אני מתפלא שמישהו מופתע 19264
האמת היתה כתובה בדוחו"ת הכספיים, כן כן, אותם ניירות עבשים שרואי החשבון האפרוריים, אותם אנשים משעממים, כותבים במסתרים.
נכון שדוחו"ת אלו לא מכילים מילים מלהיבות ו'היי טקיות' כמו: PCB, B2B, 'אחוזי צמיחה' ו'התרחבות, אלא מושגים משעממים ונדושים מעולם הכלכלה הישנה והזקנה, דברים כמו 'רווח' למשל. או סעיף שיותר רלוונטי היום: '(אשראי) לקוחות'. אבל דוחו"ת אלו, מסתבר, הן מה שחשוב.
סוד גלוי היה שגם חברות התשתית הרציניות, מכרו לחברות הזנק באשראי אדיר, וכשאלו התמוטטו, צפוי היה שהתוצאות יראו תוך רבעון אחד.

האמת היא שמן שביעות רצון מוזרה פושטת בציבור לשמע כל ידיעה על קשיי ההיי טק. על התעשייה הזו, שתרומתה לשאר ענפי הכלכלה מוטלת בספק. אולי זה בגלל ההיבריס שאחז בכל ענף ההיי טק כולו, רבות נכתב ודובר ב 'ברברים החדשים' במקומות אחרים. אין בי כל צער על נפילתם. רחמי בעיקר מופנים אל המשקיעים הפשוטים, אשר ההסתנוורות מנכלוליהם של אנשי ההיי טק, אשר במודע מכרו לציבור הרחב שקרים, גרמו לכספם לרדת לטימיון.
אני מתפלא שמישהו מופתע 19269
שקרים?

נכון המון בועות התפוצצו אבל בכל זאת בלי אנשי ההיטק הללו היום היית אם הרבה פחות טכנולוגיה מסוגים שונים ומשונים שעל חלקם לא אתה ולא אני יודעים.

החברות הללו יצרו את האפשרותלמהירות גבוהה יותר באינטרנט (ולא אני לא מתכוון לADSL שכבר שנים קיים בחו"ל ופה רק הופיע)
דרך שינויים רבים אחרים שאולי מעלים חיוך אבל בהחלט משנים לנו את החיים.

נכון המון כסף נעלם אבל לא בגלל "שקר" אלא בגלל חוסר יכולת - או במילים אחרות הם חשבו שהם יוכלו וכן הם טעו.

אגב רבים אמרו שמתי שהו זה יפול כולל אותי אבל אני מצפה שתוך זמן לא רב (פחות משנה) יתחיל גל חדש טכנולוגי בצורה זו או אחרת שיתן פוש דומה למה שהיה אולי אם קצת פחות רוח.
הגל הזה פשוט יאלץ לבקש כסף על דברים בטוחים יותר.

ודבר נוסף אני לא מרחם על אילו שהפסידו "המשקיעים הפשוטים" כיוון וכמו שהסקר לפחות כרגע מראה "הפשוטים" לא משקיעים.

רועי
אני מתפלא שמישהו מופתע 19301
כמעט כולנו מושקעים. דרך קרנות הפנסיה, קופות גמל וכיוב.
אני מתפלא שמישהו מופתע 19322
אדוני, לא הפנמת את הלקח מהמפולת ומהתפוצצות, טכנולוגיה לא משנה באמת לאף אחד, זה מאד נחמד שהיא קיימת, אבל הדבר החשוב ביותר למרבה הצער הוא האם ניתן לעשות ממנה כסף. וכאתה בא להשקיע (או לעבוד) בחברה כלשהי, בדוק נא במטותא, אם הטכנולוגיה מסוגלת לעשות כסף. רוב הטכנולוגיה שפותחה בשנה האחרונה לא מסוגלת לעשות את העבודה.

הגל האחרון של חקירות הרשות לניירות ערך האמריקאית ו'תיקון' הדוחו"ת הפיננסיים מראה שהיו שקרים ורמאויות.
לא כולם שיקרו כמובן אבל בעיקר לפני התפוצצות הבועה היו אנשי היטק ששיקרו במודע למשקיעים, כדי שימשיכו להשקיע בהם.

אני מרחם על מי שהולך שולל, כמובן שזה לא כולל אותי, כי אני תמיד הקפדתי להשקיע בחברות לפי הדוחו"ת שלהן, לפי עקרונות מיושנים ועתיקים כמו תזמ"ז, רווח תפעולי ונקי, מדד Z ועוד כמה דברים ההולמים את הכלכלה הישנה והרקובה. אולי לא הכיתי את השוק בשנה שעברה כמו שאר חברי אשר הלכו שולל אחר מילות הקסם הוירטואליות שהופרחו בעיתוני 'הכלכלה' (למעט גיא רולניק, הארץ), אך ניתן לומר שלטווח ארוך הגישה שלי הוכיחה את עצמה.

בנוגע לגל טכנולוגיה חדש, לדבריך, אני בספק, אנו כרגע בירידה במחזור העסקים ואובדן אמון בשוק ההון (אובדן אמון אשר יגבר כאשר היקף הרמאויות ייחשף במלואו) אשר יגרום למיתון אשר ימשך כמה שנים לפחות. וכאשר הטכנולוגיה החדשה תפרוץ, כדאי לך לזכור את התקדימים: בועת ההיטק, בועת הלווינים ובועת הנפט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים