מקומם 19629
אחד הדברים שיותר מכל קוממו אותי בפרשת מרדכי, הוא שלפני הרשעתו, כאשר היה בחזקת חשוד, הפגינו כל ארגוני הנשים למען הרשעתו באישומים. זכורה לי במיוחד צהלתן של המשתתפות בהפגנה מול בית המשפט כאשר שמעו את פסק הדין.
בעוד שהפגנות למען מתן גזר דין חמור לאחר שמר מרדכי הורשע הן לגיטימיות בהחלט ואף יותר מכך, הפגנות בעד *הרשעתו* של מרדכי הן פסולות לפי דעתי, כיוון שהמפגינות התיימרו לדעת האם מר מרדכי אשם או לא אשם, הן לא פקפקו כלל בעובדה שאולי הוא זכאי, מבחינתן דין נאשם הוא כדין מורשע.

אם בית המשפט היה מחליט לזכות את מר מרדכי, הן היו תוקפות את בית המשפט ללא רחמים, ללא שום קשר לעובדות. צר לי לומר שבעת האחרונה יש הרגשה שארגוני הנשים יתייצבו לצד כל אישה, ללא קשר לנימוקים אחרים.
מקומם 19631
גם אתה קצת מרשיע לפני שהיה סיפק בידך לחזות בהתגשמות הציפיה שלך. אולי אילו הורשע הן לא היו חוגגות?

אגב, למרות שאני מסכימה איתך שהן עשו דבר שלא יעשה בהפגנות שטרם פסק הדין, אולי תגובת אירגוני הנשים קשורה (איכשהו, באמת מעניין לדעת למה) לזילות הבלתי נסבלת של עבירות מין כנגד נשים. ועוד אגב אחרון - הבוקר נרצחה (עוד) אישה. למה?..
היא רצתה להיפרד.
מקומם 19635
Actually if Mr. Modechai will get a sentence more severe than the norm for this kind of crimes in our society (which is usually no time in jail), it will be a mockery of justicy.

If mr. Buzaglo doesn't sit in jail for sexual harassment, there is no reason politicains should.

I'm not saying that the current punishment standard is anywhere near fair, I'm just saying that its even less just if Mordechai will have a greater punishment just because he is a politician.
מקומם 19648
מר יצחק מרדכי הוא כורדי. הוא גם גבר. הוא גם פוליטיקאי (או לפחות היה, ולפי המקובל אצלנו גם יהיה). הוא גם אלוף במיל' (בינתיים, אם לא יורידו אותו בדרגה). הוא גם נשוי. הוא גם אב. הוא גם מפורסם. הוא גם....
האם אמורה להיות השפעה לאיזו מן האיפיונים הנ"ל?
יש דברים ש'מובן מאליו' שלא אמורים להשפיע על גזר דינו, יש דברים שהם רלוונטיים.
היותו איש ציבור (שבחר בחיים החשופים לציבור) גורמת לעצם האישום (ובעיקר פרסומו) להיות עונש כבד עבורו. לכן אולי מוצדק להקל בעונש הסופי, שכן כבר שילם חלק מהמחיר עוד לפני ההרשעה.
מצד שני, היותו איש ציבור אמורה להטיל עליו חובה נוספת לרגילה, שכן הוא מתיימר להיות מסוגל לנהל עסקי אחרים, להוות דוגמא, וכו'.
היותו אלוף ושר ביטחון בעת ביצוע המעשים בגינם הורשע נראה לי עוד יותר רלוונטי. הטרדה מינית (במובן הרחב של המונח) היא עבירה של שימוש בכוח, ויחסי מרות הם כוח בהתגלמותו. המדינה העניקה לו מעמד כוחני ודומיננטי, והוא ניצל אותו לרעה. קשה יותר לסרב לאדם במעמד כל כך גבוה, מאשר לאדם במעמד הקרוב לזה של הקרבן. לכן הגדרת היחסים בין הקורבן לתוקף הם חלק מהגדרת מעשה כהטרדה מינית (ולא סתם 'נסיון ליצירת קשר' למשל).
אישית, אשמח אם מר מרדכי ישב בכלא תקופה המתאימה לסבל שהוא גרם וביחס ישר למעמד הרם שהוא הציג את עצמו כזכאי לו. אולי כך יועבר סוף סוף המסר שגופו של אדם (אפילו אם זו אישה) כבודו, ומי שנתנו בידו כוח, אסור לו לנצלו לרעה.
אין קשר למבחן בוזגלו. ההוא היה להראות שאין המקורבים לשלטון מקבלים יחס עדיף כשאין הבדל רלוונטי בינם לבין בוזגלו.
כאן היה הבדל מהותי - והוא פועל לרעת מרדכי.
מקומם 19687
לפי דעתי, לאחר שהורשע, מר מרדכי ראוי לקבל עונש קשה יותר, כיוון שמקרהו הוא מקרה ציבורי הנתון לאור הזרקורים, בדיוק כפי שהאנס אשר אנס את מלכת היופי נידון לעונש קשה במיוחד.

בית המשפט הישראלי שם לנגד עיניו גם את ההשפעה הציבורית של התיק, כולי תקווה שהוא יעשה זאת גם הפעם, על מנת שיראו וייראו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים