שאלה תמה מהאקווריום 20577
אני כותבת מנקודת הנחה שמחבר המאמר אינו אדם דתי. אני לא יודעת את זה, אבל אני יודעת שגם אם יש כיפה לראשו הרי שהוא חסר (לא כביקורת! תקשיבו עד הסוף!) את האמונה השלמה, זו שהופכת אדם לישות מאמינה המונעת מכח אמונתה.
וזו תשובתי הפשטנית למאמר המעמיק (בלי טיפת ציניות). יש ואדם הוא מאמין. הוא בא מתוך מערכת ידיעות מסויימת ומלביש עליה תחומים אחרים בחייו. משורר דתי כותב שירה לאו דוקא דתית אבל בפירוש מושפעת (ראו מירון איזקסון,אליעז הכהן) וכך גם המדען הדתי,או זה שעסק ומבין בתורת ישראל. הרצון ליישב, לחבר ולחקור בין שני התחומים שאתה חי בהם ואותם ברור לי כמו שברורה לי נהיית האדם להיות חוקר, אפילו בדברים לכאורה חסרי שחר. תגליות גדולות באו לעולם ממש כך. הרצון לחקור לא צריך לעמוד במבחן ה"האם רוב המדענים חושבים שזה נחוץ"- מספיק שאביעזר חושב את זה. אני מכירה הרבה שאמונתם מבוססת על הספר שלו. גם הרבה שאמונתם מבוססת על משפט אחד של ג'ון לנון. אז מה.
העולם המדעי כיום במצב של "פוסט פרדיגמה" - כלומר אין יותר שאלות ספציפיות שכל הקהילה מתמודדת איתן. או,אם תרצו, יש פרדיגמה, וזו עוד צורה להתמודד איתה.
היהדות לא מושלת באקווריום, לכן פתחתי ואמרתי שאני מניחה שאתה לא אדם מאמין. לו היית מכיר לעומק היית יודע עד כמה היהדות היא תורת חיים, שמטרת העל שלה היא לספק אלטרנטיבה שלטונית-מדעית-חינוכית. וודאי וודאי שיש עניין לחקור קשר בין מדע ליהדות. רצוי,כמובן (לשיטתי) שזה ייעשה מתוך אמונה שלא הכל ניתן להוכיח (או רצוי) ושמה שמוכח היום יכול להיות מופרך מחר (שלושה צבים??) אך כיוון שאנשים הם חוקרים מטבעם, ויש אנשים דתיים חוקרים מטבעם, החיבור הוא מבורך.
סייג לחכמה... 20578
אני רוצה לסייג, בעצם לבטל: אין בין אמונת כותב המאמר לדעתו ולא כלום. זה פשוט צורך מחקרי שלא נהיר לו אך נהיר היטב לחוקרים. ליאור, אתה אולי דתי ואולי לא, זה לא משנה. העניין הוא שהמחקרים לא באים לחזק את האמונה או לשלול אותה, ואדם מאמין לא יזרוק את כיפתו כי קרא מחקר מה זה שווה שמוכיח שאין אלהים.
לזכותי ייאמר שהשעה מאוחרת. לילה טוב.
סייג לחכמה... 20579
You really should read articles before responding to them.
שאלה תמה מהאקווריום 20599
כמתבקש מהמאמר, האמונה כוללת בתוכה את חוסר הצורך לחקור. אם כך ראוי אדם מאמין שילך עם זה עד הסוף ולא יחקור. אם זה עולה לו במחיר ויתור על הצורך המדעי שלו- טוב, לא הבטיחו לכם שהכל יהיה פשוט... האם לא זו משמעות הדת, לדעת לוותר?
האמונה אינה בורות! 21581
חס וחלילה!
האמונה אינה כוללת בתוכה את חוסר הצורך לחקור! זה חוסר הבנה בסיסי של האמונה...
האמונה היא חקירה מתוך ידיעה שעצם קיום האמונה אינו תלוי בחקירה ובתוצאותיה. האמונה אינה תלויה בהוכחה. אני מודע לכך שהוכחה היא דרך לוגית, הבנה ע"י השכל, ומטבע היותי בן אדם, פיזי ומוגבל, יש דברים שאני לא אצליח להבין ולקלוט, או שאולי אבין לאחר מאמץ רב ולאחר שאהיה מוכן יותר מבחינה נפשית להבינם.
אך כמובן שהמאמין רוצה לחקור וללמוד. הוא רוצה להבין יותר ולדעת יותר על הדבר הזה שנרא אלוקים ואין לנו מושג מה זה, חוץ מהעובדה שהוא אינסופי.
המאמין רוצה ללמוד על פעולותיו של האינסוף הזה, על דרכיו ושיטותיו ו"רצונו" מאיתנו.
האמונה אינה בורות!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים