השלמות מיתולוגיות ועוד... 205858
ע"פ המיתולוגיה ההינדית לאל שיווה ישנו גוש שחור בגרון, בתחילת שחר ההיסטוריה איים מבול להחריב את העולם (כמו בעוד רבות ממיתולוגיות העמים) האלים והשדים שילבו כוחות ע"מ להציל את העולם, הם החליטו לעשות מהמים (שהיו לפי גרסה אחרת חלב).. חמאה. הם ערבבו את החלב/מים עם הר גדול שנעקר ממקומו, ותוך כדי העבודה נוזל שחור, וכנראה לא נפט, החל משפריץ החוצה ושורף כל מה שבדרכו, היחיד שיכל לגבור עליו הוא שיווה שבלע את הנוזל ומאז יש לו כתם שחור בגרון.
קאלי, כאמור במאמר הינה האלה פרווטי.. כאשר שד או מישהו אחר 'מהרעים' היה מאיים על יציבות העולם ואף אחד כולל שיווה לא היה יכול לו. היתה פרווטי נכנסת דרך פיו של בעלה (שיווה), ויוצאה שחורה כ-קאלי. מול קאלי לא היה אויב אחד שיכול לה.. הבעיה היתה שמסע ההרג שלה לא הסתיים אף אחרי שהאיום שבגינו הגיעה הוסר! היא היתה ממשיכה לקטול בנ"א אחרים..
ומי יכול לרכך כאבה.. שיווה.
לשיווה היו שני שיטות (שהם כנראה שני נוסחים למיתולוגיה) לעצור את קאלי.. שני שיטות שפרויד היה עושה מהם מטעמים. "מקרה" אחד הוא ששיווה היה מופיע בדמות תינוק בתוך שדות הקטל, רגשותיה של קאלי כאמא היו כמעט מכניעים אותה וכשהרימה את התינוק הלא הוא שיווה, היה יונק האחרון משדה את הרוע שנותר בה, והופכה לפרווטי. (כל עניין פרווטי ורצונה בילדים עם שיווה הוא נושא בפני עצמו, את הבן היחיד שהיה לה בנתה אותו מסמרטוטים לפני גרסה אחת או מלכלוך גופה, התינוק קבל כוחות חיים ושיווה שבז לה הרג את התינוק ע"י שכרת את ראשו. לבסוף ריצה אותה כשהרכיב לתינוק ראש של פיל. שהיה במקור הרכב מלחמה של אידרה אל הגשם. התינוק לכשגדל הינו האל גאנש עם ראש הפיל)
סטיטי לגמריי מהנושא... סליחה
בדרך השניה לעצור את קאלי היה שיווה שוכב ערום, כשהלינגה שלו (פין- שאגב יש אנשים לא מעטים בהודו שעובדים את הלינגה..) מזדקרת, קאלי היתה "מתישבת" עליו ונרגעת. אגב זו הסיבה שלרגלי קאלי בציורים ופסלים אפשר לראות בד"כ את שיווה שוכב כתינוק או באל מבוגר.

בסביבות ספטמבר ביקרתי בכפר סרהן (כינור וואלי, מדינת הימנצ'ל פרדש. הודו). יש שם מקדש ענק, עתיק ויפיפה של האלה קאלי. ובאותו איזור בכפר צ'יטקול הקריבו המקומיים עז לאלה. אני לא יודע אם עדיין יש פעילות של הכת,אך היא אחת הפופולאריות בשלטים ,פסלים ואף בסרטים ההודים.
הייתי שם בסוף תקופת המונסונים, ערפל, קר, קאלי מציצה מקול קיר ועל כל מקדש.. מקום מדהים ומצמרר..
ואם כבר מדברים על הודו.. סעו לשם אחת מפינות החמד של העולם.. מאוד מומלץ

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים