קצת פרטים טכניים 190197
הנסיונות להעברת קישורי אינטרנט על גבי רשת החשמל אינם חדשים. אפילו בישראל, אם פרחוני אינו מטעני, החלה חברת החשמל לחקור את הנושא בתחילת שנות ה 90 (או סוף שנות ה 80). המכשול העיקרי הוא בכך שהשנאים שבין קווי המתח הבינוני וקווי המתח הנמוך אינם ידידותיים לשידורים בעלי רוחב פס משמעותי ולכן יש צורך במעקף שיותקן לצד כל שנאי ויעביר את האינטרנט בשלום אל עולם ה 220V הבטוח.
קצת פרטים טכניים 190202
העברת טלפוניה ע"ג רשת החשמל היא סיפור של עשרות שנים (בארץ). המערכת, המכונה carrier, נמצאת בשימושה של חברת החשמל לתקשורת בין מתקניה, וכן לתקשורת עם צרכנים כבדים (כגון תחנות השאיבה של המוביל הארצי) המוזנים ישירות מקווי מתח עליון. ציוד הקצה של מערכת זאת הוא טלפון רגיל.
קצת פרטים טכניים 190208
קצת פרטים טכניים 190218
כשהייתי סמל בחיל הקשר האלקטרוניקה והמחשבים, מעולם לא היה לי קאטר. טכנאי ראוי לשמו באותה יחידת עילית היה מסוגל לחתוך זוג תיילי נחושת מסובבים באמצעות הידיים ולחשוף את קצוות הגידים באמצעות השיניים. היינו ממש חיות רעות, לא פלא שניצחנו במלחמה (חוץ מזה כל קאטר שהיה מגיע היה נעלם בתוך כמה שעות כאילו שהסתובב בבסיס איזה אספן קאטרי חולני).

באחת הפעמים שעשיתי את פעולת חישוף הגידים לא שמתי לב שהצד השני של זוג הגידים היה מחובר לקו הטלפון. רשת הטלפונים כידוע נושאת עימה בנוסף לאותו אנלוגיים גם מתח שבאמצעותו מופעל הטלפון אני לא בטוח אם זה AC או DC אבל כשזה נוגע בטעות בסתימה בשן זה הרבה יותר כואב מעטיפה של קרמבו.

אני מפחד לתאר לעצמי מה היה קורה לו צה"ל היה משתמש בטכנולוגיה של העברת נתונים על רשת החשמל באותו בסיס. אינני סבור שהייתי מצליח לשרוד מכה של 220 וולט לתוך סתימה.
קצת פרטים טכניים 190219
הקאטרים בצבא זולגים, כי אפשר לקבל עליהם מחיר גבוה בחוץ אצל האנרכיסטים.
(אבל הכלי שחושף גידים הוא לא קאטר, איך קוראים לו?).
קצת פרטים טכניים 190222
מה הבעיה לחשוף גידים?

גידי אתה כאן? (רגע תיכף תראו)
קצת פרטים טכניים 190288
למה הרגזתני להעלות אותי?
קצת פרטים טכניים 190220
כשהייתי חפ"ש בקורס חבלה, נאמר לנו שאסור בשום פנים ואופן לצמת(1) בשיניים, שזוהי סכנה איומה, כי אתה עלול להפעיל את הנפץ באמצעות השיניים, דבר שעלול להביא לריסוק הלסת, לאובדן ראיה, ועם קצת חוסר מזל אפילו למוות (שהרי המוח לא כלכך רחוק מהשיניים, ופיצוץ בקירבתו עלול להיות לא סימפטי).
לשאלת התמימים(2) שביננו "איך אפשר לצמת עם השיניים?", היתה התשובה: "הנה, ככה!"
ובמילים אחרות, אם צה"ל היה משתמש בטכנולוגיה של העברת נתונים על רשת החשמל, הוא היה דואג שלכל טכנאי הקשר תהיה רגל מעץ.

___
(1) לצמת זוהי מילה צהלית (בלי קשר לרפול) שהמשמעות שלה היא להצמיד. כשחבלנים משתמשים בפועל לצמת, הם מתכוונים לחיבור הפתיל לנפץ.
(2) בסדר, המיתממים.
קצת פרטים טכניים 190225
אין כמו פק"ל נעלי גומי כדי ליצור תחושה של אחוות לוחמים וגאוות יחידה. זה מזכיר לי את השמועות שהסתובבו בבה"ד 7 על כך שהמטכל מתכננן לתת לחייל כומתה בצבע ורוד בוהק.
קצת פרטים טכניים 190271
אה, נזכרתי - הcarrier של חח"י הוא לא 220 וולט, הוא 150 קילו וולט.
פתרון יעיל לצימצום האבטלה הסמויה בקרב טכנאי הקשר בצה"ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים