מאמר חדש של ההיסטוריון 204144
ב'ז קדר בשם "המוטיב הצלבני בשיח הפוליטי הישראלי " הופיע בגליון החדש מס' 26 של המגזין "אלפיים" .
המאמר הוא פחות או יותר חזרה ופה ושם הרחבה על מה שנעשה במאמר זה ובמאמרים של דוד אוחנה , הוא נותן סקירה מפורטת על שימוש בדוגמה הצלבנית בידי סופרים הוגים ופוליטיקאים ישראליים והוא מביא דוגמאות רבות לכך ( אם כי המחבר הידען לא היה מודע כלל ככל הנראה לקיומו של מאמר זה ברשת ואינו מאזכר אותו).
מסקנתו היא שהאנלוגיה הצלבנית הציונית שכיחה למדי בפולמוסים הפוליטיים בישראל . הוא חושף שעוד אבי ההשכלה משה מנדלסון עשה את האנלוגיה במא הה-‏18 כאשר ענה ב1760 לדיפלומט דני שהציע לו להקים מדינה יהודית ובתשובה ענה מנדלסון שתוכנית כזאת תעלה על השרטון בגלל קנאת מעצמה כלשהי והוסיף:" דומה שמסעי הצלב האומללים מצדיקים חשש זה עד מאוד". קדר מקווה שההיסטוריונים ידעו להימנע לעשות אנלוגיות בין שתי התופעות למרות שהאנלוגיות הן אכן קלות לביצוע אבל באותה מידה אפשר להביא אנגלוגיות רבות אחרות מתקופות שונות.
(ואגב הערה : המאמר "הישראלים והצלבנים " נשלח בזמנו לכתב העת " אלפיים" לפירסום לפני כמה שנים טובות ונדחה וכעת הם מפרסמים מאמר דומה למדי של מישהו אחר. כנראה שהם מצאו את המאמר שלו כטוב יותר או "אקדמאי " או את מחברו כבעל שם יותר , מי יודע)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים