אחוזים חביבי 19530
סלח לי, אבל לא הבנתי את הנקודה שלך...
הרי ברור שמסים וכל הנוגע להם עובדים באחוזים (ולא במספרים אבסולוטיים)...
בהנחה שהנתונים שלך נכונים (כמו גם ההנחות של היחס בין השכר למחיר הדירה - שלהנחתי לא נכון כלל, אך זה כבר נושא אחר), אף שכבה לא תפגע מחוק זה - שהרי אנו מדברים באחוזים (השווים לגמרי - גם לדבריך).
אחוזים חביבי 19534
מטרת הטבלה והמאמר שלי, שניכר שלא עיינת בהם בעיון רב, היא להראות למרות שהאחוזים שווים ההטבה משתלמת *הרבה יותר* לבעלי ההכנסות הגבוהות מאשר לבעלי ההכנסות הנמוכות

(יש לציין שהאחוזים שווים ורק לכאורה, כי אנשים עניים רבים לא משלמים מס וכמו כן יש את עניין מדרגות המס, שבמקרה זה מגדילה עוד יותר את 'שווי ההטבה' של העשירים מול העניים)

אגב, מתמיהה העובדה שאתה לא מסכים אם ההנחה שככל שההכנסה עולה כך הוצאות הדיור עולות, השווה נא במטותא בין מחירי הדירות בבאר שבע לאלו של בת ים, למשל. בין מחירי הדירות של המרכז לפריפריה ותראה שאפשר לומר בהחלט שהנטייה השולית לצרוך שרותי דיור במקרה זה לא רק ששווה לאחד אלא אף גדולה מאחד.
אחוזים חביבי 19548
כמובן שאבסולוטית משתלם יותר לעשירים - אך בכל זאת לא ניתן לטעון (בענייני כספים ומיסים) שהעניים ''נדפקים'' (סליחה על הביטוי) מהעניין היות והאחוזים הם אותם האחוזים.

באשר לטענתך השניה - החוק הנ''ל אינו בא בכדי להוסיף עוד כסף לאלה שמראש אינם משלמים מס, אלא בכדי לעזור לאלה שכן משלמים מס ע''י הקטנת המס. כמובן שאם מטרתו של החוק היא להקטין את המס - החוק אינו נוגע כלל לאותם אנשים שאינם משלמים מס...

אני מסכים עם כך שברוב המקרים (ולא כולם) אנשים עם הכנסה גבוהה יותר צתגוררים בדירות יקרות יותר - אך יחס זה אינו לינארי להערכתי וזו הייתה טענתי המקורית (אני מצטער אם לא הייתי ברור קודם).
אחוזים חביבי 19550
אף אחד לא 'נדפק' כיוון שזו הטבה, אך סכום ההטבה עולה ככל שאתה משתכר יותר וככל שהדירה שלך יותר יקרה. מטרת המאמר היתה להראות שלמרות שמדובר באותם אחוזים, כלשונך, העשירים מרוויחים יותר.

נכון, אף אחד לא התווכח עם כך שהחוק עוזר לאלו שמשלמים מיסים והוא עוזר למעמד הבינוני והבינוני עליון (ואני תומך במתן *גם* למגזר זה), אבל התרעומת שלי, שאותה הבעתי בשלושת הפסקאות האחרונות באתר היא שגופים אשר מתיימרים לעזור לעניים ולחלשים דוחפים חוק זה ובנוסף גם לא מתביישים ומשווקים חוק זה באמצעי התקשורת כחוק 'לעניים'.

אם יש לך הכנסה של מיליון, אני מסכים שהוצאות הדיור שלך יהיו זהות לזה שיש לו הכנסה של שני מיליון, אך ברמות הכנסה נמוכות זה שונה, אדם המרוויח 4000 ברוטו יוציא פחות *בממוצע* על דיור מזה המרוויח 8000.
ניתן לומר שההפרש בין הוצאות הדיור הולך וקטן כלל שרמות ההכנסה יותר גבוהות (דהיינו הפרש נמוך בין המשתכר 20000 לזה המשתכר 22000) אך הפרש זה גדל ככל שרמת ההכנסה יותר נמוכה (דהיינו הפרש גבוה בין זה המשתכר 2000 ש"ח לזה המשתכר 4000 ש"ח).
בכלכלה קוראים לזה נטייה שולית לצרוך יורדת. יחס זה אינו ליניארי, כמובן, אך בדוגמא השתמשתי ביחס ליניארי לשם הפשטות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים