מטא חיים אפרוריים: אמריקן ספלנדור 207030
יש פה ספוילרים, אוקיי? ואני מכריזה רק כדי שלא תגידו שלא אמרתי. אבל לדעתי העלילה בסרט הזה (ככל שהיא קיימת) היא לא מהסוג שאפשר "לקלקל" אם מספרים אותה.

טוב, בכל אופן, אני את חובתי לדגים עשיתי.
***

"אמריקן ספלנדור" הוא ואריאציה אחרת, מהכיוון ההפוך, על טשטוש הגבולות בין מציאות ודמיון:
הארווי פיקאר הוא אדם אמיתי, שגר בעיר אפרורית ועובד במשרה אפרורית.
הוא כותב על חייו האפרוריים כסדרת קומיקס (שאותה מאיירים אחרים), מתפרסם לאט, מתחיל להופיע בתוכניות אירוח בטלויזיה, זוכה להצגה על בסיס הקומיקס, ועכשיו- הסרט.
במשך הסרט מערבבים בכוונה בין רבדי הקיום השונים- מופיע בו האיש האמיתי, הקטעים המוסרטים מתוך חייו ובהם שחקן המשחק אותו, וגם הקומיקס וההצגה נמצאים שם. הארווי עצמו שואל בשלב מסויים איפה נגמר הוא עצמו, ומתחילה הדמות שאולי תחיה אחרי מותו.
הקטע העקרוני של הארווי הוא התנגדות עזה לכל העמדת פנים, אפילו כמשחק. הוא מדגיש כל הזמן את היותו אדם פשוט, נטול משחקי-תפקידים-בהשפעת-המדיה, נקי מזיופים; ועל כך הוא נלחם, גם כשהוא מתחיל להתפרסם. בסרט הוא מוצג כמי שבסה"כ נשאר אותו איש פשוט, שממשיך לכתוב על חייו חסרי האירועים, למרות הפרסום.

מאוד אהבתי את הסרט. ובמהלכו גם מאוד האמנתי להארווי, שהוא נשאר אותו אדם (בגדול, חוץ מתהליך התמסחרות שבו הוא בועט בסופו של דבר).
אח"כ שאלתי את עצמי אם זה בכלל אפשרי, לכתוב, להתפרסם- ולהישאר איש פשוט ואפרורי. או אולי אתה צריך אז /להילחם/ כדי להישאר פשוט. כי הרי זה מה שאתה רוצה להיות, ועכשיו זה כבר גם מה שאתה מוכר לעולם.. אבל להילחם להישאר מה שאתה, זה בעצם כבר לא אותו דבר כמו ה"אתה" שהיה קודם.
מעבר לזה- שאלתי את עצמי איך זה שעם הפרסום לא חלו בחייו השינויים שאפשר לצפות במצב כזה- מעריצים, חשוב מזה- מעריצות. הצעות מפתות מעבר לתחום המסחרי (שבסרט גם הוא לא מצליח להשחית את מידותיו של הארווי הטוב שלנו). מכרים מתמול שלשום שפתאום מתייחסים אליך אחרת, לטוב ולרע. אצל הארווי לא קורה שום דבר כזה, לא ממש. וחייו נמשכים בדיוק כמו קודם.
אפשר לראות את ההתנגדות העזה להשפעת המדיה על החיים האישיים כמעין אנטיתזה לסימולקרה. ואני שואלת את עצמי אם האנטיתזה הזאת אפשרית, במצב המתואר בסרט. ונוטה להניח שלא.

אה- והסרט פשוט מבריק. ללכת לראות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים