בונים על ערפל 192744
מאז החלטת הממשלה לקבל את ההסכם בתנאי שלא יכלול את סמיר קונטאר, הפך עניינו למרכז המשא ומתן (גם בהצהרות השייך נסראללה, וגם בהצהרות מבית).
מצאו המומחים למשא-ומתן את הפתרון מתחת לאותו פנס מוכר: בהסכם יהיה כתוב משהו לא קוהרנטי (כגון: "קונטאר ישוחרר בלי כל דיחוי וככל שהמשא ומתן נמשך לגביו יסתיים בהצלחה. כל הצדדים מקווים כי הדבר הזה יקרה במסגרת של חודשיים-שלושה" - לגרסת המתווך הגרמני), וזה לא יפריע לישראל לומר שהוא ישוחרר רק לאחר שיתקבל מידע בעניינו של רון ארד.
כמקובל במקומותינו (חייל חטוף הוא נכס אסטרטגי, בעוד שסתם חייל הוא מטבע עובר לסוחר), נשאר לתהות כמה חיילים יהרגו בחודשים הקרובים תחת המטריה "חיזבאללה לוחץ לקיום ההסכם בעניין קונטאר".
(נזכיר שחייל אחד נהרג ואחר נפצע קשה ביום חמישי האחרון, תחת המטרייה "חיזבאללה מביע מורת רוח מהתמשכות המשא ומתן").
בונים על ערפל 192769
הרי זה ברור - לנו מותר לעשות עם החיילים מה שאנחנו רוצים, כי הם שלנו. חייל אחד מת אבל חטוף שווה יותר מעשרה חיילים שסתם נהרגים, והראיה היא שמוכנים לשחרר מאות שבויים כדי להחזיר חייל אבל לא לפנות אף מאחז מבודד.
בונים על ערפל 192784
אולי זה בגלל הערפל, אבל את הראיה ממאחזים לא הבנתי.
בונים על ערפל 193574
הרמטכ"ל מצא לנכון להעיר בנושא זה:
בונים על ערפל 193576
זה אותו רמטכ"ל מתגובה 187166
בונים על ערפל 193601
מכיוון ש''התגובה הישראלית הצפויה'' לחטיפה הבאה היא שיתוק מוחלט, אני ''מעריך'' שהחיזבאללה לא חושש ממנה בכלל. יותר מזה, אני מעריך שהרמטכ''ל עצמו מעריך ההיפך ממה שאמר.
בונים על ערפל 193610
קודם כל תסביר לי, בבקשה, מהן אותן "תנועות פרפר" שהחיזבאללה עושה. זה במסגרת ההכנות לאולימפיאדה?
בונים על ערפל 193617
אני ''מעריך'' שתנועות הפרפר בביירות הן נסיון לגרום לטייפון בירושלים.
בונים על ערפל 193852
נראה שדווקא מישהו מנסה לנפנף בכנפיו בירושלים כדי לגרום לטייפון בלבנון:

בונים על ערפל 193693
אפשר שהתבלבלתי. אולי אתה יכול להסביר לי איזה אינטרס יש לרמטכ"ל להגיד את מה שאמר, אם אינו מאמין בכך ?
האם אין סיבה להאמין כי לאחר שחרור השבויים העיקריים של חיזבאללה ורבים מהזוטרים אין במחסנית שלנו קלפי מיקוח, ולכן לא ניתן לבצע עסקאות עתידיות, ואין טעם לחטוף את חיילינו?
בונים על ערפל 193694
המחסנית (?) שלנו מלאה בכאלה "עם דם על הידיים", וחוץ מזה יש לה תכונה להתמלא מחדש כל הזמן.
בונים על ערפל 193697
אז איך אתה מסביר את עמדת הרמטכ"ל? יש לו אינטרס אישי בערעור הביטחון במדינה תמורת שלושה גופות וסוכן/סוחר סמים?
בונים על ערפל 193699
לא הרמטכ''ל הוא המחליט על העיסקה. זוהי פררוגטיבה ברורה של הממשלה.
בונים על ערפל 193701
אני לא מדבר על מי מאשר, אלא על בחירתו של הרמטכ''ל לתמוך בתהליך ע''י דבריו שצוטטו בכתבה.
בונים על ערפל 193703
הרמטכ''ל אינו תומך (או מסתייג) בתהליך. הרמטכ''ל מבצע אותו. במקביל, הרמטכ''ל מנסה לזער נזקים, כמיטב הבנתו ויכולתו.
שחקן ברידג' שמקבל קלפים גרועים ''עובר'', ומקוה שיצליח להכשיל את ביצוע החוזה ע''י יריביו. שחקן פוקר כשבידיו קלפים גרועים, מנסה ליצור את הרושם שיש בידיו קלפים מעולים.
בונים על ערפל 193745
אני לא בטוח שאני מסכים עם האנלוגיות הקלפניות. למי צריך הרמטכ"ל להציג יד מנצחת? האם הוא מספר לחיזבאללה מה כוונותיו של הארגון, או שהוא פונה לציבור הישראלי במטרה לחזק את המהלך?
בונים על ערפל 193809
להערכתי (במקרה זה) הוא מאיים על החיזבאללה בקלפים (שהוא טוען) שיש בידו.
למעשה, טכנית, לצה"ל יש את הכלים להפוך את חייהם של הלבנונים לגהינום. גם הרמטכ"ל וגם נסראללה יודעים את זה. האם צה"ל יממש את היכולת הזאת? זה לא תלוי (רק) בצה"ל, ואני, באופן אישי, כמו רוב המגיבים כאן, סבור שלא, אבל עדיין קיים סיכוי ש(במקרים מסוימים) כן. אני מניח שגם נסראללה חושב (בסוגיה זאת) כמוני.
מה הסכוי שצה"ל יממש את היכולת הזאת? כל מספר (גדול מאפס) זוכה. מה שהרמטכ"ל מנסה להשיג הוא להגדיל את המספר בהימור של נסראללה.
בונים על ערפל 193811
השאלה היא אם אכפת ל(מקבלי ההחלטות ב)חיזבאללה שחייהם של הלבנונים יהפכו לגיהנום. בכלל לא ברור שלמקבלי ההחלטות בלבנון איכפת (אולי משום שהם יושבים ממזרח לה).
בונים על ערפל 193821
אני גם לא מסכים עם ההערכה הזו שלך, מאחר ולשיטתך הרמטכ''ל כלל אינו אינסטנציה שמתפקידה להגיד משפט כזה. כוחו של צה''ל ידוע (גם לאויב), אולם ההנחיות לשימוש בכוח ניתנות ע''י הדרג המדיני, שהוא זה שהיה צריך לומר את דברי הרמטכ''ל כדי למזער את הנזקים. צה''ל והעומד בראשו אינם פועלים על דעת עצמם בנושא.
בונים על ערפל 193704
אני לא יודע מה מניע את הרמטכ"ל להצהיר כל מיני הצהרות. אולי הוא מנסה להפחיד את החיזבאלה במרומז לאחר שכל ההפחדות הישירות הפסיקו אפילו להצחיק, אולי הוא מנסה לתת למופז/אריק/מישהו גיבוי בתמורה למשהו אחר, אולי הוא באמת מעריך שהחיזבאלה לא יחטוף עוד חיילים מסיבות כלשהן - מכל מקום ההצדקה אינה יכולה להיות שלא נשאר לנו את מי לשחרר.
בונים על ערפל 193706
(בישראל יש היום בערך 6000 אסירים פלסטינאים).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים