עוד נקודה 190980
כבר אמרו את דעתי שהכל מסריח-
זה שהשבדים פעלו בניגוד להחלטתם לא להציג יצירות בנוגע לסכסוך במזה"ת,
זה שישראלי מציג יצירה שכזאת,
זה שהשגריר עשה מעשה בלתי דיפלומטי,
וזה שמעודדים אותו מבית להשתלהב,

והנקודה החדשה היא שהשגריר הוא איש דיפלומטי בחיר והיה שגריר במשך שנים רבות במספר ארצות, אם יצירה אחרת הורדה בלחץ פוליטי סורי, איך לא היה לשגרירינו הכח למנוע את הצגת היצירות האלה?

מה שהשגריר של מדינת ישראל עשה הוא בלתי דיפלומטי בעליל, ואגרסיבי
מה גם שלמרות שהמעשה שלו השחית את היצירה, ופרסם אותה מעבר לכל פרופורציה ובכל העולם יש את התמונות של הרוצחת כשלגיה, עדין המערכת הישראלית עומדת מאחוריו,
מאוד מוזר
עוד נקודה 190985
אני לא חושב שהשגריר היה מסוגל להוריד באמצעים דיפלומטיים את המיצג. אולי זה מוגזם לומר שהעולם נגדנו וכולם אנטישמיים, אבל אין ממש ספק בכך שבאירופה המגמה הכללית היא פרו פלסטינאית ואנטי ישראלית.
במחשבה שניה 190987
חסרה נקודת המבט הבלבניסטית- למה השגריר מעוניין לקלקל את היחסים הדיפלומטיים עם שבדיה? איזה מדיניות זה משרת.
ניחוש- בדלן.
במחשבה שניה 190995
מה פתאום לקלקל את היחסים הדיפלומטיים? השגריר מחמם את היחסים עם שבדיה. עכשיו מתנהלות שיחות אינטנסיביות בדרגים דיפלומטיים ופוליטיים בין ישראלים לשבדים. נוצר גם עניין משותף לשני העמים. אפשר גם להזכיר את העניין המחודש בסכסוך הישראלי-פלשתיני שלא דרש פיגועי התאבדות חדשים.
משתלב.
בדלן! 190997
בדלן! 190998
בדלן אתה בעצמך. לדעתי, אתה בסה"כ מנסה לקדם את ההשקפה הבדלנית. השגריר הוא משתלב בעליל, כמו רה"מ, ואתה מנסה לתפול עליו בדלנות כדי שהוא לא יקדם אינטרסים אלה בשבדיה. כנראה שאתה חושש מיוזמת-שלום שבדית, עכשיו כשלארסן (הוא שבדי?) פנוי.

(אני מפסיק כאן).
(-: 191001
העתיד יגלה לנו 191023
כי מעשה כ''כ חריף יכול ליצור שני מצבים הפוכים ורק העתיד הורוד או השחור עם שבדיה יסביר בפירוש אם יש כאן בדלנות רבתי או אולי השתלבות רבתי
במחשבה שניה 191031
כל המעשה הוא קונספירציה להוריד את המכירות של להקת ABBA בישראל, בשיתוף בין האמן, השגריר ומוסיקאים המתחרים עם הלהקה על שוק הדיסקים בישראל.
ואיקאה? 191032
ואיקאה? 191036
גם להם יש מתחרים כלשהם, לא? אז הם גם, גם שותפים בקונספירציה.
נקודת המבט הבלבניסטית 191240
ברצינות? אני לא יודע איזו מטרה זה בא לשרת, אבל כל העניין דווקא כן מריח לי כמתוכנן היטב, ולמטרות מעשיות כלשהן. מדובר, בכל זאת, בדיפלומט ותיק; בהתחלה חשבתי שהוא פעל (לפחות לכאורה) בסערת רגשות, אבל הוא בעצמו אמר שהוא תכנן את המעשה, אחרי שבקשות להוריד את היצירה נדחו. אני לא חושב שזו פעולה "טבעית" לשגריר, מה גם שבתוקף תפקידו וארץ-האמנתו‏1 הוא בוודאי כבר נתקל פה ושם ביצירות אנטי-ישראליות חריפות ולא הוגנות; רגשית, הוא כבר היה צריך להיות מחוסן.

אבל מה שבאמת גרם לי לזקוף את אוזני בתמהון היה הגיבוי הסוחף שהוא קיבל משרון. גם כאן, התגובה שהייתי מצפה לה כ"ברירת מחדל", אילו לא היתה כאן תוכנית, היא אחרת - משהו בנוסח "השגריר פעל לא כהלכה, אבל אפשר להבין אותו". שרון, לכל הפחות, ניסה למשוך תשומת לב למעשה.

אם יש כאן השלכה בדלנית-משתלבת, הייתי מנחש כמובן שהשגריר הוא משתלב, בגלל התמיכה הזו של שרון. עוד רמז: אני לא יודע מה אמור להיות הסיווג של סילבן שלום, אבל הדרג המקצועי (הוסף מרכאות לפי הטעם) במשרד החוץ אמור להיות מעוז בדלני, נדמה לי; והם, בניגוד לשר הממונה, הסתייגו. אבל זה כמובן מאוד אוורירי. מה גם שאת עיקר ההסבר - איך בדיוק זה משרת השתלבות, או כל מטרה מעשית אחרת - איני יכול לספק.

1 על-פי סטריאוטיפ.
נקודת המבט הבלבניסטית 191248
לחליפין, נקודת המבט האנושית. מדובר בדיפלומט מקצועי ותיק, שכל חייו חנוט בכללים הדיפלומטיים ובציות להוראות מלמעלה. יש גילאים שיוצרים משבר. יש אנשים שמתחילים לנהל רומן מחוץ לנישואים, יש כאלה שעוברים מקצוע, ויש כאלה שמנסים להשתחרר מהכללים שהם פעלו לפיהם כל החיים. עכשיו, הוא מטלטל את סורגי חייו ונוהג בצורה לא-רציונאלית - כנגד השיטה שהוא שירת כל החיים. פרשנות זאת מסבירה את העובדה שהוא הגיע לשם בתכנון לבצע את המעשה.

שרון, כמובן, ממשיך לשמור על מעמדו בדרך הרגילה. הדגשה (ואף תרומה) למצב של עם לבדד ישכון והעולם כולו נגדנו תמיד הייתה שיטה לשמור על השלטון.
נקודת המבט הבלבניסטית 192300
באשר לשגריר, אני מסכים שזה אכן סביר. באשר לשרון, האם הרושם שלך הוא ששרון, כראש ממשלה, נוטה שיטתית להצהרות לוחמניות נגד העולם?
נקודת המבט הבלבניסטית 192306
לא. אבל שרון כראש-ממשלה נוטה בעיקר לשתוק. נדמה לי שבחינה של מעשיו (חיסולים בזמנים בעייתיים, מדיניות המחסומים, תוואי גדר ההפרדה) דווקא כן מעוררת רושם כזה.

חוץ מזה, זאת סתם השערה. לי נדמה שאם יש הכללה שאפשר לעשות בסיכון נמוך של טעות, היא שלפוליטיקאים יש שאיפה גדולה לכוח. במדינות דמוקרטיות, כוח מותנה גם באהדת ההמון. אם תעדיף ניתוח חליפי, ניתוח טוב באותה מידה יהיה ששרון התחבר לתגובות ההמון. הוא לא ממש המציא את השיטה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים