משונה 199196
עד כמה שזכור לי משרותי הצבאי, שימוש בכדורים חסרי קליע מחייב התקנה של מצר לוע על קנה הנשק. לא ניסיתי ולא הייתי עד למקרה כזה, אבל הוזהרנו שירי של כדור חי דרך מצר לוע יגרום לפיצוץ הקנה של הנשק. לא ברור לי איך חייל מצליח לירות ירי חי עם מצר לוע בלי להרגיש בכך.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199209
זה כדור שמורכב רק מתרמיל, בלי קליע? מה הרעיון כאן, שיהיה נפץ ורתע כמו של ירי קליע רגיל, רק מבלי הסכנה?
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199220
כן. אם אני זוכר טוב הכדורים נראים כאילו מעוכים בקצה, וכמובן שהחלק המחודד של הקליע איננו. את מצר הלוע שאיזי הזכיר אני אישית לא זוכר, אבל זה לא אומר שהוא לא היה שם.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199223
איך זה בדיוק עובד? יש בתרמיל אבק שריפה, והוא מתפוצץ כשנוקרים אותו, אבל לא מעיף שום דבר?

אני מנסה להבין למה בדיוק צריך אותו, אף פעם לא הבנתי את הרעיון של ירי תוך כדי תרגיל כשלא מנסים לפגוע בשום דבר. אם זה היה כדי לדמות בדיוק את ההדף של ירי רובה הייתי מבין, אבל אם אין קליע, אין גם רתע, או שאני טועה?
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199230
אל תזלזל בחשיבות של קול הנפץ לתרגול (או כדי להעיר מחלקה מנומנמת בתחילת התרגיל), אם כי גם קול הנפץ של ח''ק הוא חלש יותר מזה של כדור חי. אני מניח שיש פחות רתע בח''ק, אבל אם כל הגזים הנפלטים מהפיצוץ עפים מהקנה תקבל רתע קל לפחות. עשיתי די מעט תרגילים עם ח''קים ואני לא מסוגל לומר בביטחון אם יש רתע משמעותי.

ייתכן שאתה מנסה לשאול, למה בכלל לתרגל עם ח''קים כשיש את הסיכוי הקטן שמישהו יתבלבל ותתרחש טרגדיה כמו כאן. אני חושב שיש כן ערך-מוסף לתרגול כזה (באמת בגלל הרעש, ואולי הרתע, ואולי התחושה היותר רצינית מאשר לצעוק ''אש-אש''), אבל זו לא תיזה שאני מסוגל להגן עליה בצורה רצינית. הלא מתרגלים בכל מקרה, ומתרגלים הרבה עם אש חיה שזה גם מסוכן מאוד (אם כי פחות מתרגול בח''קים שהופך באופן לא מתוכנן לתרגול באש חיה).
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199235
ראשית, תאונות של ירי קליעים חיים קורות הרבה יותר משהיינו רוצים. אני חושב שזו עובדה שאי אפשר להתווכח איתה. (אבל אתה מוזמן, אם אני טועה).

לכן, השאלה שאני תוהה עליה היא למה יורים בתרגול שבו במפורש לא אמורים לפגוע בכלום ("הירי חייב להתבצע ב-‏60 מעלות"). מעולם לא הייתי קרבי, ואני בהחלט מוכן לקבל את ההסבר לפיו גם במלחמה אמיתית אף אחד לא יורה בצורה מדוייקת כדי לפגוע, אלא יורים "בערך" ולכן אין הבדל גדול בין ירי ב-‏60 מעלות לבין ירי אמיתי.
במטווחים המעטים שאני עשיתי הירי תמיד היה מכוון על מטרות, אז הייתה חשיבות לכך שזה יהיה ירי אמיתי (אם כי אני מניח שהייתי מעדיף שהיו משתמשים בפיינטבול עם רתע חזק, פרי המצאה של רפא"ל או משהו).

השאלה היא האם בשביל ה"תחושה" של ה"מציאות" וה"סכנה" באמת כדאי לסכן חיי אדם. אני לא יכול להגיד שהתשובה היא בהכרח "לא", אבל אני כן נוטה לכיוון הזה, אולי כי באמת אף פעם לא השתתפתי באימון מהסוג הזה ואני לא יודע את ההבדל.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199236
לא בטוח שהבנתי מה אתה מציע. לא לתרגל באש חיה בכלל? לא נשמע לי סביר שחייל יסתער תוך ירי של ממש לראשונה בחייו בקרב, אבל אם יש חלופה מוצלחת אולי כדאי לדון בה.

(זה שתאונות עם קליעים חיים קורות הרבה יותר משהיינו רוצים זו לא ממש עובדה שאפשר להתווכח איתה, ובטח שאין לי כוונה לעשות זאת (מה שהיינו רוצים זה אפס מאופס).)
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199241
זו בדיוק השאלה שלי, מה זה "ירי של ממש". האם הירי חייב להיות בכדורים חיים? או שאפשר, בזכות התעשייה הצבאית הכה-מתקדמת-טכנולוגית שלנו ליצור "מדמי כדורים" שיהיה להם את אותו אפקט של ירי, מלבד זה שהירי יוצר סכנת חיים? אם ח"קים כבר עושים את זה, מה טוב.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199254
כמה תשובות:
קודם כל, יש כדורים חסרי קליע, משתמשים בהם, למשל, בהלוויות צבאיות. מכיוון שיש בהם מעט אבק שריפה הם לא יוצרים מספיק רתע על מנת לדרוך מחדש את הנשק ואכן ניתן לראות שבמטח כבוד דורכים את הנשק אחרי כל יריה.
בתרגילים, משתמשים בכדורים חסרי קליע על מנת לדמות ירי. בארה"ב פיתחו מעין משדר לייזר אינפא-אדום שמורכב על הקנה, בכל פעם שהוא "שומע" נפץ של ירי, הוא פולט פולס של לייזר. החיילים לובשים על האפוד ועל הקסדה מערכת של גלאים שמצפצפת כאשר היא מזהה פגיעה - צפצוף חד פעמי לפגיעה קלה צפצוף בלתי פוסק לפגיעה ישירה. על מנת לנטרל את הצפצוף צריך להוציא מהמשדר מפתח ולהכניס אותו למערכת הגלאים, מה שמפסיק את הצפצוף, אבל משבית את הלייזר.
בישראל אסור לכוון נשק טעון אל חיילים אחרים, גם אם הוא טעון בכדורים חסרי קליע. במקרה הזה ההוראות מחייבות ירי ב60 מעלות. הארוע בתרגיל הנ"ל מסביר נהדר את הרעיון מאחורי ההוראות האלו. האמריקאים, שהם כנראה יותר ממושמעים וזהירים מאיתנו, מבצעים תרגילים דו צדדיים כפי שתיארתי.
צה"ל קנה את המערכת הנ"ל, אבל מאחר ואסור לכוון ולירות כדורים חסרי קליע, מחברים למשדר חוט עם הדק שמולבש על הדק הרובה. כל לחיצה על ההדק משדרת פולס לייזר. צה"ל מצפה מהחיילים להיות הוגנים ולצעוק "אש" כאשר הם "יורים". בפועל כולם מתחבאים טוב ו"יורים" בשקט בלי שלנפגע יש סיכוי לגלות את מקור ה"אש". כמובן שזה גם מונע תרגול של החלפת מחסניות ותפעול מעצורים תוך כדי לחימה.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199289
אם חסרי קליע לא מסוגלים לדרוך את הנשק מחדש, האם באימונים דורכים את הנשק לאחר כל ירי? נשמע חובבני משהו...
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199306
לא, מרכיבים על קנה הנשק מצר לוע שמכריח את הגזים שנפלטים מהכדור לחזור ולדרוך את הנשק.
בסרטי קולנוע יש מצרי לוע מיוחדים שנמצאים בתוך הקנה. הצה''ליים מורכבים על הקנה ודי בולטים לעין.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199256
ח"קים עושים את זה חלקית, כנראה, ועל השאלה אם אפשר לעשות מדמי-ירי יותר טובים יש לדעתי תשובה תיאורטית ותשובה מעשית. התשובה התאורטית: ודאי שכן, אפשר לדמיין גם מערכת מציאות-מדומה מושלמת שתדמה קרב מציאותי לגמרי‏1. התשובה המעשית, כיום, היא כנראה שאין פתרון ממשי שכזה, או אין פתרון במחיר שסביר לתרגל איתו את כל חטיבות החי"ר. גילוי נאות: אני גם לא הייתי קרבי.

1 אלא שאז, כמובן, כבר לא תהיינה מלחמות בעולם כי כולם ישבו עם קסדות ה-VR שלהם ויעשו דברים אחרים.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199258
טוב, אז כנראה שעד שזה יהיה מעשי לתת לכל החיילים קסדות VR, ייהרג פה ושם חייל מירי חי. אני חייב להודות שזה די טיפשי להיטפל דווקא לזה, כשיש גם תאונות אימונים מחרידות וטיפשיות בהרבה, כמו הנגמ"ש שעלה על ג'יפ לא מזמן, וגם זילות הרבה יותר חמור של הנשק הצה"לי, מה שבא לידי ביטוי במספר הגבוה מאוד (יחסית) של חיילים שנהרגים מפליטות כדור - ולפחות ממה שאני ראיתי בצבא, זה נובע, לפחות חלקית, מכך שנותנים נשק לכל אידיוט.
תוכל להסביר להדיוטים מה זה בדיוק ח"ק? 199260
הזכרת לי משהו. אחת הסיבות לתרגול עם כדורים חסרי קליע הוא שאימונים בצבא מתחלקים לשניים: כושר גופני - מד"סים, מסעות, בחני בר-אור וכד' ותרגילי לוחמה שכוללים ירי - אמיתי או יבש בלבד. ("אש אש, אש אש") כדורים חסרי קליע מאפשרים לעשות תרגיל מתגלגל שמתחיל במסע רגלי של כמה קילומטרים ומסתיים בהסתערות על היעד כאשר לאורך כל התרגיל הנשק טעון עם כדור (ח"ק) בקנה. הוראות הבטיחות המחמירות (ובצדק) עשויות להביא לכך שחיילים יפחדו לנוע עם כדור בקנה ולא ירגישו שיש להם שליטה מלאה בנשק. ע"י תרגול עם חסרי קליע ניתן לשפר את הבטחון והשליטה של החיילים בנשקם בלי להסתכן בפליטת כדור (חי) עם נפגעים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים