שרון ארצות הברית והתכנית 210395
בראיון ערב החג, אמר שרון שכאשר הציבור יראה מה נקבל מארצות הברית תמורת ההבטחה לסגת מעזה, תגבר התמיכה בתכנית הנסיגה החד צדדית.

אני מרשה לעצמי להעריך ששום דבר משמעותי (כמו הכרה בגושי התנחלויות. התנאי של נתניהו לתמיכה), לא יובטח ע''י ארצות הברית כתמורה לתכנית.
ולמרות זאת, תמיכת שרון בתכניתו רק תגבר (לגבי הציבור, קשה לי להעריך ברגע זה.)
וגם נתניהו, שהוכיח כבר בעבר שברגעי אמת הוא נסוג, כנראה לא יתנגד לתכנית, למרות שדבר מתנאי הדרישה שלו, מארצות הברית לא יתממש. ברגע שמסכימים לעיקרון, הכרסום במחיר שדורשים תמורת ההסכמה הזאת, הוא כבר דבר מובן מאליו. לעומת זה כשמתעקשים ולא מסכימים, אפשר אחר כך להסכים תוך כדי משא ומתן, כשההסכמה ניתנת ביחד עם המחיר, ואז התנאים הרבה יותר משופרים.

ועוד משהו לגבי הבטחות ארצות הברית. ישנו אירוע שבו ארצות הברית הבטיחה וגם קיימה, תמורת דרישה מאתנו, ובחשבון סופי התברר שהעסקה לא הייתה כדאית.
אני מתכוון למה שקרה אחרי הפסקת האש בתעלה אחרי מלחמת ההתשה שלפני מלחמת יום הכיפורים. המצרים קדמו אז טילי נ''מ לעבר התעלה, בניגוד מפורש להסכם. ארצות הברית לחצה על ישראל להמשיך בכל זאת לשמור על הפסקת האש, וכפצוי ציידה את ישראל במערכות נשק מתקדמות ותוספת מטוסי פאנטום.
אין ספק שהטילים האלה ששתקו את יכולת הפעולה של חיל האוויר באזור התעלה במלחמת יום הכיפורים, תרמו תרומה מאד ניכרת לקשיים שהיו לנו בבלימה ולהארכת הזמן עד ההתאוששות והמפנה, והגבירו את בצורה משמעותית את מספר האבדות שסבלנו ואת אווירת הנכאים שבאה בעקבות אותה מלחמה שבעצם, לא התאוששנו ממנה עד היום.
שרון ארצות הברית והתכנית 210413
אני חושש שהפרשנות שלך את התנאים שהציב נתניהו אינה נכונה. הם נועדו לצרכים פנימיים בלבד (וכזה גם הכרסום שיבוא).
ייתכן. זאת אפשרות. 210446
אבל אם זה כך, המשחק מעולה. הרי גם העמדה התומכת שלו, למרות היותה מסוייגת בסייגים, התקבלה בהפתעה.
אני, מכל מקום, עדיין חושב שהתנהגותו של נתנייהו אחרי ''מהומות מנהרת הכותל'' שהביאוהו למסע העלוב לארצות הברית שתוצאתו הייתה אמירתו האומללה שמצא שם ידיד (ערפאת), ואין ספק שגם הביאו לוויתורים בהסכם חברון, הייתה בכל זאת תוצאה של שבירה, ולא של תכנון מוקדם.
ייתכן. זאת אפשרות. 210451
אני לא רואה כאן ניגוד. אתה בלבניסט? אני לא מייחס לנתניהו חוכמה עילאית. אני לא מאמין שלנתניהו הייתה עמדה לכל אורך הדרך. הוא היה לכוד בדילמה פוליטית, והתלבט בערך עד ישיבת הממשלה.
ייתכן. זאת אפשרות. 210461
אני כמובן לא ''בלבניסט'' (אני גם לא לגמרי בטוח שבלבן עצמו הוא ''בלבניסט'', ואני מקווה שהספקנות הזאת לא הופכת אותי לבלבניסט).
חוץ מזה, בהיעדר ידע, אין לי הרבה להוסיף בקשר לניחוח דרכו הפוליטית ומניעיו של נתניהו.
שרון ארצות הברית והתכנית 210934
נראה שלעולם לא נדע אם צדקתי בהערכתי.
שרון ממשיך לנהל את הדברים בצורה שהיא היפוכה של דמוקרטיה. כנראה שתוצאות הסקרים, בין מתפקדי הליכוד מראים שהנצחון שנראה בטוח תחילה כשהכריז על קיום המשאל כבר לא בטוח כלל, ולמרות הכרזתו החגיגית ערב החג, הוא יודע שלא ייקבל מארצות הברית שום דבר שיגביר את התמיכה. לכן, שוב הוא מפר באחת את מה שהבטיח למפלגתו, ופונה לערוץ צדדי: קיום המשאל בתוך שלושה שבועות, לפני שייסע לארצות הברית ולפני שיידעו כולם שלא קיבל שם דבר:

ונתניהו ?
עכשיו עומד נתניהו לפני עוד מבחן. הרי תמיכתו בתכנית היא, כביכול, על תנאי: רק אם נקבל מהאמריקאים תמורה כפי שהגדיר. קיום משאל מכריע לפני שבכלל יודעים מה התכנית, ומה קבלנו מהאמריקאים היא כביכול ניגוד גמור לדרכו.
האם ייצא עכשיו באופן גלוי נגד התכנית ?
כנראה שלא. כפי שכבר אמרתי ברגעי אמת הוא מתגלה כסמרטוט (ערן. האם חרגתי מהכללים ? אם תגיד שכן, אתנצל בו במקום).

והמתנגדים לתכנית ?
זה הזמן ללחוץ על נתניהו בתוקף לצאת בגלוי נגד התכנית, ולהאשימו בחוסר יושר (ובמקרה זה, זה יהיה בדיוק כך), אם לא ייעשה זאת.
שרון ארצות הברית והתכנית 211500
לפי מה שאני מבין עכשיו, בניגוד למה שהבנתי תחילה, תהיה בכל זאת פגישה בין שרון ובוש לפני המשאל הזה, מה שמערער את הסיבה לכתיבת התגובה הזאת.
שרון ארצות הברית והתכנית 211818
למרות ש:

1. הבטחותיו של בוש אינן מכילות כמות ושמות, כלומר אי אפשר להבין מהן אם יתמוך בהישארות אריאל, למשל, במתחומי מדינת ישראל, ומבחינה זו הן דומות להכרת ערפאת במדינת ישראל בהסכמי אוסלו, הכרה שלא מדברת כלל על גבולות ומהות יהודית של המדינה הזאת.
2. בעצם אין בהן חדש. בפסגת קמפ דויד, הביא ברק הצעות שכוללות גופי התיישבות גדולים, בתמיכת קלינטון.
3. הבטחות נשיאותיות כפי ששמעתי אחר הצהריים ברדיו מבקי בעניין אין להן כל ערך, והן ניתנות להיות מופרות לא רק ע"י הנשיא הבא אלא גם ע"י הנשיא נותן ההבטחה מבלי שיפגע בכך בחוקי ארצות הברית (האיש הביא המון דוגמאות מהעבר להבטחות נשיאויות שהופרו).

למרות זאת, הצהרות הנשיא הן מעל ומעבר למה שצפיתי שיקבל אריאל שרון בביקורו.

באופן פרדוכסאלי, דווקא התמיכה הזאת בראש ממשלת ישראל, היא מבחינתי ציון דרך בעוד צעד מטה, לכוון רע. בדיוק כמו הדחקותו של שרון לראש מפלגת הימין הגדולה. (אירועים שלא היו חייבים לקרות אבל באופן גורלי קרו בכל זאת.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים