משפטנים - 192127
אולי מישהו יכול להסביר לי איך אפשר להאשים בנתינת שוחד לאדם מסויים, בלי להאשים גם את זה שלכאורה קיבל את השוחד? לא מדובר באותה מסכת ראיות בדיוק? והאם ייתכן, תיאורטית, שמר אפל יורשע והצד המקבל ייצא זכאי או לא יועמד לדין בכלל?
משפטנים - 192131
אני יכול רק לספר לך, שבטלויזיה נתנו דגש מיוחד על הצורך בראיה לכך שמר שרון היה מודע לכך שהיה כאן שוחד.

ואני, אני בכלל לא גנבתי, כי לך תוכיח שהייתי מודע לכך שהקרבן לא רוצה לתת לי את כספו?
משפטנים - 192135
יש בתורת המשפט מושג שנקרא מניע.
המניע של אפל היה תאות בצע.
המניע של שרון היה דאגה לעם ישראל.
משפטנים - 192143
גם המניע של יגאל עמיר היה כזה.
משפטנים - 192167
לכן מגיעה לו ביאה
משפטנים - 192168
לאשתו
משפטנים - 192146
הגו'קר המשמש לזיכוי פוליטיקאים משחיטויות מזדמנות מכונה בפי המשפטנים ''כוונה פלילית''. הקושי להוכיח כוונה שכזו עזר, למשל, לזכות את מי שהשתמש בכרטיס האשראי של הסוכנות לצרכיו האישיים (נדמה לי שמדובר היה בדיניץ, לא זוכר בדיוק), כמו גם במקרים רבים אחרים.
שחיטויות? 192153
זה צירוף של שחיתויות ושטויות, או שפרויד ואתה חושבים על שחיטה?
משפטנים - 192155
נראה אם אני מבין: הקו של שרון יהיה שאפל אמנם נתן לו שוחד, אבל הוא היה טיפש מכדי להבין את זה? מאז הח"כ ההוא שלא הצליח לספור עד שתיים אני לא זוכר פוליטיקאי שמנופף בטמטום כזה כמשהו חיובי. לדעתי טענת חוסר שפיות זמני‏1 כבר יותר סבירה.
___________
1- או לא זמני
משפטנים - 192188
מה שיטען הוא שאפל התכוון לתת שוחד, אך שרון חשב שמדובר בתרומה לגיטימית (או מתנה לחבר, או מה שתרצה), ולא ידע שה''מתנה'' הייתה תלויה ב''מתנה'' הדדית מצד שרון.
משפטנים - 192292
כן, בינתיים התעדכנתי מהעיתון והבנתי את זה. במקום אפל הייתי מביא את שרון כעד הגנה, שכן אם הוא לא הבין שמדובר על שוחד זה לא יכול להיות שוחד, מכסימום נסיון לשחד.

סיטואציה די משונה יש כאן. אדם נותן מליונים למישהו, או לבנו של מישהו, בכוונה לקבל תמורה אבל בלי לוודא שמקבל הכסף אפילו מבין על מה מדובר כאן. טוב, אולי ההבנה היתה רק עם גלעד, שהבטיח לגלגל את זה הלאה בזמן ובמקום.

זכאי.
אני במקום אפל 192301
הייתי חותם על עסקת טיעון במסגרתה הייתי מעיד ששרון ידע הכל.
זה גורלובסקי? 192346
קראתי על ההסבר של וינרוט, שכלל את הביטוי ''הוא סבל מקמט תודעתי'', וצחקתי שלוש דקות תמימות.
משפטנים - 208944
אם אני לא טועה, נדרש להוכיח "כוונה פלילית" ב*כל* עבירה פלילית. איך בדיוק מוכיחים, זו כבר שאלה טובה.
יש עבירות שבהן זה יותר קל. למשל, קשה לדמיין פריצה מזויינת שלא מתוך כוונה פלילית, ולכן אני משער שביהמ"ש יסתפק בראיות פיזיות לקיום הפריצה. מצד שני, במצב של של "מינהל תקין" בהחלט יכולות להתבצע מתוך כוונה פלילית או ללא כוונה פלילית. יתרה מכך, יתכן שפעולה מסויימת נחשבת ללגיטימית לגמרי אם אין כוונה פלילית (נניח תרומה למועמד בבחירות) ולעבירה פלילית אם יש כוונה פלילית (תרומה + לחישה באוזן: "תזכור אותי, הא?").
פרופ' למשפטים מספיק? 192326
אכן זה אפשרי, וזאת הסביר היום בבוקר אצל רזי ברקאי פרופ' למשפטים מאוניבריסטת חיפה (אאל''ט).

להוכיח מתן שוחד קל יותר מלהוכיח קבלת שוחד, לכן במקרים רבים הפרקליטות מעדיפה לתבוע את המשחד ובהתבסס על ראיות נוספות ועדויות אשר ניתנות במהך המשפט להגיע למצב בו היא יכולה לפתוח תיק ''סגור'' יותר נגד המשוחד.
כמו כן, ישנו העניין של הלך הדעת של המשוחד. לפי החוק יתכן והמשוחד כלל לא ידע או הבין שמדובר בשוחד, ואת זה כאמור קשה יותר להוכיח מאשר את הלך הדעת של המשחד.
ההערכה היא שתוך כדי המשפט יתגבש גם התיק נגד שרון ואולי אולמרט ואז יומלץ להאשים אותם. כמו שזה נראה כרגע אדנה ארבל כבר די מוכנה להאשים את שרון בעוד מספר שבועות.
משפטנים - 193245
לא נעים להדחף, אבל אם אני לא טועה אצל אריה דרעי היה מקרה הפוך, הוא אמנם הורשע בקבלת שוחד, אבל אלו שנתנו לו שוחד זוכו מנתינת שוחד. זה לפי מיטב זכרוני.
משפטנים - 193460
לא הורשע. החליטו להעמידו לדין, בפרשת ''חסון-בראון'', אך לא עשו זאת.
משפטנים - 193462
מה לגבי שאר הפרשות שנקשרו בשמו של דרעי?
משפטנים - 193869
הורשע בתיק הציבורי בעבירות זניחות וזכה לעונש קל.
משפטנים - 193582
מה זאת אומרת לא הורשע? הוא ישב בכלא שנתיים על קבלת שוחד. לא מדובר על "בראון חברון" אלא על הפרשה של השוחד שהוא קיבל כדי להעביר כספים לישיבת "שובו בנים" (אאל"ט), שעליה התנהל משפט במשך עשר שנים. אלו, שנקבע שהעבירו לו את הכספים-לא זוכרת את שמם- נשפטו גם הם אתו, זוכו מהעבירה של נתינת שוחד, בעוד הוא הורשע בקבלתו.
משפטנים - 193682
בפרשת ''שובו בנים'' הורשעו גם מעבירי הכספים ונשפטו למאסר, מהם על תנאי, מהם בפועל ומהם בעבודות שירות.
משפטנים - 193819
נכון. שינסתי מותני וחיפשתי בגוגל ומצאתי שהם אמנם זוכו מכמה סעיפים אולם הורשעו בנתינת שוחד. הם קבלו ענשים קלים בהרבה מדרעי. אזי אני אעביר נזיפה לזכרוני שהטעני.
לישיבה אגב, קוראים ''לב בנים''.
משפטנים - 193868
"לב בנים לבנים שבים"


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים