אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197119
למרות הביטחון הרב של נשיא ארה''ב ביכולות הטכניות שלהם לשלוח אנשים למאדים אני לא מאמין שלנו יש מספיק הבנה של ההשפעות הפסיכולוגיות שיהיו למסע שכזה על בני אדם. המסע עצמו אורך לא מעט זמן והם יהיו מנותקים פיסית מבני אדם. צריכים גם לבחור אנשים אשר יוכלו להסתדר יחדיו גם אם הם חלוקים בדעתם. יש להגדיר לכל אחד תפקיד מראש (בעיקר אם זו משלחת קטנה - מה שסביר להניח שיהיה בהתחלה). לדעתי היינלין הסביר היטב את הבעיות עם צוות מחקר שצריך להגיע עד מאדים בספרו גר בארץ נוכריה.
אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197121
בתחנת החלל הרוסית נמצאים הקוסמונאוטים בתנאי צפיפות במשך חודשים ארוכים.
אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197126
כמה זמן, להערכתך, ארכו מסעותיהם של קולומבוס, מגלן ודה-גמה? וכמה זמן תארך הנסיעה למאדים? קשיים לא חסרים, אבל דווקא הניתוק לאורך זמן לא נראה לי הסבוך שבהם.

ואם אנחנו כבר כאן, הנה קישור נחמד (עם סקרים!):

אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197197
אכן קישור נחמד.
באחד הסקרים שם ניתן לראות, כי ככל שההכנסה גבוהה יותר, ואנשים אינם תלויים עוד בשירותי חינוך, בריאות וכדומה מהמדינה, ההשקעה בחקר החלל נראית להם כדאית יותר.
אני מופתעת עד עמקי נשמתי...
אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197309
ניסוי בכתיבה מגמתית:
ככל שההכנסה נמוכה יותר, אנשים פחות משכילים וטרודים בצרכיהם האישיים מכדי לראות את התמונה הגדולה, כך יורדת התמיכה בהשקעה בחקר החלל.
אני מופתע עד עמקי נשמתי...
אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197316
להבדיל, הניסוי שלך נכשל...
בני אדם היום לא טרודים עד כדי כך שלא יוכלו לראות את התמונה הגדולה, גם בשכבות הנמוכות. זו התנשאות שאין לה אחיזה במציאות. אף אחד כבר לא עובד בשדה מבוקר עד ערב, ומנותק מטלוויזיה ועיתונים.
אולי פשוט אפשר להניח את המסקנה המתבקשת, שלאדם שתלוי יותר בכמות הכסף שיש למדינה (ועוד למדינה שאין לה כסף והחובות רק תופחים כמו ארה''ב), כי זה משפיע על הקצבה, המיסים והביטוח הרפואי שלו, יש אינטרס רציני יותר בבדיקת כדאיות של פרוייקטים גרנדיוזיים כאלה לפני מימושם.
אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197350
האמת היא שצפיתי תגובות ציניות כגון זו, ובכ''ז הצלחתי להפיל את עצמי בפח הזה...
לא ניסיתי להיות מגמתית, אלא רק לתת פירוש (שהוא הגיוני בעיני) לתוצאות הסקר. ברור לי שאפשר לראות את הדברים גם באופן שאתה הצגת. אכן, רמת ההשכלה מקושרת לרמת ההכנסה. עם זאת, נראה לי שגם אם היו מחזיקים את משתנה ההשכלה קבוע, התוצאות היו נותרות באותו הכיוון.
אגב, מעצם העובדה שאנשים טרודים בבעיות הקיום שלהם, לא נובע שאין להם יכולת לראות את התמונה הגדולה, אלא רק שסדר העדיפויות שלהם הוא שונה אולי. והעובדה שבעלי אמצעים רואים (לכאורה) את אותה ''תמונה גדולה'', איננה מצביעה על כך שסדר העדיפויות שלהם חף מאינטרסים אישיים ושבידיהם ה''תשובה הנכונה'' באופן אבסולוטי בעניין חלוקת התקציב.
אני הצבעתי נגד שליחה של אנשים 197426
צר לי, אבל למרות השכלתי (גם אם מצב כלכלי לא משהו...) לא השתכנעתי או הבנתי מהי אותה ''תמונה גדולה'' שיישוב מאדים הוא חלק ממנה.
''התמונה הגדולה'' 197446
אין על מה להצטער. גם המשכילים ב-NASA לא מבינים את "התמונה הגדולה". אני לא בטוח שיש בכלל תמונה כזאת (אם כי פה יש הצעה לאחת שכזאת למרות שאת המאדים מאוד קשה למצוא שם -> http://www.christusrex.org/www1/sistine/0B-Ceiling.j... ).
:-) 198008

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים