עוד מקרה קיפוח עדתי לרשימה 210377
אני לא זוכר במדויק את הפרטים אבל ליזה מייטנר Lise Meitner היא המקרה הכי מובהק של קיפוח ע"י ועדת נובל. היא כנראה הראשונה שהבינה את תהליך ביקוע האטום.
היא עבדה בברלין יחד עם גרמני בשם אוטו האן ונאלצה להימלט בתקופת הנאצים. במהלך המחקר אוטו גילה את הביקוע. הוא לא הבין מה הוא רואה ובחילופי המכתבים ביניהם היא הסבירה לו. על כך הוא קיבל את פרס הנובל.
נו טוב הם לא השתגעו לתת פרס לאישה ועוד יהודיה??
בהמשך חייה היא זכתה להכרה לה היא ראויה למרות שאוטו ידידנו המשיך להמעיט בחשיבות תרומתה לגילוי.
נ.ב. הרבה פיסיקאים אין פה...(במחשבה שניה-אין בכלל..)
עוד מקרה קיפוח נשים נכנס לסטטיסטיקה 210388
פיסיקאית מקופחת נוספת היתה Jocelyn Bell. במסגרת עבודת הדוקטורט שלה, היא איתרה באמצעות טלסקופ רדיו בריטי מקורות של קרינת רדיו המתפרצים באופן מחזורי עשרות פעמים בשניה. אותות מחזוריים נחשבו לאיתות מיצורים נבונים, לכן מוספרו המקורות שנמצאו תחת הכינוי LGM - "אנשים ירוקים קטנים". התגלית צוינה בנספח לדוקטורט שלה בשנת 1968, אך בשנת 1974 הוענק פרס הנובל בפיסיקה דווקא למנחה של בל, Anthony Hewish. ההסבר לתופעה נמצא ע"י תומאס גולד: בל גילתה פולסרים ‏1, כוכבי נויטרונים החגים סביב עצמם עשרות עד מאות פעמים בשניה ופולטים אלומות חזקות של קרינת רדיו.

בל לא קיבלה כל קרדיט על עבודתה. החלטה זו של ועדת הנובל נחשבת עד היום להחמצה קשה.

במאמר דווקא נזכר הפיסיקאי פרנסיס קריק שיחד עם ג'ימס ווטסון פענח את מבנה מולקולת ה-DNA, על-סמך ממצאי קריסטלוגרפיית קרני X שביצעה הכימאית רוזלינד פרנקלין.

עוד מקרה קיפוח נשים נכנס לסטטיסטיקה 210402
למה Bell החליטה לחפש דווקא מקורות מחזוריים של קרינת רדיו? אם המנחה שלה הציע לחפש אותם, יש הגיון רב בהחלטה לתת דווקא לו את הפרס.
עוד מקרה קיפוח נשים נכנס לסטטיסטיקה 210409
על פי הגיונו של המדען המטורף אשר הלין בתגובה 210377 על הענקת הפרס לאוטו האן, היה ראוי לתת את הפרס דווקא לגולד.
עוד מקרה קיפוח נשים נכנס לסטטיסטיקה 210416
נדמה לי שהנוהג במקרים כאלה הוא לחלק את הפרס בין מגלה התופעה לבין מי שהסביר אותה. יתכן שהגילוי כלל הבנה מסויימת של העניין, ולכן הוחלט לתת את הפרס בשלמותו למגלה.
עוד מקרה קיפוח נשים נכנס לסטטיסטיקה 210418
מייטנר היא שהנחתה את שטראסמן והאן להפגיז את מטרת האורניום בנויטרונים. היא גם הראשונה בעולם כולו שהבינה שהתרחש ביקוע. היא ואחיינה אוטו פריש הם שבחרו להשתמש במונח ביקוע, בהשאלה מתחום הביולוגיה (התחלקות של תאים). שטראסמן והאן לא היו מבקעים את גרעין האורניום ללא הנחיית מייטנר, ולא היו מבינים שביקעו אותו בלעדיה. מייטנר לא נוכחה פיזית במעבדה באותו זמן רק משום שנאלצה להימלט מברלין לאחר האנשלוס כי אזרחותה האוסטרית לא הגנה עוד על מוצאה היהודי.
כשם שאיינשטיין קיבל פרס נובל על הסבר האפקט הפוטואלקטרי, למרות שהוא אישית לא גילה את התופעה הנסיונית, היה על מייטנר לקבל פרס נובל על ביקוע האטום.

גולד לעומת זאת נתן פירוש מבריק למדידה שהוא לא יזם ולא הנחה.
עוד מקרה קיפוח נשים נכנס לסטטיסטיקה 210438
כאן מדגדג לי להשחיל טיעון בלבניסטי - במקרה כזה אפשר להתקשר לכל המדענים הרבים הסבורים שנעשה עוול לבל, ולהסביר להם את טעותם.
אבל הפוליטיקה של הסתייגות מהחלטות ועדת נובל טרם התפתחה לרזולוציה של בטלנים, משתלהבים ועקרון אי-הטעות.
למה אתה מדבר ככה? 210520
תגובה 159001

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים