלך הקדנציה הנוכחית אריאל שרון יתפטר/יילך לעולמו/יופל בהצבעת אי-אמון, מה יקרה-
א. ייערכו בחירות חדשות לכנסת בלבד( בהתאם לחוק שבוטל אתמול שקובע שבאחד המקרים הנ"ל ייערכו בחירות חדשות)
ב. הנשיא יזמין ראש סיעה להרכיב ממשלה
ההגיון שלי אומר שאפשרות ב' תתרחש, אבל אם מישהו יודע בוודאות, יהיה נחמד לדעת.
הערה: אם אכן אפשרות ב' תתממש, משמעות הדבר שתוקם ממשלה שלא תישען על תמיכת האזרחים, שכן הבחירה האחרונה שהאזרחים ביצעו הייתה בין שני אישים, ואילו הבחירה שלפני כן(לכנסת ב-‏99') הייתה תחת מסגרת של בחירת רה"מ גם-כן. חומר למחשבה.
קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 18816
אם אריק שרון יופל בהצבעת אי אמון תיערכנה בחירות חדשות לכנסת על פי החוק המחודש. אם שרון יתפטר או ילך לעולמו (חלילה) תיערכנה בחירות מיוחדות לראשות הממשלה, ולא לכנסת.
קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 18836
אם שרון יתפטר או יילך לעולמו, ייערכו בחירות לראשות הממשלה? אתה בטוח? חשבתי שזה שייך לחוק שבוטל שלשום.
קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 18859
כן, אבל הממשלה הנוכחית שולטת תחת החוק הקודם, ולא החוק החדש. החוק החדש יכנס לתוקפו רק עם נפילת (או סיום הקדנציה של) הממשלה. פטירתו (חו''ח) של שרון אינה נחשבת נפילת הממשלה.
קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 85652
לפי הפרסומים של הימים האחרונים, נראה שאם שרון יתפטר הבחירות הבאות שייערכו יהיו בחירות לכנסת בלבד ולא(כפי שנטען בפתיל הנוכחי בתשובה לשאלתי ע"י האדונים נתניהו וקננגיסר) בחירות מיוחדות לראשות הממשלה לפי החוק המבוטל. האם הפרסומים האלה לא נכונים?
קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 85665
חוק יסוד: הממשלה 92' נותן לראש הממשלה שתי אפשרויות להתפטר: א. הוא יכול להתפטר לבדו (במקור זה היה אמור לשמש אותו אם יש סיבות אישיות להתפטרות), ואז יש בחירות לראשות הממשלה בלבד.
ב. הוא יכול לפטר ולפזר את הכנסת. אז יש בחירות גם לכנסת וגם לראשות הממשלה.

מה שברק עשה הוא לנצל את סעיף א'. אם שרון היה מנצל את אותה אפשרות, בזמנו, עדיין היו בחירות ישירות בלבד.
זה לא המצב כיום.
א. כיום מדובר על פיזור הכנסת, ולפיכך בחירות לכנסת ה-‏16 (כלומר, לפי החוק החדש).
ב. החוק הישן קבע כי אם ראש הממשלה מתפטר שנה לפני התאריך בו אמורות להתבצע הבחירות הכלליות, הכנסת גם היא תפוזר, ויערכו בחירות לכנסת. סעיף זה נוצר כדי למנוע מצב של שתי מערכות בחירות בתוך שנה. לפיכך, אם שרון יתפטר היום, גם אם לא יפזר את הכנסת - היא תפוזר מעצמה.
קושייה קטנה ותהייה בעקבותיה 85899
בפיסקה האחרונה כתבת ש"אם ראש הממשלה מתפטר שנה לפני התאריך בו אמורות להתבצע הבחירות, הכנסת גם היא תפוזר וייערכו בחירות לכנסת".
אני מניח שהתבלבלת והתכוונת לכך שאם *הבחירות* שאמורות להיות בעקבות ההתפטרות יהיו בשנה שלפני התאריך הנ"ל, אז הן כבר יהיו בחירות כלליות. כי אם מה שכתבת נכון, הרי שלשרון יש עוד חודשיים להתפטר ולגרום לבחירות מיוחדות, כי הרי הבחירות הבאות אמורות להיערך בסוף אוקטובר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים