לא לגמרי מסכים 202469
הערבים אזרחי ישראל רואים עצמם, ובצדק, כאזרחים ישראליים לכל דבר ועניין. הביקורת שלהם על אפלייה (והאם היא מוצדקת או לא) או על מדיניות ישראל בשטחים, לא מורידה או מעלה מבחינת עובדה אלמנטרית זו.
זה מאוד לא ראוי, שמדינה תשלול מאזרח שלה את אזרחותו‏1 (חוץ במקרים קיצוניים מאוד של בגידה וכו', אבל זה לא המקרה, נכון?). זה שקול לשלילת כל זכויותיו האזרחיות במכה אחת. במובן מסויים (של הזכויות, לא של עוגמת הנפש) זה הרבה יותר גרוע מפינוי אנשים מבתיהם‏2. טיעון דומה תקף לגבי ביטול הריבונות הפיזית (להבדיל מהחוקית) של המדינה בחבל ארץ מסויים, נניח מבלי לשלול את האזרחות של היושבים בו. זה כמו שהמדינה תגיד: דה-יורה אתם אזרחים, דה-פאקטו איני מחוייבת יותר לספק לכם שירותים בשטח בו אתם יושבים. סיכום ביניים: שלילת האזרחות ו/או ביטול הריבונות הפיזית על חבל ארץ, אכן מהווה פגיעה קשה בזכויותים האזרחיות של התושבים. אי לכך, טענתם של הערבים אזרחי ישראל מוצדקת לחלוטין.
עם זאת, לדעתי, על-מנת להשיג מטרות של שלום ארוך טווח, בין שני ישויות מדינות לאומיות יציבות, חשוב להגיע להפרדה לאומית. לפיכך למדינה מותר לחתור לכך ע"י כל שילוב אפשרי של האמצעים שהוזכרו: ביטול ריבונות בחבל ארץ, ביטול אזרחות, וסילוק אזרחים מבתיהם, על-אף שהדבר מהווה פגיעה ברורה בזכויותיהם (לא משנה אם הם מתנחלים או ערבים). למותר לציין שיש לשאוף ל*מינימום* פגיעה שכזו.

__________
1 אם איני טועה, עניין דומה של הזכות להעניק אזרחות מול הזכות לשלול אותה עלה באייל בעבר.
2 או טרנספר - איך שלא תבחרו לקרוא לזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים