גם הנאצים סרסו 204784
מה שקרוי היה sterilization (למרות ניקי, איני יודע גרמנית...)
בשנות השלושים כשעלו לשלטון ובתקופה של משהו כמו חמש שנים (בטרם החליטו שהרג יותר יעיל) הכשירו רופאים שסירסו קרוב ל- 300,000 איש, וזאת על-מנת שאלה לא יתרבו ויפיצו "פגמים גנטיים". כיוון שהמדע אז לא היה כה מפותח כדי לדעת מה בדיוק הוא פגם גנטי ומה לא, הרופאים היו מאוד "ליברליים" בהחלטותיהם, כך שאנשים עם דפורמציות כאלה או אחרות, שהיו היחידים עם בעיה כזאת בכל אילן היוחסין שלהם, ג"כ נכללו. גם סכיזפורניים, ד"א. למעשה, על-פי הסרט התיעודי בו אני צופה (הכולל ראיונות עם אנשים שעוקרו ע"י הנאצים, וכן עם ילדיהם הזקנים של רופאים בכירים שהיו שותפים לכך) היו מבקשים מילדי בית-ספר להכין אילן-יוחסין של משפחתם, ועל סמך זה מחליטים שמשהו נראה חשוד נניח בדוד פריץ ומעקרים אותו. כ- 1-2% ד"א מתו לאחר העיקור מסיבוכים, וכמובן לא ניתן בכלל לשער מה היה הנזק הפסיכולוגי שנגרם לאלה ששרדו את הניתוח.
בסרט ממש מראים ניתוח לעיקור על פין אמיתי (נראה לי לפחות שזה לא מפלסטיק), כך שחלשי הקיבה ראו הוזהרתם.

למי שמעוניין, הסרט עצמו (על שני DVDs) נקרא "Science and the Swastika", ורכשתי אותו מ - http://www.dvdempire.com (זה בערך 30$ אמריקאי לא כולל משלוח)
גם הנאצים סרסו 204787
תיקון טעות: זה בערך 25 דולר.
גם הנאצים עיקרו 204931
מדיניות העיקור הנאצית היתה אחד היישומים המפורסמים של "מדע" האאוגניקה - הרעיון שניתן להשביח את הגזע האנושי על ידי צמצום (או ביטול) הילודה בקרב אוכלוסיות "נחותות", ועידוד הילודה בקרב אוכלוסיות "עליונות". לתנועה האאוגנית היו תומכים רבים ברחבי העולם בתחילת המאה העשרים, אבל חינה סר כמעט לחלוטין לאחר מלחמת העולם השנייה וחשיפת זוועות הנאצים. עוד פרטים ניתן למצוא באתר http://www.eugenicsarchive.org , ובספר המצויין "אאוגניקה" מאת דן ומינה גראור שיצא בהוצאת האוניברסיטה המשודרת (אני בטוח שגם דנו בנושא באייל, אבל אין לי כח לחפש).

למיטב הבנתי - ודווקא ניסיתי לבדוק את הנקודה כשכתבתי את המאמר - הנאצים לא סירסו את הקורבנות המסכנים, אלא "רק" עיקרו אותם (זה בדיוק פירוש המילה sterilization שהזכרת). מכאן, המנותחים שימרו את הדחף המיני והתמונה ההורמונלית של גברים רגילים, ולא הפכו לסריסים מהסוג בו המאמר עוסק.
גם הנאצים עיקרו 205002
בעיקרון נדמה לי שאתה צודק.
כלומר, שהגברים עוקרו ולא סורסו, אף שמהניתוח שמראים בסרט זה לא לגמרי ברור, שכן מצד אחד מזריקים חומר כלשהו לאשכים, אבל מצד שני גם מבצעים שם חיתוכים כלשהם על הפין.

מאוחר יותר, קרוב לסוף המלחמה, אחד הרופאים הבכירים שלהם שאיני זוכר את שמו (שנראה כמו פקיד קטן וממושקף - אולי קאוטלר או משהו דומה) עבד (בעידודו של הימלר, שרצה לפתח תהליך "anti-eugenics" כדי להיפטר מאוכלוסיות לא-טהורות) על שיטה "מהפכנית" לעיקור נשים באמצעות הזרקה של חומר מסויים אליהן. הוא עבד על כך במשותף עם כימאי נאצי בכיר והתכוון לעשות משיטתו/פטנטו רווח (אחת הנשים שעברו את זה מרואיינת בסרט). הוא התכוון שנה אחר-כך לאכוף יחסי מין על הנבדקות (שהיו אסירות סלאביות) כדי לבדוק את הצלחת ה"תרופה", אבל לא הספיק לעשות כן. המרואיינת בסרט מעידה שהוא הצליח.
אגב, החומר שהזריק גרם בד"כ לדלקות כלל לא נעימות בקרב שפנות הניסוי וחלקן אף מתו מזה.

יש ב DVDs הללו עוד הרבה חומר מזעזע על ההיתר המדעי והדמוי-מדעי שהעניקו לעצמם הרופאים הנאצים, אבל אני מתייחס כאן רק לאספקטים שרלוונטיים לנושא הכתבה.

לבסוף, לא הייתי ממהר לשפוט לגבי מה שימרו ומה לא שימרו המנותחים הללו יחסית לגברים רגילים - אין בי היומרות הרפואיות או הפסיכולוגיות לדעת כיצד בדיוק דבר זה השפיע עליהם.
גם הנאצים עיקרו 205307
רק להוסיף, מאחר ולא היה כתוב במפורש - לא רק רופאים נאצים. גם באמריקה של תחילת המאה הקודמת עיקור מפגרים צבר תאוצה. למיטב זכרוני, מדובר על כ30 קילו איש, עשירית מההקף הנאצי, אבל בהחלט הייתה תמיכה לא מבוטלת באאוגניקה בכמה מדינות מהברית.
וגם בשוודיה 205309
(או שמא נורווגיה? בקיצור, איפשהו שם בסקנדינביה)
אבל לא באנגליה 205329
מעניין שדווקא באנגליה, שם נולדה התנועה האאוגנית המודרנית, לא נחקקו חוקים אאוגניים כלל. אבי התנועה, ומי שטבע את המונח ''אאוגניקה'', הוא האנגלי פרנסיס גלטון, ותלמידו וממשיך דרכו החשוב היה קרל פירסון. למרות שהגנטיקה עליה גלטון ופירסון התבססו היתה שגויה, הם נתנו דחיפה אדירה למדע הסטטיסטיקה - גלטון היה הראשון להשתמש במושג ''רגרסיה'', ועל ''מקדם המתאם של פירסון'' לומדים עד היום בכמעט כל קורס מבוא לסטטיסטיקה.
אבל לא באנגליה 205407
אה, פירסון האנטישמי המלוכלך הזה! אין פלא שעברתי בסטטיסטיקה רק במועד ג'!
גם הנאצים עיקרו 225390
מתוך כתבה ב"הארץ" של היום:

"השבחת הגזע לא נתפשה כרעיון רע כל כך ביישוב העברי המתהווה. מחקר חדש מגלה כיצד אישים מרכזיים בממסד הציוני הציעו לסרס חולי נפש, לעודד ילודה בקרב 'האינטליגנציה' ולוודא ככל האפשר שייוולדו רק ילדים בריאים וכשירים."

גם הנאצים עיקרו 225392
לפי התוצאות נראה שמישהו התבלבל ויישם מדיניות הפוכה.
גם הנאצים עיקרו 225396
עובדה, יש לנו שוטים מיותרים. :)
גם הנאצים עיקרו 225429
כבר היה כאן איזה חבר מערכת, שתמך בעיקור מובטלים.
גם הנאצים עיקרו 225558
גם מובטלי היי טק? או שהם לא נחשבים?
גם הנאצים עיקרו 225604
לא יודע, תנסי להבין על פי תגובה 114862 או לשאול את המחבר.
גם הנאצים עיקרו 282136
באמת? מי?

(דובי, באיחור אופנתי)
גם הנאצים עיקרו 282150
ניר יניב לדעתי.
גם הנאצים עיקרו 282679
אתה צודק, כמובן (תגובה 114862).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים