שאלה לטלי ויובל ואולי אחרים 198937
האם יש מחלות או בעיות בריאות אחרות שיש זיקה בין נטילת אנטיביוטיקה לסיכון ללקות בהן?
שאלה לטלי ויובל ואולי אחרים 198942
יש כל מיני פטריות וטפילים אחרים שנהנים מכך שאוכלסיית החיידקים הידידותיים מידלדלת. בכלל, קשה למצוא תרופה שאין לה השפעות לוואי שליליות. השאלה היא, כמו בהרבה תחומים, היחס בין התועלת לבין הנזק.
שאלה לטלי ויובל ואולי אחרים 198991
כן. כפי שכבר הוזכר כאן, יש מחלות זיהומיות המתפרצות כשאוכלוסיית החידקים פוחתת. נראה שהמסוכנת ביותר שבהן היא pseudomembranous colitis, בה יש התפרצות של חיידק הקלוסטרידיום בשל השמדת חיידקי מעיים אחרים על ידי אנטיביוטיקה.

בנוסף לכך, סוגי אנטיביוטיקה רבים הם מסוכנים לכליות. פה ושם יש כאלה המסוכנים לכבד. יש סוגי אנטיביוטיקה העלולים לגרום לתנודות קיצוניות בלחץ הדם כאשר משלבים אותם באלכוהול. סוגים אחרים עלולים לגרום להפרעות גדילה בילדים.

ואין לשכוח תגובות אלרגיות לאנטיביוטיקה, שעלולות להיות גם קטלניות.

מצד שני, אנטיביוטיקה הורידה את התמותה ממחלות זיהומיות בשיעורים פנטסטיים, מעשרות אחוזים לסביבות אחוז אחד. חלק מהמחלות הזיהומיות לא הוכרו כזיהומיות במשך שנים רבות. כך כיבי קיבה וחלק מהמקרים של חוסר ויטמין B12, למשל. מתן אנטיביוטיקה פותר במרבית המקרים את הבעיה. יש כיום עדויות מסויימות לכך שגם במחלות כלי דם שאינן נחשבות לזיהומיות, כמו התקף לב, יש לחיידקים חלק ביצירת המחלה.

בשורה התחתונה - תרופות האנטיביוטיקה סייעו מאד. לרובן יש תופעות לוואי. יש לבחור היטב את האנטיביוטיקה ולהתאימה למטופל ולהיות ער לתופעות לוואי אפשריות. מכל הבחינות האלה אין שום ייחוד באנטיביוטיקה. ניתן לומר זאת פחות או יותר על כל קבוצת תרופות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים