חמישה מינים ולא רק שניים 203646
מהמעט שאני יודע, בערך עד לשבוע השמיני של ההריון, העובר (זיגוטה, אמבריו) הוא חסר מאפיינים מיניים, למעט הכרומוזום X/Y, וההבדלים המיניים באים לביטוי בחודשים 4-5. היתפתחות של אברי מין נשיים או גברים נקבעת על ידי כמות הטסטוטרון. אלא שכמות הטסטוטרון משתנה בין עובר לעובר ולפעמים היא לא תואמת את ההרכב הגנטי שלה/ו. למשל, XY שמייצר מספיק טסטוטרון יגרום להתפתחות אשכים, כך שהגנוטיפ יתאים לפנוטיפ - זכר על אברי מין זכריים. לעובר עם XY שלא מייצר טסטוטרון לא יתפתחו אביר מין זכריים אך התינוק גם איננו נקבה, או שאולי יתפתח לו אבר מין קטנטן. וריאציות דומות יכולות להתקבל אצל עוברים בעלי XX.

כמות הטסטוטרון שניקבעה על ידי הגנים (בעיקר) מקבלת אחר כך משמעות סביבתית כשהתינוק גדל ומתתפח בחברה. למשל, עד לפני כמה עשורים היה נהוג לקטום את איבר המין הזכרי מתנוקות זכריים בעלי איבר קטן במיוחד. ברור מה קורה לילדים האלה, שגודלו כבנות, כשהם מתבגרים.

אן פאוסטו-סטרלינג (ביולוגיה ולימודי נשים) כתבה בתחילת שנות התשעים מאמר שהפך לקלאסי בשם "חמשת המינים". במאמר הזה היא טענה "מערכת של שני המינים המקובעת בחברה שלנו איננה מספיקה כדי לתאר את מיכלול קשת הגוונים של הסקסואליות האנושית". בנוסף להגדרה של "זכר" ו"נקבה" היא הציעה את שלושת המינים האלה:

"הרמים" - בעקבות הרמפרודיטים הנולדים עם אברי מין זכריים ונקביים (herms).

"מרמים" - זכרים פסאודו-הרמפרודיטים בעלי אשכים ומאפיינים נקביים מסוימים (merms).

"פרמים" - נקבות פסאודו-הרמפרודיטיות בעלות שחלות ןמאפינים זכריים מסוימים (ferms).

היום היא כבר כותבת על מאפינים אינטרסקסואליים, על מיגוון רציף (פחות או יותר) של מאפינים והתנהגות מינית שנעה בין הקצוות בהן הגנוטיפ והפנוטיפ (גנים ואברי מין) נמצאים בהתאמה.

כתבתי את התגובה הזו כאן במיוחד כדי שהיא לא תלך לאיבוד בפתיל על יחס הדוגמה הדתית להומוסקסואליים ותגובה 203320 היא איפה שהוא באמצע הפתיל ההוא.

-----------

ביקורת על הספר "זרים, אהבה הומוסקסואלית במאה ה-‏19" במוסף הספרים של הני"ט. אחת הנקודות שהמאמר מעלה היא הביקורת על הדעה שהומוסקסואליות כמצב, לא היתה קיימת עד סוף המאה ה-‏19 הוטבע המושג "הומוסקסואליות" בגרמניה, מיתוס שקודם גם על ידי מישל פוקו.

מאמר הביקרת מאד מעניין, למשל שבמאה ה-‏19 היתה דווקא מודעות גדולה להומסקסואליות ולסביות, קולרידג' כתב על האפשרות ששיקספיר היה הומו, שלי כתב מסה שלמה על הנושא, גיתה ערך אוסף של מכצבים הומוסקסואליים, ואדמונד בורק וג'רמי בנתהאם כתבו בזכות ועל התועלת שבהומוסקסואליות (גידול האוכלוסיה). בגרמניה של 1860 נוסדה תנועה לזכויות וחבר הקונגרס הגרמני "יצא מהארון".
חמישה מינים ולא רק שניים 239119
לגבי מה נחשב נורמלי:

אף אחד לא טורח להזכיר כאן את הסיבה הפשוטה והברורה להוקעת ההומוסקסואליות במהלך ההיסטוריה האנושית: צריך להותיר מספיק צאצאים.

התרגלנו כבר לחיות בחברה עם תמותה מעטה יחסית ולכן נוח לנו להתעלם כיום מנורמות כגון "פרו ורבו" מהמסורת היהודית.

גם אם יש כמה מצבי ביניים בין "זכר" לבין "נקבה" ויש אנשים שלא מעוניינים להקים משפחה מסיבה זו או אחרת, זה מסוכן לחברה וחשוב היה לחברה לפעול כדי להקטין את התופעה ככל האפשר.

במובן הזה ההומוסקסואליות היא בפירוש סטיה: אנשים אילו זונחים את חובתם להפצת הגנים שלהם. גן שלא טורח מספיק להפיץ את עצמו הוא בעל סיכויים גבוהים בהרבה להכחד.

בימינו לא קיים הלחץ הזה. כיום אנו חוששים דווקא מהתפוצצות אוכלוסין יותר מאשר חוששים מחוסר אוכלוסיה. לכן יש הרבה יותר סובלנות לתופעות כגון ההומוסקסואליות.
חמישה מינים ולא רק שניים 239386
להפך. האינטרס של כל אדם הוא להפיץ את הגנים של עצמו, לא של חבריו. לכן, דווקא לכל גבר יש אינטרס שיהיו כמה שיותר הומוסקסואלים באוכלוסיה - מה שישאיר לו יותר נשים להזריע בזרעו שלו.
אפשר להסביר בעזרת התאוריה שלך לחץ משפחתי נגד הומוסקסואליות, אבל לא יותר מזה.

עוד בעיה בתזה שלך: לפחות ביהדות, דווקא לסביות אינה אסורה. לסביות, כפי שאתה יכול לתאר לעצמך, יכולה להגביל את קצב גידול האוכלוסיה הרבה יותר מאשר הומוסקסואליות (בתנאי שהיא לסביות מוחלטת, ולא בי-סקסואליות או לסביות פלוס מין עם גברים לצרכי רבייה, אבל הרי גם הומוסקסואליות פלוס מין עם נשים לצרכי רבייה אינה מתאימה לתאוריה שלך). לפיכך, אין כל הגיון להתיר אותה ולאסור על משכב זכר.

כל גבר שלא רוצה להקים משפחה יכול להתפנות למטרות אחרות: לחימה, למשל. את הנשים שהם לא יקחו יוכלו לקחת גברים אחרים, בלי לפגוע כלל בריבוי הטבעי של השבט. כל מה שצריך זה פוליגמיה.
חמישה מינים ולא רק שניים 239459
א. "לסביות [מוחלטת]... יכולה להגביל את גידול האוכלוסיה הרבה יותר מאשר הומוסקסואליות"

למה? שני הומואים יכולים להוליד?
להיפך: לסבית יכולה להשתבט, הומו לא יכול.

ב. בתורה באמת אין אין איסור על יחסים לסביים, אבל התלמוד פוסל לכהונה "נשים המסוללות זו בזו" ומגדיר את מעשיהן "סתם פריצות".
חמישה מינים ולא רק שניים 239461
א. לא, הם לא, אבל המין האנושי יכול להסתדר בלעדיהם. את הנשים שהם לא יזריעו, יכולים להזריע גברים אחרים. אבל אישה שלא מוכנה לקיים יחסים עם גבר לא תכנס להריון לעולם.

ב. יש נשים שאינן פסולות לכהונה?
חמישה מינים ולא רק שניים 239464
ב. לכוהנים.
חמישה מינים ולא רק שניים 240049
אה. גם גרושות, אז מה?
חמישה מינים ולא רק שניים 239465
מה ענין יהדות, אינטרסים, איסור משכב זכר/לסבי, תורה וכיוב'?

תגובה 203646 המקורית היתה על הבדלים מיניים ביולוגיים [בקצוות] קשת הגוונים של הסקסואליות.
חמישה מינים ולא רק שניים 239474
הבה לא נשכח שלסביות והומוסקסואלים יכולים לקיים יחסי מין אחד עם השני שלא למטרות הנאה אלא (באופן מפתיע אולי) לצורכי רבייה גרידא.
חמישה מינים ולא רק שניים 240050
כמובן. אני רק הראיתי מדוע התזה שהעלה כבוד הנשיא אינה סבירה בעליל, אפילו אם נניח שהומואים ולסביות מסרבים לקיים יחסי מין לצרכי התרבות גרידא.

אגב, ישנם מספר מקרים מתועדים של נקבות לסביות (למשל של שימפנזים) שסירבו לקיים יחסי מין עם זכרים. לפני כמה ימים הראו בטלוויזיה (או שזה היה בעיתון? לא זוכר כבר) זוג היפופוטמים באחד מגני החיות שהיו מאוד שמחים להזדווג, אבל נקבה לסבית שמתגוררת יחד איתם אינה מאפשרת לזכר להתקרב לבחירת ליבה.
חמישה מינים ולא רק שניים 240057
מה שמעלה את השאלה הגדולה באמת: למה מתגלגלת ארנבת לסבית?
חמישה מינים ולא רק שניים 240064
לקיבוצניק.
חמישה מינים ולא רק שניים 253594
הרי לך משהו מעניין למדי: http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99996...
חמישה מינים ולא רק שניים 268114
לא הבנתי. אם היה ידוע שככל שלאשה יש יותר ילדים, כך גדלים סיכוייהם של הצעירים שבהם להיות הומוסקסואלים, אז מה הגילוי המפתיע בכך שלהוריהם של הומוסקסואלים יש יותר ילדים?

אבל עזוב את זה, יש לי שאלה שיותר מטרידה אותי: מדובר פה על ילד וחצי עד קצת פחות משלושה ילדים. כלומר, בכל מקרה מדובר בתרבות מודרנית, עם מספר קטן של צאצאים לכל אשה. איך המחקר הזה משליך על אנשים שחיו בתקופות שלא היו אמצעי מניעה או אפשרות לתכנון המשפחה? האם החוקרים טוענים שלנשים הללו יש יותר ילדים כי הן מקיימות יותר יחסי מין? או אולי יש להם יותר ילדים כי הגן שגורם להומוסקסואליות אצל גברים גורם לנשים לרצות יותר ילדים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים