דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 194963
רואים בתגובות הח"כים והשרים השונים בנושא ממשלת אחדות במצב החדש:

דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195187
האמנם? פרס ובן-אליעזר בצד אחד, מצנע ובורג (ושרון) בצד השני?

(רקע: מספרים 1, 3 ו-‏4 נחשבים מסורתית לבדלנים, 2 ו-(5) למשתלבים.)
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195202
אולי לא קראת היטב:
פרס נמנע מלהתבטא בעד הצטרפות לממשלת אחדות (כבדלן מס' 1), ובוטים יותר בנושא זה מצנע ובורג. מחזקת אותם ציפי לבני, שמתפלאת איך סיעות הימין עוד לא פרשו והפילו את הקואליציה.
לעומת זאת, על שרון אומרים "מקורביו" כי ישקול כניסה לאחדות, ומצד העבודה תומכים במהלך זה פואד, וילנאי וברק.

יש גם לשים לב לשריד, שעל אף שבשום קונסטלציה לא יוכל להצטרף לקואליציה, טורח להביע תמיכתו במהלך של שרון (כמובן תוך כדי "העלבת" שרון. הרי לא יעלה על הדעת שהם יסכימו על משהו).
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195322
נאה. עכשיו תהיה: היינו רגילים לחשוב שהמשתלבים רוצים ממשלת אחדות, והבדלנים ממשלה צרה, ועד כאן טוב ויפה. אבל ספציפית כשמדובר על פינוי ההתנחלויות בעזה, הרי ממשלת אחדות תקל על כך, לעומת ממשלת ימין צרה שתטרפד זאת. האם המשתלבים, ושרון בראשם, באמת רוצים לפנות את ההתנחלויות בעזה? הרי באופן כללי, משתלבים אמורים להיות בעד התנחלויות. מה קורה כאן?

[למקרה שמישהו תוהה: האלמוני שאני דן איתו כאן הוא לא אני. והמשפט הקודם הוא אמת.]
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195328
הנה ניחוש מהמותן - כל ההצהרות על צעדים חד-צדדים נועדו כדי ללחוץ על ערפאת/אבו-עלא לחדש את המשא ומתן אחרת החמאס, בראשות אחמד יאסין, שמתנגד לערפאת, יקבל שליטה על רצועת עזה.
ניחוש אחר מהמותן 195469
כל העניין הזה של בדלנים/משתלבים הוא שטות.
טוב, השתכנעתי. 195472
אני מצטער על הבוטות 195476
אבל אם לא שכנעה אותך העובדה שכל תחזית שנעשתה על סמך התיאוריה הזו התבדתה (או לפחות שהתחזיות התבדו בערך כפי שהיה עליהן להתבדות סטטיסטית), שמי שהוכרז פעם כבדלן לפתע משחרר הצהרה שמזכה אותו בתואר משתלב, ואז עושה מעשה שמחזיר אותו עוד פעם לקבוצת הבדלנים, ועוד עובדות רבות אחרות, הרי ששום דבר לא ישכנע אותך.
סלחתי 195481
אם אתה כותב על "תחזיות" הרי שאינך מבין על מה מדובר. <דמיין כאן קישור להסבר, עייפתי>
טוב, השתכנעתי. 195495
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195337
לדעתי המשתלבים אכן רוצים לפנות יישובים ברצועה. להיות משתלב אין פרושו להתנגד אוטומטית לפינוי, אלא רק לפינוי כולל. דווקא יש לא מעט יישובים שקיומם מהווה בעיה לדו קיום בשלב זה - יישובים מבודדים בלב אוכלוסיה ערבית.

ספציפית לגבי המהלך הנוכחי של שרון, קשה לנתח עם כל ערפל הקרב שהוא מפזר, אבל עושה רושם שאינו מוכן למשא ומתן עם אבו עלא או ערפאת (בניגוד להשערתו של ערן), ומצד שני הוא מעריך שממשלת אחדות היא בלתי אפשרית בשל השליטה הבדלנית בעבודה (פרס-מצנע-בורג), ומצד שלישי הדבר היחיד שהוא מצליח להראות זה שכל פינוי יפורר את הקואליציה. בדרך זו הוא מנטרל כל לחץ אמריקאי בכיוון המשך מפת הדרכים, ומכשיר את הקרקע לנסיגה עתידית מהישובים המבודדים שפינויים הוא כמעט קונצנזוס כמו נצרים וכפר דרום (משאל העם שמרחף ברקע).
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195345
"המשתלבים אכן רוצים לפנות ישובים ברצועה" - והבדלנים? לא רוצים לפנות אף ישוב? רוצים לפנות את כולם? מסכימים עם המשתלבים?

"[שרון] מעריך שממשלת אחדות היא בלתי אפשרית בשל השליטה הבדלנית בעבודה (פרס-מצנע-בורג)" - למה זה בלתי אפשרי? אם הבדלנים היו רוצים פינוי של כל ישובי הרצועה, כל מה שהם היו צריכים לעשות הוא להצטרף לממשלת אחדות, או סתם להציע לשרון מטריה קולאיציונית לפירוק כל הישובים, ולשרון לא תהיה ברירה (הוא לא יוכל להראות שפינוי גורר פירוק הקואליציה).

דווקא ההסבר של ערן נשמע לי מבטיח. אפשר לחתוך קצת את "ללחוץ על ערפאת/אבו עלא לחדש את המו"מ" - בפרט, את שלוש המילים האחרונות. או סתם לחזק את יאסין המשתלב. מה זה בדיוק ה"חיזוק" הזה, מבחינה מעשית, דורש עדיין הסבר, אבל יש פוטנציאל.
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 195350
הבטלנים רוצים לפנות את כל היישובים לבסוף, אבל לא בכל סיטואציה, בפרט לא כחלק מתוכנית של משתלהב.
אם נצא מנקודת הנחה שקיימים יישובים שמטרתם ליצור דו קיום וכאלה שמטרתם ליצור חיכוך מתמיד, כדי להוציא שם רע לכולם, ומר משתלהב שרון מפנה קודם כל רק את הסוג השני, בלי ללכת על פינוי כולל, יוצא שכל בטלן שמכבד את עצמו יתרחק מתמיכה במהלך כזה. עוד בסוף חס וחלילה מישהו יצליח להראות שניתן לקיים דו קיום גם עם גושי יישובים ביש''ע.
דוגמה לא רעה לחלוקת בדלנים-משתלבים 196577
דוגמה נוספת כהמשך לתגובה 195350 שלי:

שים לב לפסקה האחרונה (מקווה שלא שינו את תוכן הלינק בינתיים) - פרס מתנגד למשאל העם (שכידוע יוביל לפינוי התנחלויות) בתואנה מוזרה מאוד...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים