אי אפשר 197918
בעקבות תמיכתו של רה"מ בהצעתם של השרים ליבנת ונווה לבטל את קצבאות הילדים לשני העשירונים העליונים במקום הקיצוצים שהציע נתניהו מסרו בכירים במוסד לביטוח לאומי כי הצעה זו אינה ישימה. המוסד לביטוח לאומי לא יכול כיום לעקוב אחר מקבלי הקצבאות מקרב בני העשירון העליון, זאת מאחר ואגף מס הכנסה שבשמשרד האוצר הכשיל את יכולתו זו. כמו כן מסר דובר הביטוח הלאומי חיים פיטוסי שקובץ השכר של העצמאים והשכירים במשק מעודכן לנתוני השכר של 2001. הוא הוסיף שהביטוח הלאומי מתנגד להצעת הקיצוץ של הממשלה "מטעמים מוסריים". לדבריו, הגבייה משני העשירונים העליונים מכניסה למוסד לביטוח לאומי כשבעים עד שמונים אחוז מהכנסותיו, ולכן יש בעיה לקצץ דווקא בקצבאות עשירונים אלה.

שאלה דבילית 198096
האם המשפט "הגבייה משני העשירונים העליונים מכניסה למוסד לביטוח לאומי כשבעים עד שמונים אחוז מהכנסותיו, ולכן יש בעיה לקצץ דווקא בקצבאות עשירונים אלה" נחשב "טעמים מוסריים"?
תשובה דבילית :) 198100
לפי דובר המוסד לביטוח לאומי חיים פיטוסי אז "כן".

בקיצור, למה ללכת סחור-סחור. מה רצית לומר? ששני העשירונים העליונים מלכתחילה לא זקוקים לכספי הביטוח הלאומי?
תשובה דבילית :) 198101
אני חושב שהטענה של המלחין יותר חזקה: אם שני העליונים תורמים כ"כ הרבה הפער כנראה גדול מאד, ואז בטח שאין הצדקה לשלם להם קצבאות.
לא זה ולא זה. 198759
הטענה שלי קטנה בהרבה: המשפט אותו ציטטתי נראה לי כדוגמא מובהקת לשיקול כלכלי רציונלי, ולא לאמירה בתחום המוסר, ולכן מתמיה קישורו למושג "טעמים מוסריים"

------------------------------------
רודי וגנר, לא מלחין אלא משורר דווקא.
לא זה ולא זה. 198778
הבעיה היא ש*תיאורתית* הביטוח הלאומי אמור להיות "ביטוח" ולא מס. השירותים שהביטוח הלאומי נותן אמורים להנתן לכל האזרחים. הדיפרנציאציה על פי ההכנסה היא, כביכול, רק בנוגע לסכום אותו גובים (וגם פה יש תקרה, שלא כמו במס הכנסה)
אנשי הביטוח הלאומי כנראה מודאגים שיאבדו את מקום עבודתם ולכן הם מנסים ליצור את הרושם שלא מדובר פה בסתם מס. אם זה סתם מס אז אפשר להוסיף סעיף במס הכנסה ולבטל את הביטוח הלאומי...
משורר? 199265
מתי נכיר מיצירתך? (אולי תביא כאן דוגמית? (:)
משורר? 199266
http://stage.co.il/Authors/1031 (תסתכל על הכתובת e-mail).
תודה, טוב לדעת 199270
שאלה דבילית 199208
(לאור הבהרתך את השאלה למטה, ולמקרה שהסברו החלקי של בר-ביצוע לא מספק) כן. הטענה היא לא שהקיצוץ בקצבאות יביא להפחתת הגביה או ההכנסות (די קשה לנמק טענה כזו), וגם לא שום טענה ניהולית-כלכלית-טכנית אחרת. הטענה היא שקיצוץ כזה יהיה פשוט לא הוגן. אי-ההגינות נובעת מההבט הביטוחי שמאפיין חלקית את הביטוח הלאומי, הבט שעליו דיבר בר-ביצוע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים