המספרים שבאמת אמורים להבהיל 20490
אמיר אורן מהארץ ציטט ביום שישי נתונים ממחקר של "המרכז לחקר הביטחון הלאומי" באונ' חיפה. מתוני הסקר שלהם מראה ש %28 מעדיפים ממשלה לא דמוקרטית שמסכימה עם דיעותיהם או %37 מסכימים שאיום ביטחוני קל מצדיק הגבלות על הדמוקרטיה, בנוסף להצעת חוק המקנה לצה"ל שמכויות משטרתיות בזמן חרום וסמכויות חירום גדולות לשרים הביטחוניים שיאפשר לרוה"מ לקבל משטר חירום ל 48 שעות.

לדעתי אלו מיספרים מסוכנים שהיתדרדרות במצב יכולה להביא להגדלתם דרך החיפוש הנואש לזבנג (דימיוני) וגמרנו. הכמיהה לקיצורי דרך תבוא רק על חשבון משהו אחר - בינתיים החשבון הוא חברתי אך האם אין המספרים לעיל מזהירים שמהר מאד החשבון יהיה מבסיס הקיום של מדינה אשר שואבת את כוחה מהדמוקרטיה?
לאט לאט בבקשה 20497
מי כמוך יודע שצריך לבדוק מהי המגמה, לא מספיק לדעת מהם המספרים היום.

אם היו לי (או למישהו?) הנתונים זה היה קל בהרבה. לעניות דעתי, המספרים האלה נמצאים בירידה. יתכן ובחצי שנה האחרונה הייתה עליה מסויימת עקב הארועים , אך אם היו לנו נתונים מלפני 20 שנה, אני מניח שהמספרים היו גבוהים בהרבה.

למה אני חושב ככה? כי כמו בכל חברה דמוקרטית המודעות לחשיבות של האופי הדמוקרטי של המשטר נמצאת כל הזמן בעליה. המהפכה התקשורתית עוזרת מאוד לעניין הזה, אין יותר אמונה שקיים מנהיג טוב ומוכשר, מורם מעם שיעשה מה שצריך, בגלל שכל המנהיגים נחשפים על ידי התקשורת כבשר ודם.

אני מאמין (בגירסה האופטימית שלי) שהמהפכה התקשורתית תהיה זרז ראשון במעלה לתהליך דמוקרטיזציה מואץ במדינות ערב, וזה יבוא מוקדם מהצפוי. אך זה נושא למאמר נפרד.

אפשר גם להסתכל על שלושת רבעי הכוס המלאה. למעלה מ%70 מהנשאלים לא מוכנים להקריב את הדמוקרטיה, אפילו שהם חושבים שדרכה מוטעית.

מאוד מעניין אותי לדעת תוצאות של סקר כזה באוכלוסיה הפלסטינית, ובכל אחת ממדינות ערב.

דרך אגב:
לא היתה בסקר התיחסות לתיקון החוק שמקנה לצה"ל סמכויות וכו', זו השלכה של הכתב.
לאט לאט בבקשה 20501
האופטימיות שלך ממש מעודדת ואני מקווה שגם
מבוססת על יותר מתחושות. הכמיהה לאיש חזק שיסדר את הענינים כבר מרחפת בחלל הציבורי זה מכבר, והיא קשורה ליחס לערכים דמוקרטיים, כמו שאר התופעות הגורמות לזילות הדמוקרטיה ומיתקבלות במשיכת כתפיים.

מעניין אלה שרוצים מדינת הלכה ניכללים ב.%30

החוק אכן איננו חלק מהסקר והפובליציסט קישר בין נתוני הסקר להצעת החוק הנמצאת בצנרת הכנסת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים