''קשה, קשה''. 190573
(להלן מסיבת אנשי קש. לא להתיחס יותר מדי ברצינות. סתם משעמם לי בין חריש לתרגיל.)

ישראלי: "קשה, קשה".
ישראלי א: מפונק. כשאנחנו יבשנו את הביצות היה הרבה יותר "קשה,קשה". קדחת כבר היתה לך?
ישראלי ב: "קשה, קשה"? לאחרים "קשה, קשה" יותר! עוד אחד עם צרות של עשירים.
זקוף קומה: נא לא לשפוך דליים של דראק על ראש עמך. לסטודנט ישראלי לא יותר קשה מלכל סטודנט אחר מסביב לעולם. די לאנטישמיות, להוצאת הדיבה ולשנאה העצמית.
ישראלי: אבל רק רציתי להגיד ש"קשה, קשה". לא צריך להגזים.
ישראלי ג: נו אז? גם לי היה קשה. עכשיו גם לך צריך להיות קשה.
ישראלי ד: קשה? פפפפףףףף... בוקר טוב אליהו. לכולם "קשה, קשה". גם לי "קשה, קשה". אבל לי "קשה, קשה" עם חיוך! קח דוגמה!
ישראלי ד ממשיך בנאומו: אני בזמן לימודי לתואר חמישי, באסטרופיזיקה טברידואלית, ניקיתי שירותים ציבוריים בעזרת מברשות שיניים שבורות בעבור ח"י זוזים לשעה. זהו העולם הטוב ביותר בגדר האפשר. אסור לנסות לדמיין משהו טוב יותר או להציע דרך לשפר את המצב. קשה<==>חיים. הפנם את השקילות והפסק להתלונן שאתה חי. הצטרף אלינו והגדר את חייך באמצעות סבל. למענך, למען כולנו ולמען המטרה המשותפת.
ישראלית ה: אני מסכימה עם ישראלי ד'. אבל, אוי... הנוסטלגיה. הלווואי והיה לי "קשה,קשה" כמו שלו "קשה,קשה". אח"כ נהיה הרבה יותר "קשה, קשה" ופחות מעניין. ארבעה ילדים, מינוס ומשכנתה גבוהה עבור הבית הגדול (צריך להכניס חמישה ילדים איפשהו). ילדים זה שמחה, אבל "קשה, קשה". הו הימים הטובים בהם היה לי "קשה, קשה" כמו לו. הו הקנאה. הו הגעגועים. אני מביטה קדימה ורואה רק את הסוף בעוד הוא מביט קדימה ורואה עתיד. מצבו טוב בהרבה עם הישיבה על מדשאות ירוקים ולמידה על זמנים רחוקים ועל פלאי היקום. הוי... "קשה, קשה" לי.
ישראלי ו: קשה עאלק. מאיפה יש לך זמן לכתוב מאמר כשאין לך זמן לישון? מזכיר לי את אלה שמבזבזים את הזמן שלהם (ושלנו!) על שביתות והפגנות בזמן שהם טוענים שאין להם מה לאכול. צבועים.
ישראלי: אבל מנצלים אותי ככח עבודה זול ואת המעסיק שלי לא מעניין שאני גם צריך ללמוד (כשאני מסרב לעשות משמרת בשבת, הוא מאיים בפיטורים כי יש עוד אלף כמוני שממתינים בתור. אכיפת חוקים בנושא? חקיקה המגינה על זכויות עובדים בישראל? הצחקתם אותי ואותו בו זמנית).
הישראלים כולם: אז מה? מנצלים גם רבים אחרים ואפילו יותר. לא נורא. תאילנדי אתה עדיין לא. תגיד תודה שיש לך עבודה.
ישראלי: תודה תודה. אני לא אומר שאני תאילנדי. אני רק אומר שלא משלמים לי מספיק ושלא אכפת לאף אחד מתנאי העסקה שלי.
ישראלי סוציאליסטי: לי אכפת! מה אתם רוצים ממנו? הוא צודק! שחיתות קפיטליסטית בכל מקום (להלן סטטיסטיקה אמינה מהתוכנית של יחימוביץ')! יש להוריד את השכר המוגזם שמשלמים לאנשים בדרגות הבחירות!
ישראלי: אה... אבל זה לא עוזר לי. זה גם מוציא לי את החשק לשאוף למשהו טוב יותר או ללמוד כמו שצריך.
סוציאליסט: נו באמת, צריך שיוויון! צריך לשאוף לכך שלכולם יהיה "קשה, קשה" במידה שווה.
ישראלי: הבנתי. משכנע למדי, אבל מה עם המילואים?
הישראלים כולם: צודק. "קשה,קשה". אבל אין ברירה. ערבים. מדינה מוקפת אויבים. ביטחון. פיצוצים.
ישראלי: אבל אם ערבים וביטחון, אז למה רובכם לא עושים מספיק מילואים, אם בכלל?
הישראלים כולם: אה... זה קצת מורכב. 50%~ מהאוכלוסיה כל הזמן עסוקה בלהניק את דור העתיד, חלק אחר הוא גייס חמישי ולא נגייס אותם גם אם ירצו, חלק נוסף לומד תורה והשאר משחקים אותה מג'וננים על כל הראש ואין לקצינות קישור כח להתעסק איתם, גם אם אין להם פטור משירות. אבל בעיקרון אתה צודק.
הישראלים חושבים קצת וממשיכים בהתלהבות כמוצאי שלל רב: אך הסר דאגה מליבך! בקרוב, נגייס את כולם לשירות לאומי. זה אמנם לא יעזור לך בשום צורה ואופן, אבל אז גם לאחרים יהיה יותר "קשה, קשה" ונוכל לשסע בך את ישראלי ב' ביתר קלות. זה גם ירגיע לכולם את המצפון ויאחד את העם מאחורי "קשה, קשה" משותף ומתוק.
ישראלי: נו, ובינתיים אתם/ן הולכים/ות להתנדב לעשות מילואים, מדי פעם, במקומי?
הישראלים כולם: אהממ... ת'ראה שם, ציפור!
ישראלי: איפה? אה... איפה הייתי... מה עם שכר הלימוד? כמה משקל אפשר לשים לבנאדם נטול שעות שינה על הכתפיים?
ישראלית 45: מסכימה. צריך לבטל וישא"ק. אבל בינתיים אסור להתלונן שהוא קיים או גבוה. כמו כן, אמרת במאמר שאתה "הכי". ידוע לכל שאתה לא "הכי" ==> הגזמת ==> אפשר להתעלם מזה שהעלת פה איזו בעיה מעניינת בגלל שהגזמת באיזו נקודה שולית ==> מ.ש.ל. וסוף דיון.
ישראלי: ?
כולם ביחד: !
ישראלי: אבל זה קצת תוקע לי את החיים, אתם לא חושבים? בשביל מה לי כל הסיפור הזה?
האמא הפולניה של הישראלי בגראנד פינלה (כמו ב"החומה" של פינק): הוי בובי, מפונק שלי. לי היה הרבה יותר "קשה, קשה". הייתי מספרת לך מה עברנו באירופה אם גודווין לא היה ממתין פה בצד (בחור נחמד, אבל אפילו כוס מים הוא לא הביא לי). אתה צריך להגיד תודה על זה ש"קשה, קשה" לך. על הפריים דירקטיב של אדון סטרייט אתה כבר שמעת? במפעל של הטבע אתה בסה"כ פועל. הפסק עם ההתעסקות בשטויות. בטל את עצמך לארבע שנים נוספות(אחרי שביטלת את עצמך שלוש שנים בצבא), לא יקרה לך כלום. בובי שלי, אתה לא עשוי מסוכר. לך להתחתן, הפסק לדאוג כל כך הרבה, ולך ת'עשה לי כבר כמה נכדים יהודים כשרים. זה מגיע לי אחרי שהיה לי כל כך "קשה,קשה" כל החיים. הכסף להאכיל אותם כבר יבוא לבד (אבא ואני עובדים כמו חמורים כל החיים שלנו, והוא, הנודניק, שמתלונן ש"קשה, קשה" לו בלי הרף, כבר ידאג לעזור לך. אנחנו נעזור לך בובי, אל תתעקש לעשות הכל לבד. אגב, אם אני קצת עוזרת אז אני באה לבקר ביום שלישי, רביעי ושישי, אני דורשת לבחור איך קוראים לבן שלך, אם מי תתחתן ואדאג להתקשר אליך כל שעתיים).
האבא באפילוג קצר: המדינה של היום והעולם של המחר הוא של הילדים שלך, לא שלי ושלך. שהם כבר ישברו את הראש איך לשפר את המקום בו אנו חיים. זה לא באמת ענייננו. תפקידנו לדאוג להם לא לעולמם.
נמושה (עוד אחד מהנפולת): "קשה, קשה" לי לשמוע את כולכם מדברים אחד עם השני. להתראות בקנדה.

______
מה רציתי להגיד?

מי יותר מסכן זה לא מה שחשוב או מעניין פה. יש מקום להעברת ביקורת על האופן בו אנו נותנים לסטודנט הישראלי להעביר את תקופת הלימודים שלו. זה שלאחרים יותר "קשה, קשה" זה לא טיעון מעניין (אלא אם המטרה שלנו במדינה הזאת היא לדאוג לכך שכולם יסבלו באותה מידה).
צב"ר, אבל שכחת להכניס את הכיבוש! 190575
''קשה, קשה''. 190576
משעשע מאד.

חרה לי השימוש בחיצים כפולים. אין יותר "לכן," "אי לכך," "כלומר," "מכאן," ושאר מלות גרירה?
''קשה, קשה''. 190578
משעשע עד מאוד.

אגב, לא נראה לי שהתגובות מעליך היו מכניסות את טיעון ה''למי יותר קשה'', אלולא כותב הטור הכניס אותו, בכך שהציג את עצמו כחלק מהמיעוט המסכן ביותר בארץ.
מ''ש 190581
צ"ל *הציבור* המסכן וכו'.
מ''ש 190584
מה, רמת הפי-סי הגיעה לכך שאסור אפילו לקרוא למיעוט מיעוט?

געוואלד!
''קשה, קשה''. 190599
מסכים. ''קשה, קשה'' לכתוב מאמרים לאייל.
צב''ר ועוד איך, אבל - 190611
עברי, דבר יידיש! - לא דראק! - ד ר ע ק !!
עם טהרני היידיש הסליחה :-) 190639
תמיד הייתי דרעק בשפות זרות (כולל עברית).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים