„בְּאֵר־שֶׁבַע” 207027
ארבע שנים וחצי חלפו להן מאז פורסם המאמר החשוב הזה.

בינתיים השינויים מתחוללים בקצב איטי. ב-Word ניתן להפיק את כל התוים, אך בצורה שאינה נוחה במיוחד: לחץ על Insert/Symbol ובחר בתו הרצוי. נדמה לי שהאפשרות הזו היתה זמינה עוד בזמן פרסום המאמר.

אתרי אינטרנט יכולים בדרך כלל להציג מסמכי יוניקוד. גופן David ב-IE עדיין לא מציג מקפים ארוכים, וגם המקף הגבוה נראה בו מכוער ולא טבעי. גופן Times New Roman מתמודד היטב עם כל הסימנים.

רוב האתרים עברו לעברית לוגית, כך שהם יכולים לתמוך בניקוד. אתר האייל הקורא תומך הן בעברית לוגית והן בויזואלית, מה שאומר שכנראה הכותרת של הודעה זו מופיעה בצורה שגויה אצל המעטים המשתמשים בעברית ויזואלית.

את הכותרת להודעה זו ניתן ליצור בעזרת להטוטי מקלדת מסורבלים. דרך קצת פחות מכאיבה היא להשתמש במקלדת וירטואלית המכילה מקפים גבוהים, סימני ניקוד וכדומה. כך יצרתי את הכותרת הזו. המקלדת הוירטואלית זמינה בכתובת http://keyboard.lab.co.il/
„בְּאֵר־שֶׁבַע” 207052
אכן, השינויים מתחילים להיות מורגשים, אט-אט. כשפורסם המאמר, בשל חוסר תמיכה בניקוד בעברית ויזואלית (התקן היחיד בו עבד האתר, אז), המלה "אַין" נוקדה במאמר ע"י שימוש בקו-תחתי (underline) מתחת לאל"ף, כתחליף לפתח. היום תיקנתי עוול הסטורי זה. (גרסאות נוכחיות של IE, אגב, מציגות ניקוד של תו בודד באופן נכון גם בעברית ויזואלית, בדרך-כלל – מה שלא היה נכון לפני 4.5 שנים).

לא נותר לנו להמתין אלא לתיקונים במערכות עריכת טקסט (וורד, OpenOffice, וכו') שיאפשרו הקלדת הסימנים האמורים באופן פשוט, ואולי אף שקוף (כל סימן מינוס בין שתי מילים עבריות ניתן להפכו למקף בודאות כמעט גמורה, למשל; בדומה לאופן בו וורד מחליף סימני מינוס ל-dashes עוד מגרסת 97).

ולמי שעדיין משתמש בגופן "דוויד" כברירת-המחדל בדפדפן שלו: זה הזמן לעבור ל"אריאל", ולו בשל הכותרת לתגובתו של יובל.
„בְּאֵר־שֶׁבַע” 207071
למעשה, אופן אופיס משתמש במנוע הקלדת הטקסט של המערכת, ולא באחד משל עצמו.
כך שאת הטענות על חוסר האפשרות להקליד סימנים באופן פשוט כדאי להפנות למיקרוסופט (שהמציאו את הפטנט המעצבן של שיפט+caps lock).

בלינוקס, מומלץ להשתמש בוריאנט lyx בהגדרת המקלדת, המאפשרת להקליד באופן פשוט תווים כמו מקף כתף [־] (שיפט מינוס במצב כתיבה עברי, ושיפט+מספר להקלדת ניקוד.

כאמור קודם בתגובות, גם במק הקלדת סימני פיסוק עבריים נכונים פשוטה- רק חלונות במקרה זה משתרך לו מאחור...
„בְּאֵר־שֶׁבַע” 207073
המממ... ואיך מקלידים (עם lyx) סימנים כמו סוגריים, סימן קריאה, דולר וכו'?
„בְּאֵר־שֶׁבַע” 207078
אופס- טעות שלי. מקלידים ב־lyx שיפט + אות לקבלת ניקוד.

המספר הגיע בטעות מהמק (שם זה option+מספר במצב כתיבה עברי).
אריאל? 207092
עניין של טעם. אריאל הוא גופן san-serif. לטקסטים ארוכים הוא משעמם. לכותרות ולקטעים קצרים הוא בסדר.

לא מצאתי גופן serif אידיאלי עבורי. Times New Roman מתקרב לכך. החיסרון הגדול בו הוא באותיות קטנות ובמשקלים נמוכים, בהם הוא דק מדי. למעשה - באותיות קטנות מתקבל רושם כאילו מדובר בגופן אחר.

זה היתרון של David. למרות היותו גופן לא נעים לעין, היחסים בין אותיות בגדלים שונים נראים תקינים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים