למה לכתוב 20664
למה לכתוב ספרים המסבירים את התורה וקיומו של האל בעזרת המדע?, אכן שאלה מעניינת.
הרי, כמו שנטען במאמר, ישנם שני מגרשים להתכתש בהם על קיומו של האל - תחום ההכרה האונטולוגי ותחום היש המדעי. במגרש הראשון של ההכרה הרי ידה של התורה היא על העליונה, ולו רק מהסיבה שבמגרש זה אויבה הגדול ביותר של האמונה, הדת, לא יכול לאיים עליה. ואילו במגרש השני, זה של המדע, ידה של הדת על התחתונה - מאותן הסיבות המשכנעות המנומקות באופן כל כך משכנע במאמר.
אולם, במשך שנים רבות, וגם בזמנים אלו, לא הפריעה לחלק גדול מאנשי המדע העובדה שאנשי האמונה לא מתקרבים למגרשם, והם המשיכו לפרסם מאמרים השוללים את הדת - מאמרים אשר הוכיחו מכל וכל שהעולם לא נברא אתמול (וגם לא לפני 5000 שנה פחות או יותר) וכו' - והרי אם יטענו אנשי הדת שמאמרים אלו לא קשורים אליהם, משום שהם נמצאים רק במגרש "השני" - יראו הללו לעיני הציבור החילוני, ואף יותר חשוב, לעיני הציבור הדתי, כמתחפרים בעמדותיהם אשר מפחדים לעמוד מול האמת. בלית ברירה יצאו אנשי הדת להדוף חלק מהטענות נגדם, אפילו אם לא את כולם, בספרים המדוברים.

ועוד סיבה, אשר ייתכן שבגללה נכתבים ספרים אלו, וייתכן שהיא אפילו יותר חזקה מהקודמת. למרות שנכון לרגעים אלו ישנה סתירה בין הדת לבין המדע - ולמרות שנראה שהיא אינה ניתנת לגישור, הרי אנשי הדת מאמינים (לפחות חלקם) שהדת היא האמת, ולא המדע העכשוי, ולכן עליהם, לקום ולהראות איפה טעה המדע, שהרי אם המדע סותר את הדת, ואת מה שכתוב בתורה, חייב לצאת מכך שהמדע טועה - או שיש דרך נוספת להסביר את ממצאיו, בצורה שלא תסתור את הדת - ואת הדרך הזאת ממשיכים המאמינים לחפש בעקשנות - ולפי דעתי אין סיבה יותר טבעית מזאת למעשיו של אדם.
למה לכתוב 20665
Somehow, the survival of one's world-view does not seem to me that much of a high goal. If you're going to uphold your world-view in spite of repeated evidence to the contrary, then go on to a mental institution - that's where people with delusions are normally sent.
למה לכתוב 20734
לא הבעתי את השקפת העולם שלי בתגובה אלא רק הצעתי סיבות לכך שאנשים מסוימים כותבים ספרים מסוימים - אי לכך ובהתאם לזאת - תגובתך לחלוטין לא מובנת לי.
למה לכתוב 20955
It wasn't your world-view I was referring to either. I was using the word "you" in its allegorical meaning, something that I would have thought obvious from context.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים