קושיות 20572
מאמר יפה כתוב היטב שדורש קריאה נוספת ללא עיפות כדי לגבש תגובה יותר רצינית.

בכל אופן שאלה, הערה ותמיהה.

השאלה: מהי בעיית אקסטרמום?

ההערה: שלא כד"ר שרדר המקביל סקלה של 15.75 מיליארד שנים ל 6 ימים, במדומני שכיום האסטרונומים מדברים על גיל היקום בן 50 מיליארד שנים (נו, יש לו סיבה לספר נוסף)

תמיהה: מדוע האדם היחיד לו ניזקקים תמיד בדיונים שכאלה הוא ישעיהו לייבוביץ'?
גם החזון איש כתב על מדעיותו של מעשה הבריאה, כמעשה טלואולוגי לעילא.
בתשובה לתמיהה 20590
מדוע נזקקים לליבוביץ'? משום שבעידן זה, בו עבור רבים נציגי הדת הם כותבי קמיעות ומלחשי ליחשושים ומקללי שרים, ישעיהו ליבוביץ הוא הנציג הבולט ביותר של תפיסה זו. זה הכל.

ליבוביץ אומר בפירוש: "התורה היא קודש, ואילו ספר לימוד בהיסטוריה או במדע-הטבע הוא חול. אפילו הפסוק הראשון בתורה אינו מספק לי אינפורמציה על מה שהיה, משום שאין אני יודע את המשמעות של "ראשית" ושל "ברא". אבל אני למד מן הפסוק הזה שהעולם אינו אלהים – וזהו כלל גדול באמונה" ("רציתי לשאול", עמ' 211). כמדען שהוא גם אדם דתי, הוא דוחה מכל וכל כל נסיון "להתאים" בין התורה למדע.
בתשובה לתמיהה 20614
תמיהתי באה מכיוון קצת שונה.

ליבוביץ' הוא איש הרוח היחידי ששחה בעולם המדע ועולם הדת תוך שהיה מתמדת בתודעה הפופולרית של הציבור. בעזרת לשון חדה ומדויקת, חיכוך מתמיד עם הפוליטיקה היום יומית ונגישות ורהיטות (יש יאמרו פופולריזצית יתר ו-וולגריזציה נמוכה) שמר על קשר עם קהל נירחב יותר מבאי האוניברסיטה. התמיהה שלי היא מדוע אחרים דוגמת אסא כשר, פרופ' אגסי או ירמיהו יובל לא משמשים כאבן בןחן בדיונים תיאולוגיים עכשויים.

כמובן שליבוביץ' היה יחודי ואני האחרון שישחשב לו את התבטאויותיו הפוליטיות לרועץ, אבל הלוואי והיה לנו יותר גיוון, אם כי כותב מאמר זה נותן לנו תיקווה לעתיד...
ישעיהו ליבוביץ??? שוב??? 34549
כן, שוב!
כל כך הרבה מזכירים אותו, אפילו לאחר מותו, שלא יתכן שלא יהיה לו אתר באינטרנט המציג אותו ואת הגותו, אז הנה:
www.LEIBOWITZ.co.il
קושיות 569445
תשובה לשאלה (באיחור קל של עשר שנים וכמה שבועות): "בעיית אקסטרמום" זה בעיה של מציאת ערך קיצון (של פונקציה מתמטית). ראה Maxima and minima [Wikipedia].
קושיות 569480
תודה (והיו כימים אחדים וגו').

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים