מיצג אחר? 195460
ארגון זק"א יציב את האוטובוס מהפיגוע בשבוע שעבר מול בית הדין הבינלאומי בהאג. מוזיאונים פנו לזק"א בבקשה להציג את שלד האוטובוס ההרוס.

תגובה 195459
מיצג אחר? 195466
מעניין לשים לב שהצבת שלד האוטובוס כמו שהוא (לכל היותר עם כיתוב יבש) אינה אנטיתזה למיצג של פיילר. אנטיתזה דומה יותר הייתה הצגתו של ברוך גולדשטיין (חסרים לי יהודים אקטואליים שביצעו טבח המוני בערבים) בצורה אמביוולנטית, כתוצר של ''מעגל הסכסוך''. האוטובוס הוא מיצג שמדבר בעד עצמו, ולא צריך מניפולציות זולות של האמן כדי לדבר.
מיצג אחר? 196759
הדוגמא של ברוך גולדשטיין הןבאה לעיל, בהצגה שהראתה שאם תמונתו הייתה במקום תמונת המחבלת במרכז המיצג, זה היה נראה (לעיניים ישראליות) כמו התקפה על הישראלים בכלל ועל גולדשטיין בפרט.
אל תבלבל 196778
נאמר שם שהצגה של גולדשטיין בצורה שבה הוצגה המחבלת תציג אותו באור שלילי. זה לא אומר שאי אפשר לעשות מיצג שיציג אותו בצורה חיובית. על אחת כמה וכמה אפשר. פשוט מה שטוב להנאדי ג'רדאת התמימה ויפת קלסתר הפנים, לא בהכרח טוב לד''ר גולדשטיין. בשביל זה יש אמנים משכילים, שיודעים בדיוק איך לצייר כל אחד בצורה הטובה ביותר בשבילו.
אל תבלבל (כה''ב) 197854
לדעתי, לדעת האמן, לדעת דובי ולדעתם של שבדים רבים מספור, המיצג המקורי *אינו* מציג את הנאדי ג'רדאת בצורה חיובית.
אל תבלבל (כה''ב) 197873
זה כבר ויכוח ארוך ושחוק הרבה יותר. כבר כתבתי עליו מספיק כאן, ואני לא רואה טעם להיכנס אליו מחדש.
אל תבלבל (כה''ב) 197908
''האמן'' מעולם לא אמר שהמיצג לא מייצג את המחבלת בצורה חיובית. זה סילוף. כל מה שאמר הוא שהוא מגנה את הטרור. אבל המשמעות הברורה של המיצג הוא ניקוי המחבלת מאשמה, והצגתה כמי שאינה אשמה בתוצאות מעשיה, משום היא עצמה מונעת ע''י כחות ''מעגליים''.
אל תבלבל (כה''ב) 197911
איך אתה יכול להגיד שזו "המשמעות הברורה של המיצג", אחרי ששמעת (טוב, קראת) די הרבה דעות של אנשים שחושבים אחרת?
אל תבלבל (כה''ב) 198380
תחילה רק הנחתי שמדובר במיצג אנטי ישראלי בגלל מה ששמעתי על יוצרו. לו היו מראים לי יצירה של היטלר שבה מתוארים יהודים, ולא הייתי מבין בדיוק למה התכוון מראיית היצירה עצמה, הייתי בכל זאת יכול להניח שלא מדובר כאן במחמאות, בגלל מה שאני יודע על היוצר.
אחר כך שמעתי וקראתי דעות של רבים כולל חכמי האייל, וכולל דעה של מומחה שעליה סיפרתי, וששכנעה אותי במיוחד, שהביאו אותי למסקנה ברורה לגבי אופיו של המיצג, ובגלל זה אני חושב שאני יכול להגיד מה שאני אומר.
אל תבלבל (כה''ב) 199439
אם אני זוכר נכון, דעת המומחה ששמעת דיברה על החשיבות של המושג "שלגיה" בתרבות השוודית(?) כסמל לטוהר. נו, אז? איך זה שולל את הפרשנות הרואה במיצג מסר אירוני על ה"טוהר" של המחבלת?
אל תבלבל (כה''ב) - גרסת גודווין 199451
דובי, הבעיה היא ש*כל* דבר ניתן לפרשנות הפוכה. אם תתלה עכשיו במוזיאון תמונות מפוארות של היטלר ממצעדים, תוכל לדבר על האירוניה הגדולה בכך שהגמד המכוער שמוטט את ארצו מוצג בתור גיבור חיל מרהיב ונערץ. גם אם היה כתוב "הנאדי ג'רדאת הייתה גיבורה וטוב שרצחה יהודונים" אפשר היה למצוא פרשנות לפיה הכל "אירוני" - הרי אנחנו אנשים מתורבתים, אנחנו לא ב-א-מ-ת תומכים ברצח, ואין כזה דבר "יהודונים", נכון?

עכשיו, אני לא בטוח שאם היית מנסה את הטכניקה הזו על ספרים של איין ראנד, היית מצליח להפוך אותם לתומכים של הקומוניזם. סתם דוגמא נגדית, להראות שיש אמנים שכן מבהירים היטב את המסר שלהם, בעייתי ככל שיהיה. ("אבל איין ראנד היא לא 'אמן'!")
למה לא? 199454
כבר שמעתי אנשים טוענים שהקיצוניות של איין ראנד עושה שרות אנשלוביץ' לרעיונות השוק החופשי והאגואיזם. עכשיו רק צריך להניח שהיא עשתה את זה בכוונה, והרי לך שיר הלל לסוציאליזם.
אל תבלבל (כה''ב) 199479
בנושאים שנמצאים אצלנו בדיון, בדרך כלל אי אפשר לשלול ואי אפשר לאשר שום דבר, אבל לכל אחד מותר לומר את הדברים שבהם הוא מאמין, ולי התחוור שזו משמעות המיצג לאחר ששמעתי את דברי אותה מומחית, באופן שלי היה ברור לגמרי.
נניח שישנו אסטרולוג מאד "רציני" שאומר שמחר יגיע סוף העולם, ויש לו חסידים רבים שמאמינים בכך. האם אסור לי לומר שברור לי בודאות שמחר תזרח השמש כמו היום, למרות שאין בידיי שום הוכחה, ושום דבר ששולל את הדעה שלו ?
ואגב, אותה מומחית דעתה הפרטית הייתה בפרוש שלא מדובר במסר אירוני (כלומר האפשרות המעניינת הזאת שמצאה לה ביטוי רק באייל, כלל לא עלתה בראיון).

ואם אנחנו כבר בנושאי "אמנות", שמעתי היום ידיעה ברדיו לפיה הציג "אמן" במוזיאון באוסלו (כמובן. גם שם זה סקנדינביה), תמונה ובה דגלי ישראל וארצות הברית מעוטרים בצלבי קרס. מנהל המוזאון הסיר את המוצג הזה (למרות שאולי היה מדובר במסר אירוני), לאחר שהסבו את תשומת לבו.
אני תוהה אם המוצג היה מוסר לו היה יותר טהור, כלומר ללא דגלי ארצות הברית. רק דגל ישראל . . .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים