אם כבר משיח 189554
כתבה מעניינת...

הכותב משער שהמשיח הינו ישמעלי שיביא את השלום בשביל הליכוד ושהשיר נכתב בקונטקסט של ההרפתקה האומללה של מלחמת לבנון, ובכן, הרשו לי להציע משיח פוטמציאלי: באשיר ג'ומייל.

ג'ומייל היה הדמות שאריאל שרון סמך עליה כדי להשלים את המהלך הלבנוני שלו. אריק פלש ללבנון והיה אמור לעצור בנקודה מסויימת לאחר "שניקה" את השטח שהיה בטווח ארטילרי לגבול ישראל. אך למצביא המהולל היו תוכניות לגמרי אחרות... הוא עקף במכוון את הנחיותיה של הממשלה ושעט על ביירות תוך שהוא מעורר את חמתו של כל העולם על ישראל (נאמר על הנשיא רייגן שהוא לא נראה מרוגז מימיו כמו שהיה כשראה את הפצצת מערב ביירות בידי כוחות ישראל). כל המהלך היה מתוכנן מראש ואריק מצא מה שהוא חשב שהם בעלי ברית אופטימליים בלבנון - הנוצרים המרוניים בהנהגת משפחת ג'ומייל - זאת למרות התנגדות ה"יועצים" מממסד המודיעין שאמרו שאין לסמוך על הנוצרים. אך אריק היה בטוח בעצמו כתמיד והודיע מראש לנוצרים על תוכניותיו להגיע עד ביירות, שם ימליך אותם על לבנון ובתמורה אלו יחתמו על הסכם שלום עם ישראל שיהיה גשר קפיצה לישראל לתוך העולם הערבי ויסלק את סוריה מהשפעתה בלבנון. אך התרגיל המבריק התפרק סופית כאשר מטען רב עוצמה הביא את חייו של המשיח המלך ג'ומייל בלבנון לקיצם. אני יכול לדמיין ממש את תגובתם של בגין ושרון כששמעו שמשיחם נהרג - זה בטח היה דומה מאוד לתיאור בשיר! הדבר הבא שקרה זה שהפלנגות שפכו את חמתם על סברה ושתילה כנקמה על מות מנהיגם וזמן לא רב אחר כך ראש ממשלת ישראל איש הברזל שעמד כסלע מוצק מול תורכים בריטים וערבים כאחד נשבר בידי רואה צאן מחוות השקמים והסתגר בביתו כנזיר שתקן עד יום מותו.

היום כבר ידוע הרבה יותר... שהנוצרים אכן היו לא אמינים ושאריק טעה בגדול בהסתמכומו עליהם. התאור "ידו בכל, ויד כל בו" מתארת את התנהגותם כמעט באופן מופתי. הם מיאנו לעשות את העבודה המלוככלכת בשביל שרון ולנקות בשבילו את ביירות. ידוע גם שהיתה פגישה בנהריה שבה בגין דרש מג'ומייל באופן די מעליב לחתום על הסכם השלום עם ישראל. בחזרתו ללבנון באשיר הנעלב רץ מיד לאסד וסיפר לו הכל וזה גמל לו בהתמנת הפצצה שגרמה למותו. אך הפלנגות שיערו שהיו אלה הארגונים הפלסטינים שהרגוהו ולכן פתחו בטבח המבחיל שנעשה במחנות הפליטים מתחת לאפם של חיילי ישראל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים