בחר לך כוון 192260
נהנתי מאוד לקרוא את המאמר, ההדגמות המקושרות עזרו מאוד, אפילו לאוזן בלתי מוסיקלית כשלי.

יש לי שאלה, האם נכונה הסברה שמתי כספי ודומיו, כלומר כאלה שנחשבים למוסיקאים מחוננים, הינם בעצם מעין גאוני מתמטיקה? במילים אחרות, עד כמה ההלחנה עצמה קשורה ליכולות מתמטיות?

אשמח אם תוכל לענות לי ואף צ'פר אותי בדוגמא של קשר כזה, אם ישנו
בחר לך כוון 192265
(אני אתערב, ברשותך, וכמובן שאשמח לשמוע את דעתו של יובל אליו הפנית את השאלה).

בתור אחד שהוא לא מוסיקאי מחונן ולא גאון מתמטיקה, אני לא בהכרח במצב לתת תשובה מוסמכת. כן יצא לי לייצר מתמטיקה מקורית וגם להלחין, ואני חייב לומר שלא הרגשתי בדמיון רב מדי בין השניים - האתגר הוא אחר, והשיטות בהן אני לפחות ניגש לזה הן שונות.

יש דוגמאות היסטוריות מפורסמות למוסיקה מתמטית-יחסית, ואם לא היה נמאס כבר לכולם שאני עושה זאת הייתי שוב ממליץ לך לקרוא את Godel, Escher, Bach של הופשטטר. הוא כתב פעם גם משהו על האטיודים של שופן (מופיע בקובץ Metamagical Themas), אבל הרבה פחות משכנע. בשתי מילים, יש לפעמים סדר מתמטי מורכב ביצירות של באך. אני אישית סבור שבכך מצוי *חלק* מיופיין, ודאי לא כולו, ואינני בטוח שבאך "יכול היה להיות" מתמטיקאי יוצר טוב כשם שהוא היה מוסיקאי. כנ"ל מתי כספי.

מכיוון אחר, יש (כנראה) עדויות סטטיסטיות המעידות על קשר בין משיכה למתמטיקה למשיכה למוזיקה. זה נראה לי סביר מהסיבה הבאה: יש בשתיהן סוג, בעיני די דומה, של הנאה אסתטית מהמופשט. גם מתמטיקה (טהורה) וגם מוזיקה אינן בהכרח דומות לחוויות חושיות יומיומיות, באופן שבו פיסול או ציור או ספרות דומים.

מה שאני די בטוח בו הוא, שלא חייבים להכיר את הרקע הפיזיקלי-מתמטי המתואר במאמר, לא כדי ליצור ולא כדי להאזין למוזיקה. אבל זה בטח כיף לדעת.
בחר לך כוון 192596
משום מה יש לי הרגשה, שקית' ריצ'רדס למשל, לא היה ממש תלמיד טוב במתמטיקה :-)
מצד שני, על מוצרט לא הייתי מתפלא...
בחר לך כוון 192683
אני כן הייתי מתפלא על מוצרט. הוא מסוג ילדי-הפלא שנותבו מגיל אפס לכיוון אחד ויחיד, וזו שיטה אולי מוצלחת לייצר מוסיקאי מופלא אבל ייתכן שהיא מדכאת כיוונים אחרים.
בחר לך כוון 192724
מנסיוני הדל יש מתאם בין מוסיקליות, עיסוק במתימטיקה וחוש הומור. מעניין הקשר לקלידים – אני מכיר כמה פסנתרנים בעלי תארים במקצועות מתמטיים, אבל אף לא גיטריסט אחד :-)

ולענין חוש ההומור, היות ואת פרס ההיצמדות לענין כבר לא אקבל כאן, הנה אנקדוטה נאה עם אבק כוכבים.

לפני מספר שנים גונבה לאזני השמועה שמתי כספי עבר לגור בסביבת לוס אנג'לס, ושהוא מתפרנס, שומו שמיים, משיעורי גיטרה לילדים. קפצתי על ההזדמנות, יצרתי קשר, והתחלתי לקחת אצלו שיעורים (בעיבוד, לא בגיטרה). הבעיה היתה שהוא גר הרחק בעמק. כדי לצמצם את זמן הנהיגה של שנינו, היינו נפגשים אצל ידידה שלי שגרה בחצי הדרך. יום אחד, באמצע שיעור, ניכנס בעלה האנטיפט לשעבר של בעלת הבית‏1, זיהה את האורח, פתח וסגר את פיו מספר פעמים, ובסוף מה שיצא לו היה "אתה מתי כספי! יש לי דיסק שלך באוטו!" מתי כספי לבש מיד הבעה של תדהמה מאושרת וקרא "אז שמה הוא!"

1 בעלה הוא לשעבר. אנטיפט הוא עדיין.
בחר לך כוון 192732
מנסיוני הדל:
1. אנשים נוטים להתקרב יותר אל אנשים אחרים ככל שיש להם יותר תחומי עניין משותפים.
2. אנשים נוטים לבחור אנשים אחרים "להתקרב אליהם" מתוך המעגל החברתי של אנשים אחרים שהם כבר קרובים אליהם.

מכיוון ש-(1) ו-(2) נכונים עבור כל האנשים, רשימת תחומי העניין הנפוצים ביותר במעגל החברתי של אדם נתון, תלך ותדמה לרשימת תחומי העניין שלו עצמו.

לכן כעבור זמן כלשהו רשימת תחומי העניין הנפוצים במעגל החברתי תהיה גדולה ממספר החברים בו. ואז, לפי עיקרון שובך היונים, אנשים מתחילים למצוא מתאמים בין תחומי עניין שלהם עצמם.

מסקנה: כמעט‏1 כל אדם חי תחת הרושם שקיים מתאם בין תחומי העניין שלו.

1 וכדי להבטיח את צדקתי: "כמעט כל אדם" - כל אדם, פרט למספר סופי של אנשים.
בחר לך כוון 192749
1 מספר סופי, 9^10*6÷5 ?
בחר לך כוון 192788
סתם הערת אגב: צ'לן חובב שהוא בהחלט מתמטיקאי - פרופ' ל. רואן מאוניברסיטת בר אילן.
בחר לך כוון 474713
כנר חובב (אבל טוב, כנראה ברמה של קצת למעלה מחובב, הגם שלא מקצועי) שהיה בהחלט פיסיקאי - אלברט איינשטיין :-].
בחר לך כוון 474720
כדורגלן חובב (אבל טוב, כנראה ברמה של קצת למעלה מחובב, הגם שלא מקצועי) שהיה בהחלט פיסיקאי, ושגם היה לו אח פיסיקאי חובב (אבל טוב, כנראה ברמה של קצת למעלה מחובב, הגם שלא מקצועי) שהיה בהחלט כדורגלן (מיקצועי, שאפילו שיחק בנבחרת דנמרק) - נילס בוהר.
בחר לך כוון 474729
...והיה כמובן גם מוסיקאי חובב (אבל טוב,...וגו') שהיה בהחלט נשיא...
אגב, האם סיפור בוהר אומר משהו על קשר בין כדורגל לפיסיקה?
בחר לך כוון 474730
ודאי.
מסלולו של הכדור מהרגל הבועטת ועד פגיעתו ברשת כפוף לחוקי הפיסיקה.
בחר לך כוון 474732
איך אפשר לומר על מסלול של כדור שהוא כפוף?
כל מלפפון מלמיליאן 474735
לא שמעת על בעיטת בננה?
כל מלפפון מלמיליאן 474737
אה? אתה מושך את רגלי?
בחר לך כוון 474734
גם נילס היה כדורגלן מקצועי ששיחק בנבחרת הלאומית של דנמרק...
בחר לך כוון 474736
אכן, ע''פ ויקי (נילס) בוהר הוא הכדורגלן היחיד שזכה בפרס נובל כלשהו.
בחר לך כוון 474738
צריך פרס נובל לכדורגל, וישא''ק.
בחר לך כוון 192321
אני מסכים עם כל מילה של אלון מעלי.

קצת תוספות: יש הטוענים שחשיפה בגיל צעיר למוסיקה (הנכונה) עוזרת לפתח כישורים מנטליים מסויימים, כולל כישורים מתמטיים. תיאוריה זו קרויה לעיתים בשם "אפקט מוצרט", ואפשר לקרוא עוד על טיעוני תומכיה ומתנגדיה (ועל עוד דברים שקשורים במתמטיקה ומוסיקה) באתר המצויין http://www.math.niu.edu/~rusin/papers/uses-math/musi... . אם אני זוכר נכון, הפיסיקאי אוטו פריש תיאר באוטוביוגרפיה שלו איך בלוס אלמוס של אמצע שנות הארבעים התנהלה גם פעילות מוסיקלית עירנית בנוסף לזו הפיסיקלית.

מצד שני, יש כמובן שפע דוגמאות של מוסיקאים מדהימים שאין להם שמץ של מושג בתיאוריה של המוסיקה. דוגמא לאחד כזה, שמזמן חיפשתי תירוץ לספר עליו באייל (דמיינו רקע כחול מעתה ואילך), הוא מוסיקאי אינדיאני-ברזילאי בשם הרמטו פסקואל (Hermeto Pascoal). לפי מה ששמעתי, אין לו מושג בתווים, תיאוריה וכו', אבל למרות (בגלל?) זאת, הוא מפיק מוסיקה מופלאה ומורכבת להדהים, שנשמעת מפתיעה ויוצאת דופן בערך כמו שהוא נראה ‏1 (תחשבו על פרנק זאפה פוגש את אסטור פיאצולה). היה לי הכבוד לראות אותו בהופעה פעמיים, והדיסק שלו Mundo Verde Esperanca בהחלט נמנה על העשרה שהייתי לוקח לאי בודד. לסקרנים: אפשר לקרוא עליו עוד ב- http://www.allbrazilianmusic.com/en/artists/Artists.... .
_______________
1 תמונה: http://www.ongakudb.com/_images/featureImg/f44/dl_pa...
בחר לך כוון 192530
אני לא יודע לגבי מתי כספי, וגם לא בטוח לגבי התואר "גאוני מתמטיקה", אבל שליטה סבירה במתמטיקה כן. אני יודע שערב פרוץ "כוורת" יוני רכטר כבר התקבל ללימודים בטכניון(1), והופעל עליו לחץ די כבד כדי שיוותר על הלימודים.

___
(1) ארכיטקטורה, אלא מה.
בחר לך כוון 192535
כן, ולבריאן מיי היה תואר במתמטיקה, ודקסטר גורדון מ''אופספרינג'' עושה דוקטורט בביולוגיה. לי זה נשמע יותר כמו יוצא מאשר כמו דופן.
בחר לך כוון 474684
לבריאן מיי יש תואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה ודוקטורט באסטרופיזיקה:

כמו כן החל מ-‏2007 הוא מכהן כנשיא אוניברסיטת ג'ון מורס בליברפול.

בחר לך כוון 480485
לגרפונקל מסיימון וגרפונקל יש תואר שני במתמטיקה. לפי הפרסומים הרשמיים הוא היה אמור להמשיך, בזמנו, לדוקטורט, אבל התוכנית הזאת לא יצאה לפועל עקב הקריירה המוזיקלית.
בחר לך כוון 192573
אינני יודע בקשר לגאונות, אך נראה שיש משהו בכך כשמדובר בילדי-פלא.

ילד-פלא מוגדר כילד שיש לו הישגים טובים מוחלטים, כלומר: לא רק ביחס לגילו. אלה הישגים שהיו נחשבים ככאלה גם אם אדם בוגר היה מגיע אליהם.

ילדי פלא אמיתיים יש במספר קטן מאד של תחומים: מוסיקה, מתמטיקה ומחשבים.
______________________
אם למישהו יש תחושת דז'ה-וו מקריאת הודעתי, אות הוא שהוא קרא פעם את מייקל קרייטון (דומני שבסיפור "כדור").

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים