נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 195965
נשים יחזרו להיות לוחמניות, רצחניות ואסרטיביות, וגברים יהיו משניים ושוליים.
אלא מה, משום לא נראה לי.
לי נראה שהאלות הלוחמניות עצמן הן יותר פנטזיה של הצד הגברי שרצה להשליך על הנשים את המידות הרעות של רצח ובגידה. ולא ממש ביטוי לעדיפות האשה בחברה הגברית הפרה- היסטורית.

בנרניה הסמל של האריה שנעקד על גבי המזבח הוא הסמל של ישו, ואם תשימי לב, עקידתו גואלת את העולם מהחורף המקפיא שקיים בו. אם כי, גם ישו עצמו לטענת הנוצרים נולד ביום שבו נולד אל השמש שגם מקריב את עצמו בשביל העולם.
בעצם אני לא רואה שום הבדל בין הנצרות לבין סתם עבודת אלילים.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 195970
מסכים עמך בכל פה! אני שמח שביהדות אין דברים כאלו בכלל... חוץ מהשבתאות... והחסידות... והפראנקיזם... והבעש”ט... ואולי קצת הלובאביצער אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד... או אולי טיפה'לה ממש הטוטען חסידים הברסלבים המרקדים ברחובות בחיקוי יד שלישית של הארי קרישנה... ואת הנ-נח-נחמ-נחמן מעכו”ם... ואולי קצת-קצת המחזירים בתשובה עם צרור מעשיות יהודיות חמות הישר מאוצר הסיפור הישועי לילד... טוב, ואולי גם הילולת הרשב”י גם כן א-ביסעלע... ואולי הנשיקות לספר התורה בבית הכנסת... ואם כבר הילולות חבל להזניח בצד את הבאבא-סאלי... והבאבות באופן כללי... והמים הקדושים... והקמעות... והרנטגן... והפסיכופטים מקבר יוסף... או מקרית ארבע... או מתפוח... שלא לדבר על הפרוטו-פסיכופטים מהישובים באיזור... או הרבובדיה... והרב כדורי... והמייללים מול האבנים בכותל... או בקבר רחל... או על כל גבע רם ובינוני... אכן, חוץ מתופעות שוליות-שבשוליות אלו שריכזו סביבן לאורך השנים לא יותר מ-‏80 עד 90 מכלל היהודים אפשר בהחלט להגיד שהיהדות נקייה ממאפיינים של עבודת אלילים.
רגע, רגע 195972
נחמן המגמגם וההוא מברסלב זה לא אותו בן-אדם?
רגע, רגע 196017
נחמן המגמגם והברסלבי חד-הם... אך אני דיברתי על שני וריאנטים של אותו זן של עכו''ם.
תודה 196047
נרגעתי. לרגע חשבתי שהוא התרבה.
מוקדם מדי להרגע 196542
האחראי לגמגום הזה נ- נח- נח... הוא אחד ישראל בער אודסר. ובזכות הגמגום הזה גם הוא כבר זכה למעלת קדוש של עכומ''ים שמגמגמים עד להתקדשות הבאה.
ומה שכחת להזכיר? 196051
את נישוק המזוזות - אותו מנהג משונה שהיה עד לא מכבר מנת חלקו של מיעוט זניח והיום הוא תופס לו אחיזה תחת כל משקוף עץ רענן.

נושא לסקר האייל: האם את/ה מנשק מזוזות? (התשובה שלי: לא בפגישה הראשונה)
ושאלה לרשכ''ג 196053
ממתי, באמת, המנהג?
ושאלה לרשכ''ג 196054
כל מה שרצית(?) לדעת, בערך: http://www.hofesh.org.il/letters/halacha/mezuza.html

(בעיקר הקטע של רוני בריזון)
ושאלה לרשכ''ג 196057
תודה. דווקא לא כל מה שרציתי, אבל בהחלט הרבה.
ומה שכחת להזכיר? 196157
תשובה אפשרית לסקר: "לא, אני בד"כ מוריד אותן מכל דירה אליה אני נכנס".
ומה שכחת להזכיר? 514596
עשיתי זאת מתוך הרגל בדירה קודמת אליה עברתי. יומיים לאחר מכן ניגש אלי בעל הבית נרעש ובישר לי על העלמותה המסתורית של המזוזה, העלמות אותה יש לפתור חיש מהר פן תפקודנה את שנינו רעות חולות. לאחר שהציק לי בנושא עוד שבוע, ניגשתי לבית אמי ותלשתי ממשקוף דלת כלשהי מזוזה ישנה נושנה. הגשתי אותה לבעל הבית תוך בצירוף שקר על מקורה. סופו של דבר שהוא סירב להשתמש בה, ורכש מזוזה יוקרתית בעצמו.
ההתרחשות כולה היתה נוגעת ללב, בהתחשב בכך שבעל הבית הוא אחד הטיפוסים היותר קמצנים שפגשתי בימי חלדי, שני אולי רק לי עצמי.
ומה שכחת להזכיר? 514600
וזו ההוכחה שמזוזות עובדות.
מרוב בלגן אתה לא רואה את היער 200561
והצלחת לערבב מגוון שלם של גישות שלרובם אין בינם לבין עבודה זרה שום קשר.
שבתאות, חסידות ופראנקיאיזים היו שלושה שיטות דתיות שראו את הנוכחות האלוקית בכל פינה במציאות ושלושתן ראו את תפקידו של האדם בחשיפת הגילוי האלוקי הזה. לפרקטיקה של החשיפה הם קראו העלאת ניצוצות. ההבדל בניהם שבעוד שהשבתאות והפרנקאיזים ביטלו את עולם ההלכה מתוך ראיית האלוקים בכל מקום כולל בחטאים החסידות לא בטלה ולכן נשארה בתוך היהדות המסורתית.
הבעש"ט היה דמות היסטורית שהתחילה את החסידות. מבחינתו העולם כולו היה בטל ורק הקב"ה היה בנמצא.
גם אני לא מבין את ענין את הלוביבאיצר ואני מסכים שיש בעיה לצרף חסידי חב"ד משיחיים, המאמינים שהרבי היה משיח ושהוא לא מת, למנין.
חסידי ברסלב עצמם קצת יותר מתוחכמים ממה שהם נראים, וזה לא פלא שיש להם הצלחה כזו בעולם המודרני שלנו. במהותה של תורת רבי נחמן מברסלב מצוי מימד מודרני מאד שמדבר אל הרבה אנשים בתקופתינו. כדאי ללמוד ולהכיר.
גם אני לא מתחבר להילולה של רשב"י, אך יש לזה סמך במקורות.
לנשק ספרי תורה ומזוזות זה פשוט עניין של חיבוב מצווה, שבו אדם מראה את החיבה שהוא רוחש למצוותיו של הבורא. ובמיוחד לתורתו הקדושה.
הפסיכופתים אינם פסיכופתים, ואם היית שואל אותם על עצמם הם היו עונים לך, שהם עצמם מקיימים עכשיו מצווה של הקב"ה ליישב את הארץ ולא להניח אותה לזולתנו. ואתה סתם תבוסתן חילוני שבנוסף לאכילת נידות ובעילת חזירים גם מוכן לוותר על ארצו של ה'.
המיללים בכותל מתפללים למה שנתפס בשבילם כאל חי, הקרוב אל קוראיו והחפץ בישועתם, וכיוון שמקום שכינתו נמצא בכותל המערבי לשם הם הולכים להתפלל (לשאלה, איך הקב"ה מצד אחד מרומם על כל העולם ומצד שני משרה שכינתו במקום אחד? עיין במלכים פרק ח תפילת שלמה).
להסתייעות בזכות אבות יש סמך רחוק מאד במקורות. בכל תפילה מזכירים את אברהם יצחק ויעקב, וכנראה מסיבה פשוטה שאלמלי זכותם לא היה לנו מקום אחיזה לעמוד מול הקב"ה ולהתחנן. כך שלהולכים לקבר רחל כדי לבקש ממנה לסייע בזכותה יש את ההיגיון שלהם.

להבדיל את הטמא מן הקודש הנצרות מאמינה בכך שיש אל אחד שגם התגשם וגם התחלק לאב ובן והוא גם שלושה וגם אחד וגם בשר וגם רוח. בקיצור במקום כוח אחד שעומד מאחרי כל המציאות יש שלושה ולמיטב ידיעתי אמונה בשלושה כוחות היא עבודה זרה.

לדעתי כינסת כאן את כל הדברים, שמהם אתה סולד, מבלי קשר מבני ורציונלי ביניהם. והסיבה העיקרית שאתה סולד מהם, לדעתי, היא שאינך מבין אותם.
ולכן אולי כדאי ללמוד עליהם להבין אותם ואז למתוח עליהם ביקורת (היא גם יוצאת יותר קטלנית לאחר מכן).
האם הקשר הוא הוא הרציונל? 200780
אנא הגדר "קשר מבני ורציונלי", או סתם "מבני ורציונלי", או אפילו "רציונלי" בלבד.
(האם קשר מבני ורציונלי למשל זה שהעולם נישא בחלל גם על-ידי ארבעה פילים וגם על גבו של צב בזכות העובדה *שהפילים עומדים על גב הצב* המשייט בחלל?)
האם הקשר הוא הוא הרציונל? 200856
סתם ניטפלת אליו, אתה יכול להוריד את ''מבני ורציונלי'' והמשפט עדיין יתפוס. כוונתו היתה שבתגובה הקודמת היתה סתם רשימה של דברים שלא קשורים זה לזה.
האם הקשר הוא הוא הרציונל? 201096
אבל דווקא חשבתי שהכותב המקורי התכוון שיש קשר ביניהם, ושקשר זה הוא השרלטנות חסרת הרציונליות שלהם... ולכן, ניסיתי לומר שיש להיזהר בשימוש ב-'רציונליות' כאן, ואנסה אף לטבוע אימרת כנף חדשה (ודי עלובה פואטית) בהזדמנות יומיומית זו:
"לא תמיד הרציונל והרציונלי חד המה"
סליחה, מה שרלטני בהסברים שהבאתי? 201161
ואת רציונלי אני אתרגם למושג שכלי כלומר סדר הנובע מכללים אותם יוצר שכל האדם. וכיון, שהראיתי ברשימה שאין שום קשר מושגי בינם לבין עצמם ובמיוחד לבין ע''ז, הרי שקשה מאד להכלילם תחת כותרת אחת של ע''ז.
סליחה, מה שרלטני בהסברים שהבאתי? 201363
1. לא טענתי שההסברים שלך שרלטניים, אלא שהכותב המקורי כלל את כל הנושאים הללו יחדיו כי חשב שכולם נובעים מתוך שרלטנות שלהם. האם אתה טוען שהסבריך (ויהו אלה רציונאליים כמה שיהו) הפכו אותם לפחות שרלטניים בעיני הכותב המקורי או אבסולוטית?
2. מה זה ע"ז?
3. לפחות לגביי, לא כל סדר הנובע מכללים הוא רציונלי, אף אם הוא עובד על-פי רציונל כלשהו. מצד שני, לא נראה לי שלפילוסופיה, פסיכולוגיה (ואף מתימטיקה?!) יש הגדרה ברורה כיום ל"רציונלי". התחושה האישית שלי היא שרציונל ורציונלי אינם זהים זה לזה, בניגוד לדעתך, ושאותו רציונל משותף שהכותב המקורי זיהה בתנועות השונות, רציונל שלדעתו נובע משרלטנות ולא מרציונליות, הוא הדבר שגרם לו לאחדן תחת מטריה אחת. האם לדעתך ההסברים שנתת אכן יוצרים כאן מטריות שונות, או שאולי אתה מראש מניח רציונליות במקום שמישהו אחר מניח שרלטנות, ובכך אתה עושה בדיוק אותו דבר דוגמאטי שכנגדו אתה יוצא? (וזו שאלה לא רטורית (ולא האשמה) למחשבה, אז אנא חשוב עליה בטרם תענה)
אתה לא בדיוק מבין את התגובה שלי. 201433
1. אם הוא היה חושב שכל הדת היא שרלטנית, כלומר מרמה את האנשים, הוא היה כותב את זה. הוא לא כתב, ולכן לא מובן לי למה פעולות שנעשות ע"י אנשים המבטאות את החיבה שלהם למצוות ה' מהוות פעולה שרלטנית, את מי הם בדיוק מרמים? גם תפילה שמנסה לזכות בזכות אבות איננה נראת לי פעולה שרלטנית לאחר שהדת עצמה מודיעה שבריתנו עם הקב"ה מבוססת על ברית אבות. אפילו הרעיון שהקב"ה ממלא את כל העולם אינו נראה לי פעולה שרלטנית. אם רק תפתח את רעיון אחדותו של הקב"ה כפי שהוסבר ע"י הפילוסופים בימי הביניים תגיע להבנה שלפי הרעיון הזה אין מציאות כלל (שכן אם יש מציאות, הקב"ה לא יכול להיות אינסופי כמי שמניחה אחדותו) ואם כן המציאות שלנו בה הקב"ה לא גלוי היא מציאות שצריך לעיין ולהבין אותה.
2. ע"ז+ עבודה זרה. אני טענתי שבנצרות יש עבודה זרה ובתגובה אורי טען שבכל התופעות הנ"ל השייכות ליהדות יש עבודה זרה. על כך השבתי לו שרוב התופעות אותן הוא תיאר אינן של עבודה זרה ועל כן הקבוצה אותה הוא בנה אינה קבוצה.
3. אני מסכים שחלק מן התופעות אינן רציונליות באותו המובן שאתה מבין. ואני אכן ניסתי לסווג אותן ברציונלים (קבוצות) שונים, ולא כרציונליים בהבנה שלך.
אז נראה אם עכשיו כן הבנתי 201477
אם הדיון הוא אך ורק על ע"ז וכלל לא על רציונליות, אז אנא הסבר לי את הדברים הבאים:
הדיון התחיל מטענתך (שלא ברור לי למה היא בדיוק התקשרה) שהנצרות (בניגוד ליהדות) היא ע"ז כיוון שאסלן ניצלב בנארניה. לאחר שאורי העלה מספר תופעות לא פחות תמוהות הנחשבות חלק מהיהדות כיום, כתבת את הדברים הבאים:

"לנשק ספרי תורה ומזוזות זה פשוט עניין של חיבוב מצווה, שבו אדם מראה את החיבה שהוא רוחש למצוותיו של הבורא. ובמיוחד לתורתו הקדושה."

לנשק משהו נתפס בדרך-כלל כאקט המראה חיבה לאותו משהו. אבל גם אם נניח שזה סימבולי בלבד (כמו אותה אמונה "כלל לא טפלה" שיש לנשק ספר תורה שנפל אל הרצפה, כי ספר התורה *עצמו* (החפץ) הוא קדוש), יש שתי בעיות:
1. אם אלוהים נמצא בכל מקום, הרי שאפילו סימבולית אין סיבה שלא לנשק נניח עץ שברא. ברגע שסמל מסויים מקבל עדיפות סימבולית על-פני אחרים, הוא חורג, לדעתי, מסתם היותו סמל. אם תביט על דתיים רבים (ואם אתה עצמך דתי, אז פשוט תתבונן פנימה ותאמר לי אם אני צודק לדעתך), נישוק המזוזה הוא אקט הרבה יותר רציני לגביהם מאשר סתם משהו סימלי - מתוך התרשמותי, *הם לא מסוגלים פיזית* להיכנס בדלת מבלי לנשק את המזוזה (או לעבור בדלת עליה אין מזוזה). אם אלוהי התנ"ך היה רואה זאת הוא היה מן הסתם חושב שהיהדות הפכה לאוסף של אמונות טפלות והדרדרה לפאגאניות. אפשר לתת הסברים כמו-רציונאליים "המוכיחים" א-פאגאניות בנישוק מזוזות ויתר תופעות דומות מכאן ועד תפילת שחרית, אבל צפייה בחלק גדול מאלה שאכן מבצעים דברים אלה מעמידה בספק את תקפות כל הטיעונים הללו.
2. וגם אלה ששותים את דמו של ישו ואוכלים את בשרו *לא באמת* עושים את זה, אלא רק סימבולית. וגם הם וגם התופעות המקבילות ביהדות אינם חפים מע"ז. (כמו שנדמה לי שאורי טען בתגובתו הראשונה, אלא שקשה לדעת שם אם הציניות מתחילה מהמילה הראשונה, או רק אחר-כך)

"המיללים בכותל מתפללים למה שנתפס בשבילם כאל חי, הקרוב אל קוראיו והחפץ בישועתם, וכיוון שמקום שכינתו נמצא בכותל המערבי לשם הם הולכים להתפלל (לשאלה, איך הקב"ה מצד אחד מרומם על כל העולם ומצד שני משרה שכינתו במקום אחד? עיין במלכים פרק ח תפילת שלמה)."

אנא חסוך ממני את קריאת תפילת שלמה והסבר כיצד האל השרוי בכל מקום מקושר עם מקום פיזי מסויים - נראה שהטיעון העיקרי שלך להיות הדת היהודית חפה מע"ז מתבסס על אופי האל המונוטאיסטי שלה, אז אנא פרט מעט יותר. (ובאותה הזדמנות אנא הסבר מהי הגדרתך המדוייקת אם אפשר לע"ז, אבל אחזור לכך בהמשך)

"כך שלהולכים לקבר רחל כדי לבקש ממנה לסייע בזכותה יש את ההיגיון שלהם"

אף-אחד לא טען שאין להם הגיון משלהם, אלא רק שזה לא ההגיון של דת שבה אין ע"ז.

"...ולמיטב ידיעתי אמונה בשלושה כוחות היא עבודה זרה."

זוהי ההתייחסות העיקרית שמצאתי בדבריך לכיצד מתבטאת לדעתך ע"ז, כלומר, אם אני מבין נכון, אתה טוען שכל צורת דת בעלת אלמנטים לא-מונוטאיסטיים (אף שהנצרות במפורש נחשבת לדת מונוטאיסטית) היא ע"ז. ההתרשמות האישית שלי לגבי המונח הזה, הוא שהוא הומצא ע"י היהדות על-מנת לתאר כל דת שאינה היא עצמה, ומכאן בעצם, לטעון שהנצרות, איסלאם, בודהיזם, וכדומה, הן ע"ז נובע מתוך הגדרה.
מצד שני, בעת היווצרות היהדות ע"ז היתה כנראה עבודת-אלילים, שכן אלה היו הדתות הלא-יהודיות ד'אז, כך שכרגע יש (אצלי לפחות) עמימות מסויימת במושג הזה, ואולי כדאי לנסות לדייק יותר בהמשך הדיון, ואו להסכים מה זה בדיוק ע"ז, או לחילופין לדבר על עבודת-אלילים, לא-מונוטאיסם, וכדומה, אם לכך הכוונה.
הבנת קצת יותר. 201614
ולמרות זאת. צפייה באילו אנשים? ולמה כמו- רציונליזים?
ולכן אני חושב שהאנשים שאתה מדבר עליהם אינם האנשים שאני מדבר עליהם. ישנו ציבור מסורתי שלם במדינת ישראל, שאכן מקיף את סביבתו בחפצים מגיים מסורתיים, כגון חמסה, קלף פיטום הקטורת וקמעות של הרב כדורי. אותו ציבור גם יתיחס למזוזות כאל חפצים מגיים, שעצם קדושתם, לדעתו, תגן עליו. אתה לא צריך להגיע לאלוהי התנ"ך כדי לחשוב, שבשבילם היהדות הפכה לאוסף של אמונות טפלות ולדת פגנית.
כל מי שמעורה בעולמה של היהדות, מקיים מצוות, שומר שבת ונידה קם לתפילה ונותן צדקה, בין אם הוא ש"סניק או ליטאי או דתי לאומי יודע שמזוזה היא פשוט מצווה שהתורה מצווה ובשבילו הנשיקה למזוזה אכן מבטאת ענין של חיבוב מצווה. אמנם יש מדרשים המתארים את ענין השמירה שמקבל מי שמזוזה בביתו אך זה שייך רק למי שלא עבר על שום איסור ומקיים את כל המצוות, ואז לפעמים הקב"ה יעניק לו הגנה השייכת לעניינה של המזוזה.
אם תרצה לראות את ההבדל בין שני הקבוצות פשוט תתבונן על היחס שלהם לעולם המצוות הכללי. אותם מסורתיים עוברים על מצוות הדת, מעוניינים בתאוות ליבם וחיים של תאווה גסה אולם הם חושבים שכל מיני פריטים, שהמערכת המסורתית הגדירה אותם כקדושים, אכן יגנו עליהם. מה הקשר בינם לבין היהדות המסורתית?

הטענה, שכיון שהקב"ה נמצא בכל מקום אתה יכול באופן עקרוני גם לנשק עץ, נכונה. אך כיון שבכל אופן אתה לא חשפת את הניצוץ האלוקי בעץ, אז אתה תנשק עץ. ואותו אדם שכן חשף (הצדיק של החסידות) יבוא במגע עם הקב"ה המקיף כל העולמות.
משום מה, החלוקה שלך בין אלוהי התנ"ך לבין היהדות המסורתית אינה נראת לי. אותו אלוהי תנ"ך מוסרי, שעליו אתה חושב, ציווה 6 פעמים על השבת 5 פעמים על החגים 5 פעמים על ריבית 3 פעמים על שמיטה 6 פעמים על הנאוף 3 פעמים על בשר בחלב 4 פעמים על תפילין פעמיים על ברית מילה 3 פעמים על הקמת בתי דין וכן הלאה (המספרים לא לגמרי מדוייקים ואשמח אם יתקנו אותי). בעצם החלוקה שלך אתה משמיט את כל ענין המערכת ההלכתית שאותה התורה יצרה. בכך אתה מושפע מהרפורמים שהושפעו מהנוצרים שהושפעו מפאלוס. פאלוס טען את הטענה הזו כי הוא חשב, שהדרך שבה תגיע גאולה לעולם תהיה אם כל העולם יאמין בישו כמשיח ובדרכו המוסרית. לדעתו אמונה זו תגאול את האדם ובזכותה הוא יעזוב את העולם הזה, שהוא עולם החטא, ויגיע לעולם הבא הרוחני. כיון שהיהדות מציעה מודל אחר של גאולה- גאולה בתוך העולם הזה של ממלכת כהנים וגוי קדוש, שחיה לפי המצוות האלוקיות, ובכך מהווה אור לגויים, הוצרך פאלוס לטעון שהיהדות ההיסטורית איננה זהה ליהדות התנ"כית, שבאמת התעניינה רק במוסר ולא במעשים.
חז"ל עצמם ובעקבותם היהדות ההיסטורית מעולם לא הודו בחלוקה הזו, וראו בעצמם את הממשיכים של היהדות התנ"כית הקלסית.

אין לי זמן לפרט את הנקודה של תפילת שלמה.

לא הבנתי מה אתה חושב על ההגדרה שלי לדת מנותיאסטית אך כיון שההמונח עצמו- מנותיאזים הוא נוצרי, והנצרות אכן ראתה את עצמה כדת מנתואיסטית, אינני מרגיש מחויב להשתמש בו. היהדות עצמה השתמשה במונח עבודה זרה כלומר אמונה שיש כוח אחר בנוסף או במקום האל האחד. כיון שהנצרות מחלקת את האחד לשלושה כוחות- האב הבן ורוח הקודש, ראו רוב החכמים היהודים מימי הביניים והלאה את הנצרות כעבודה זרה. האיסלם עצמו לא מוגדר ע"ז, כיון שהוא מאמין שיש רק אל אחד בלי שום התגלויות גשמיות בארץ. היהדות אמנם לא האמינה במוחמד כנביאו (הם ראו בו מוכה ירח) אך נתנה מקום לאיסלם כדת של שבע מצוות בני נוח.
בהקשר זה המיסה הנוצרית היא אכן טקס אלילי במופגן. לפי אמונתם הלחם הופך להיות גופו של ישו ואותו מכניסים הנוצרים לגופם. בכך ממשיכה המיסה את אמונת ההגשמה של הנצרות שהאמינה שהאל התגשם בגוף אחד.
הבנת קצת יותר. 253241
הקפת בתגובתך מצוות שונות שמקיימים חוגים שונים ביהדות. כבדרך אגב הזכרת אלוהי תנ"ך מוסרי, איך אפשר לדבר אלוהים בהקשר של מוסר?
סיפור בראשית מתחיל עם המבול בו נקטלים כל יצורי אנוש, בעלי חיים וצמחים בטביעה. זה אותו אלוהים המצווה על אברהם לשחוט את בנו, זה אותו אלוהים אשר במו ידיו רוצח את בכורות מצריים בהם עוללים שלא עשו דבר, ובימינו השואה בה נרצחו מיליוני יהודי איך אפשר לדבר על דת ומוסר אלה שני הפכים.
מה אתה רוצה ממני, 253254
שלא יהיה דין ולא יהיה דיין?

העולם שיחת את דרכו,
בכורי מצרים היו חלק מהמערכת המצרית שלא שמעה לקב"ה,
ואני צאצא של יצחק יושב וכותב לך כאן במקלדת.

אולם בפרספקטיבה יותר רחבה, ברגע שיש תביעה בתנ"ך לעשיית צדק, ואיסורים על מעשים לא מוסריים תוך תודעה של משפט ("השופט כל הארץ לא יעשה משפט?" שאל אותו אברהם מהתגובה שלך) נוצרה תודעה של אל מוסרי המנהיג את העולם. והתודעה הזאת הדריכה את העולם המונתיאסטי בהיסטוריה.
מה אתה רוצה ממני, 253277
מהי המערכת המצרית בעיניו של עולל בן יומו.האפשרות של צידוק לרצוח בסיטונות עומד בבסיס מלחמות הדת של הדתות המונותיאיסתיות, ובמין אירוניה משונה דתות אלה ובראשן היהדות נחשבות ככאלה שהמציאו את המוסר. נסה בבקשה לההעמיד ואהבת את רעך כמוך מול עוללים נשחטים.
מהי המערכת הנאצית בעיני תינוק בן יומו בגרמניה המופצצת? 253294
אלא מאי, האדם אינו קיים במלחמה לבדו אלא כחלק מהאומה כולה, ולכן הוא חוטף ביחד איתה את עונשה.
מהי המערכת הנאצית בעיני תינוק בן יומו בגרמניה המופצצת? 253368
ואי אפשר היה לצפות מהכל-יכול שימצא משהו קצת יותר חביב מ"חוטף ביחד איתה את עונשה"? מה, אין לא אפילו את האינטלגינציה של פצצה חכמה?
סליחה, מה שרלטני בהסברים שהבאתי? 201434
באשר ל-"מה זה ע"ז?
אם איני טועה, ע"ז = עבודה זרה.
למעשה, כותבים בראשי תיבות בלבד את הביטוים השגורים והחוזרים הרבה בדיונים.
דוגמאות נוספות: אא"ט = אם איני טועה; אאל"ט = אם אני לא טועה; וכן הלאה.
אם כי זהירות: אני לא מהוותיקים ולא מהמתמידים כאן. אולי טעיתי.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 196464
אין לי שום רצון שהנשים יהיו רצחניות, ואני מסכימה אתך שכך ראו אותם הגברים - אם לקבל את התיאוריה של הבאת הגיבור קרבן לאלת הטבע, כי זוהי משמעות הביטוי הזה, ואני מתנגדת לא רק לקרבנות אדם אלא גם לקרבנות של חיות. אני לא רואה בשיטות הקדומות ''עטרה'' שיש להחזיר אותה לישנה - אני רק מספרת מה היה לפי ראות עיניי. ההסתכלות אל העבר היא לשם לימוד, לא כדי לחזור ולנהוג כמו בעבר, לשם כך יש תמיד להביט קדימה, אל העתיד, ולבנות את החברה לפי האידיאלים העכשויים עם תמונה על עתיד טוב יותר, שבו יש שוויון בין נשים לגברים (שאיננו עדיין), ואין בו רצח משום סוג שהוא.
ואתה צודק בקשר לנרנייה והנצרות - זה למעשה החלק שלא אהבתי בסיפור, ואני בהחלט לא מקבלת את השקפתו הנוצרית של לואיס. מלכת החורף שולטת בכל עונות השנה, לא רק בחורף, והיא זו האחראית גם על פריחת האביב - אפילו כאשר האביב מסומל על ידי הארי זהוב הרעמה.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 201553
המממ...
כתבה מעניינת וסקירה נחמדה של מיתוסים נשיים - רק חסרה לי התייחסות למהות הקשר בין נשיות למוות, וגם להרס\חורבן (אני מפרידה את זה מאלימות- כי אני מתייחסת להרס וחורבן כצידו השני של מטבע היצירה).
ביהדות, הקורבן הכי "נשי" הוא חטאת- קורבן היצירה. קורבן הבאת החיים והלידה. רגע נתינת החיים קשור גם במוות. יצירה קשורה גם בחורבן. התפקיד הנשי (והוא, כל עוד הביולוגיה שלנו תשאר בצורת פעולתה הנוכחית, אינו שווה לתפקיד הגברי, הוא גם אינו דומה לו, הוא מששלים לו וויס ורסה) הוא המקיים , הגברי הוא הניצוץ. ניצוץ נקלט במצע מפרה- נולד חיים. המצע - כדי להיות מפרה- צריך להתחדש- זה נקרא גם מחזור חודשי :) דם וג'יפה ורקמות מתכלות וכל הסיםור.. כן. נשיות כרוכה ביצירה והרס ומחזוריות, כשם שגבריות כרוכה בחידוש ופריצת דרך. בבקשה לא להתבלבל בין נשיות\נשים וגבריות\גברים. כמו כל מיתוס טוב, יש לו אותות ביולוגיים ופיזיקליים ופסיכולוגיים, וכך או אחרת, הכל כתוב בתורה. :) חחחח
אפשר להמשיך .. על הקשר בין מין ומוות. טנטרה (אמיתית, לא אורגיות בגעש) מציירת תמונה ברורה ומובהקת בעניין זה.
לגבי תנועות האמא אדמה וכו...עוצמה נשית היא עוצמה פאסיבית. העולם המערבי אינו מכיר בעוצמה פאסיבית ואפילו הנשים "המחוברות" בו כמעט ואינן מסוגלות ליישב בין האינטיליגנציה הטבעית שנובעת מיציבה כזו לבין הציפיות המערביות להצלחה ושליטה (עפ"י מדדים גבריים-מערביים). תנועה "נשית" שמבקשת הכרה באמצעי דומנינטיות גברית.. קצת בדיחה לטעמי.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 201629
אני חושבת שהתשובה לשאלתך היא בהצגת הקשר בין נשים ומוות בהצגת דמותה של האלה המשולשת, שתפקידיה הם הלידה, ההזדווגות, וההמתה לשם לידה מחדש. בדיוק בהתאם לפי שהיצגת את את המצב. אני, כמובן, הבאתי גם את ראייתם של הגברים את העניין, לאור שאיפתם לחיי אלמוות שהם מנוגדים למה שנותן לנו הטבע.
אני בהחלט מתנגדת לרעיון שעוצמה נשית היא פאסיבית - אין שום דבר פסיבי בהזדווגות, אין שום דבר פסיבי בלידה ובגידול ילדים, בביקוש מזון, הזנה וטיפול ובהבאת קרבן המשלים את המעגל ומביא ללידה מחדש. להיפך, במעגל החיים הטבעי הגבר הוא הצד הפאסיבי - אבל כיום אנחנו מעדיפים, או צריכים להעדיף, את השיתוף האקטיבי בין הנקבה לזכר, אפילו אם עדיין נשאר לה התפקיד של ההריון והלידה.
הנקבה תמיד היתה מסוגלת לעשות יותר מהזכר, וזה תפקידה הרגיל בחיים.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 201738
"הנקבה תמיד היתה מסוגלת לעשות יותר מהזכר, וזה תפקידה הרגיל בחיים."

ובהתחשב בכך שתוחלת החיים של הנקבה גבוהה יותר משל הזכר, הנקבה גם עושה יותר לאורך יותר זמן!
הנקבה מאז ומתמיד היתה ותהא אקטיבית יותר בהזדווגות (ואף רעשנית יותר) מהזכר, ובחלק מהמינים אפילו כורתת את ראשו כדי להוכיח את הפאסיביות שלו.
הנקבה מאז ומתמיד היתה ותהא אקטיבית יותר בלידה (ואף רעשנית יותר), וזאת על-אף שכיבתה על גבה בזמן שהזכר העצבני מסתובב במסדרון!
הנקבה מאז ומתמיד היתה ותהא אקטיבית יותר בגידול ילדים, דואגת לחינוכם, להתאמת הצבעים של בגדיהם, poopy training, לדבר עם המורים על ציוניהם, וכמובן, ללמד את הבת איך להיות אקטיבית גם כן (האבא בינתיים יכול ללמד את הבן את המשחק הפאסיבי של baseball או משהו)
הנקבה מאז ומתמיד היתה ותהא אקטיבית יותר בביקוש מזון, הזנה וטיפול, וכמובן, הבאת קורבן, רצוי את הזכר הפאסיבי השוכב על הספה או מצע עלים, מעשן נרגילה או משהו אחר, ומפנטז על חיי אלמוות.
אבל הנקבות הן גם רחמניות, ויודעות שהזכר לא בחר להיוולד ככה, אז כיום הנקבות הנאורות מעדיפות או צריכות להעדיף (בניגוד לזכר, שמעדיף לשכב על הספה, כאמור) שיתוף אקטיבי, וזאת על אף שהסוציומט לא מסוגל להרות וללדת.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 201905
המבט שלי לעתיד היא לשוויון חברתי גמור ומוחלט בין המינים, וחלוקת עבודה לפי אופי, אישיות וכישרון ולא לפי מגדר. אני מסתכלת על בני האדם קודם כול כעל כאלה, ורק לאחר מכן כשייכים למגדר זה או אחר, לגיל זה או אחר, או לכל שכבה או קבוצה אלה או אחרות. המאמר מתאר מבט אל העבר ולא שום שאיפות כמוסות שלי לעתיד.
אני שמח לשמוע 201912
שכן לרגע שם היה נדמה לי שחלק מטענותייך לגבי העבר מסתמכות גם מעט על ההווה או אפילו על העתיד.
אני שמח לגלות שטעיתי, אבל אני חושב שניתן להבין זאת בהתחשב בכך שאינך נזהרת מספיק בניסוח הזמנים במשפטייך, כך שחלק מהם מנוסחים לגמרי כהווה עכשווי ואף נצחי:

"להיפך, במעגל החיים הטבעי הגבר הוא הצד הפאסיבי "

"הנקבה תמיד היתה מסוגלת לעשות יותר מהזכר, וזה תפקידה הרגיל בחיים."
אני שמח לשמוע 202164
על ההווה, כמובן, כי הוא חלק מהעבר - לפחות בעברית. אבל העתיד הוא נפרד, הוא טרם התהווה, ולכן הוא שונה ונסתר ופוטנציאלי בלבד, אפילו אם יתרחש בעוד רגע.
נראה לי שקיים אצלך רצון כמוס להחזיר עטרה ליושנה 219146
Is that a fact or a wishful thinking…?

You have said “The female always were capable of doing more then the male”…
Is this phrase is coming from the university “Gender Studies” perhaps?

What is the factual basis for such strange declaration?

The world as we know it from the ancient to the modern one was created primarily by men and not women.

Sure enough men created good and evil alike but that was due to the fact they were in the creation mode while women were the followers.

Are you trying to rewrite history? Many tried you know….and failed.

In general, I am suggesting relying less on links and other vegetables and start developing a fresh and unique ideas of your own.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים