ניצול התמימות 20314
הארי פוטר הוא דוגמא קלאסית לכח הדורסני של החברות בכלל ובתי ההוצאה לאור בפרט.

דני קלטי, היכן אתה כשזקוקים לך?

קארל מרקס כבר טען שכל התרבות הגבוהה היא למעשה כלי ניצול קפיטליסטי שמביא את הניצול למקסימום על ידי מתן אשליה שכאילו עוסקים בדבר רוחני, אך למעשה מכניסים את הציבור לטמטמת ואינרציה של צריכה מוגברת של משהו שמתיימר להיות תרבותי.
(במושג תרבות גבוהה הוא כמובן כלל את האומנות, מדעים ודת)

אין לי דבר וחצי דבר כנגד רולינגס או קוראיה או מו"ליה, אך המאניה הזו שתקבל זריקת חשק נוספת בקיץ עם הסרט, מעוותת את התמונה האמיתית.

הספר הראשון עוד היה חביב למדי, אם כי די שבלוני ורדוד בהמצאות שלו - וזאת ביקורת שלא באה רק מפי אלא מפי ילדי. כבר הישוו את הסידרה לטולקין - יד על הלב, האם הם ביכלל באותה ליגה?

את הספרים הבאים כבר לא קראתי וילדי קראו רק מתוך אינרציה הולכת ופוחתת. הספר האחרון כולל כ 700 עמודים וביתי שקראה אותו בקיץ האחרון אמרה עליו שהוא ביזבוז זמן. נו, טולסטוי הסקוטית היא איננה.

בדיעבד דיברו הרבה על זה שרולינס החזירה הרבה ילדים לקריאה ואינני מזלזל בכך - אם כי
אני חושד שזו לא היתה מטרה אידיאולוגית מלכתחילה אלא עוד טריק שיווקי .הצרה, כמו שבני מדווח לי שהילדים עכשיו מסרבים לקרוא ספר אלא אם הוא על... הארי פוטר. קניתי להם את ספרים של הורביץ - ספר בנושא דומה אך בנפח נורמלי וההנאה שלהם היתה גדולה.

אם כבר מדברים על סןפרת לנוער מפורסמת מאנגליה אזכיר את אניד בלייטון שהלכה לעולמה לפני כ 10 שנים .היא פירסמה למעלה מ 600 ספרים במיגוון שלם של נושאים לגילאים שונים. בלונדון קניתי כמה מסיפרי החמישיה והשביעי שלה - הנאתי הנוסטאלגית היתה מהולה מעט אבל הילדים אהבו אותם מאד. רק בזמן יגיד אם לרולינס תהייה אותה עדנה.

בינתיים, למעונינים, חדשה - בשנות השמונים פירסמה ננסי סטאופר, סופרת ילדים אנונימית מפנסילבניה, ספר בשם "האגדה אודות רהא והמאגול" שמככב בו ילד רזה המרכיב מישקפיים עם שיער שחור נופל על מיצחו, ובספר דמויות הניקראות - מאגול (איך כותבים את זה בעיברית?)

התמונות משני הספרים מראות שהארי דומה מאד מאד באופן מפתיע ללארי. כמובן שישנה תביעה על הפרת זכויות יוצרים. אחד הדברים הראשונים שעל עורכי שינה של סטאופר לעשות הוא להוכיח שלרולינגס היתה אפשרות לקרוא בסקוטלנד את הספר הנידח של סטאופר. (לפני זמן זכה מורה מדטרויט ב 19 מליון גולר כשתבע אולפן הסרטה על גניבת תסריט לסרט בכיכובו של שווארצנגר)

אגב, גם הכינוי מאגול איננו חדש, במקורו זהו סלנג למריחואנה (עוד טיעון לאותם הורים שרוצים להחרים את הארי פוטר...)

אבל, מסתהר שגם המו"ל של סטאופר איננו קוטן קנים ומנסה לירכב על ההצלחה של הארי פוטר ומוציא מחדש את סיפרי לארי פוטר.
אופס, 20319
שם הילד בסיפרה של סטאופר הוא לארי פוטר...
לארי פוטר!? 20325
ה- Muggles תורגמו לעברית, למיטב זכרוני, כ"מוגלגים".

תוכל לציין את שמות הספרים של לארי פוטר, במקור?
לארי פוטר!? 20327
במקור
The Legend of Rah and the Muggles
בהוצאה המחודשת למיקסום רווחים
Larry Potter and His Best Friend Lilly

אגב, בהוצאה המחודשת שם הסופרת לא מופיע כננסי סטאופר
אלא כ... נ.ק. סטאופר (ולא צריך לנחש מדוע)
לארי פוטר!? 20337
And his best friend Lilly?!
זה אמור לתפוס ילדים? מה רע ב"And the Legend of Rah"?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים