21122
במשך שנים רבות המשטר הסורי נלחם בנו בעקיפין ללא שום מחיר מצידו. במזה"ת אין מקום לאוכלי חינם, הגיע הזמן מזמן להפסיק את הפרזיטיות הזו, ולגבות ממנו מחיר מוגבל על כל פגיעה בנו שנעשת במסגרת המלחמה העקיפה נגדינו.
המטרה שנבחרה משרתת את העניין מכיוון שמדובר במטרה צבאית, וכידוע בסוריה השלטון תלוי בקיומו של הצבא. כמו שכבר כתבתי אלף פעם, במדינה דיקטטורית המטרה העומדת לנגד עיננו צריכה להיות המשטר, צריך לפגוע באנטרסים שלו, ולא באנטרסים של האנשים בהם הוא רודה.
היום אין לסוריה אספקה בלתי נדלית חינם אין כסף מברה"מ, והמכ"מ שהופצץ כנראה לא יוחלף כל כך מהר, ולכן יתכן שאסד יבין בשלב די מוקדם שזה לא משתלם לו. התמונה עלולה להשתנות במקרה ואירן תכנס לתמונה על ידי תמיכה בכסף ובאמצעי לחימה בסוריה, שהרי גם לה אנטרס בקיום החיזבאללה. המעורבות האירנית זה לא דבר חדש, בתקופת ברק אני זוכר את אפריים סנה כסגן שר הביטחון בשתי הזדמנויות אומר שאירן נמצאת איתנו "במסלול התנגשות" (ציתות) בנוסף דליה רבין אמרה היום שהפעולה נועדה למנוע או למתן הסלמה צפויה. בכל מקרה, סוריה לבדה לא יכולה להרשות לעצמה מלחמה נגד ישראל ללא הצטרפות *טוטאלית* של אירן או עירק, והחלטה כזו מדינות אלה יכולות לקבל רק ברמה האסטרטגית ולא כתגובה על הפצצת מכ"מ סורי מדי פעם. צריך לזכור את הכוחות האמריקנים במפרץ כגורם מרתיע.

חשוב לציין שכמו בכל דבר שעושים בחיים, הדבר שיהווה את ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא עקביות והתמדה לאורך זמן.
רוחות חדשות בכלים ישנים 21128
האמירה "סוריה לבדה לא יכולה להרשות לעצמה מלחמה נגד ישראל ללא היצטרפות טוטאלית של אירן או עירק" הביאה בכנפיה ריח מאד מוכר שנשב בישראל בין 67 ל-‏73 ריחה של הקונצפציה המעגלית הנובעת ומאשרת את עצמה וסופה להיתעורר (או לא) עם הנג אובר רציני.

המצב היום הוא שישראל באופן מוחלט נמצאת בעמדת המגיבה, ללא אפשרות אפילו תיאורטית ליוזמה. הכוונה איננה במישור הטקטי כיצד נילחמים פה או שם אלא במישור האסטרטגי-רעיוני (שלא להיזדקק חלילה למילה אידאולוגי).
רוחות חדשות בכלים ישנים 21179
למרות שאני נזהר בדרך כלל מלהביע דעות בסגנון' "ישראל הבלתי מנוצחת" ושם לנגד עיני את חטא הגאווה של שנת 67', סוריה עדיין היא מדינה חלשה מבחינה כלכלית וכתוצאה מכך גם צבאית. למרות שיש לה פוטנציאל צבאי (בניגוד לירדן, אגב), הנזק הצבאי שביכולתה לגרום לישראל בטל בשישים לעומת הנזק שישראל יכולה לגרום לה, לפחות במלחמה "אמיתית". לכן לדעתי הפעולה היתה מוצדקת ויש להמשיך בפעולות כאלו כתגובה לכל פעילות של החיזבאללה.

אני משער שישראל נמצאת אוטומטית בצד המגיב כיוון שההפסד שלה מתגובה הוא הגדול ביותר. לפלסטינאים אין כלל מה להפסיד ולכן הם הצד היוזם כמעט תמיד. בדומה לחיזבאללה, אגב. להם אין אינטרס שיהיה שקט, לנו יש ולכן נהיה אוטומטית בעמדת המגיב.
רוחות חדשות בכלים ישנים 21182
I do not want to respond in detail, but I have two things to say:
1. In the Galilee Peace War (anachronism, anyone?), we beat down the Syrian air-force, felling more than 80 of their planes with no losses on our side.
2. The Syrians knew our aireal might, and sent out fighters to be shot down anyway, fighters that knew they were to be shot down, without fail.

It is dangerous to assume that the Syrians employ the same logic that we do.
אכן הגיונות שונים 21205
למזלנו לא שוגרו טילים, כמו הפרוגים ב-‏73.
ואם היו משוגרים, האם התגובה הישראלית היתה צריכה להיות זהה - מטרות אזרחיות?

גם הקונצפציה של שנות ה 70 אמרה שסוריה חלשה מדי וצה"ל חזק יותר.

ומה המטרה הישראלית ממלחמה?
אכן הגיונות שונים 21206
לדעתי היו אלא דווקא סקאדים ולא פרוגים. הטווח של פרוג-‏7 הוא 70 ק"מ, מה שלא מספיק כדי לפגוע במגדל העמק/רמת-דוד מתוככי סוריה גופא. וכדי לענות לשאלה המתבקשת, לא, לא היה לסורים אז SS-21.

טילים נוספים ששוגרו היו טילי קלט (AS-6, אלו בעצם טילי שיוט – יש להם כנפיים והם בעצם גוף של מטוס מיג-‏15 שרוקן מטייס ומולא בחנ"מ) ממצרים לכיוון תל אביב. רובם לא הגיעו והיחיד שהתקרב הופל ע"י טייס מיראז' ישראלי
אכן הגיונות שונים 21210
פרוג ללא כל צל של ספק - מה המרחק מהגולן לצפת או רמת דוד?
אבל הנושא כמובן איננו ברמה הטכנית.
צילו של הספק? 21213
אז זהו, שלמיטב ידיעתי הטילים לא נורו מהגולן אלא מתוך סוריה גופא. מדוע אתה מוותר בקלות כזו על צילו של הספק? קראת את הוראות על היצרן על הנפל?
צילו של הספק? 21214
למעלה מעשרים טילים נורו ממשגרים ניידים, כמה קילומטרים מהגבול. אחר כך הועברו הטילים לסביבות דמשק.

אבל העובדות הטכניות לא משנות את הדיון העקרוני.
בואו נפגע במשטר 21184
באמת רעיון מעולה! אנחנו נקפיד לפגוע אך ורק ב"משטר" הסורי, ולא באנשים שבהם הוא רודה והסורים בתגובה יפגעו ב"משטר" שלנו (שבין כה וכה לא אהוב עלינו במיוחד - עפ"י הסקר שהוזמן ע"י הכנסת לאחרונה). בצורה כזאת כולם יהיו מרוצים - אף אחד לא יהרג ויבוא שלום על ישראל ועל כל העולם !

בקיצור לדעתי הנסיון להפריד בין הריגת סורים לבין פגיעה במשטר הסורי הוא עניין סמנטי בלבד ולא יוביל לשום מקום.

אני מסכים שהמטרה צריכה להיות פגיעה באינטרסים של המשטר, השאלה היא באילו אמצעים ?
בואו נפגע במשטר 21190
העניין הוא לא סמנטי כלל ועיקר, הוא לב ליבו של העניין. זה סימפטום שמצביע על הגרעין שמבדיל בין מדינה דמוקרטית לדיקטטורית, ובין שלום למלחמה.

המשטר הסורי רוצח מאות סורים מדי שנה, ומדי כמה שנים הוא יוזם מבצעי טיהור בהיקפים של אלפי קורבות סורים. אז אם תהרוג עוד כמה סורים (חפים מפשע, אגב) זה יזיז שם למישהו?

המשטר הסורי הוא הגוף שקיבל את ההחלטה להלחם בישראל בעקיפין באמצעות החיזבאללה. זהו גוף שאינו נבחר על ידי הסורים, אינו נתון לביקורת ואינו נותן דין וחשבון לאף גורם אחר בסוריה. הוא אוכל חינם, וזה קודם כל בעיה של הסורים המסכנים שחיים תחת משטר רצחני ברמה סוציו-אקונומית מחפירה, ואחר כך בעיה שלנו שנאלצים להלחם מלחמות חסרות תכלית שהוא יוזם.

האנטרס הפנימי של המשטר הסורי הוא לשלוט בסוריה, זה מה שבאמת מעניין אותו. באנטרס הזה צריך לפגוע על מנת לגבות ממנו מחיר, ואז אולי משהו שם יקח מחשב כיס ויעשה אחד פחות השני ויראה מה כדאי לו.
באילו אמצעים? פגיעה בצבא, אם אפשר עדיף בחלק שמיועד לשמור את אסד בשלטון.
בואו נפגע במשטר 21278
As my room-mate once said, since Bashar al'Assad claims that the more Arabs one kills, the farther right one becomes, in Israel, wouldn't he be an extremist far beyond even Rehav'am Zeevi? :-)
בואו נפגע במשטר 21283
לא הבנתי למה זה עושה אותו יותר קיצוני מגנדי, אבל אתה מתייחס פה לנקודה חשובה:
במדינות דיקטטוריות הגוף השולט במדינה הוא ארגון טרור לשעבר שהצליח באלימות לכבוש את השלטון. לצורך ההמחשה, אם מפלגת הבעת של אסד הייתה מגישה מועמדות לועדת בחירות במדינה דמוקרטית היא הייתה נדחת, מוצאת אל מחוץ לחוק ומוגדרת כארגון טרור. באנלוגיה לישראל, זה כאילו "כך" (ארגון טרור שהוצא אל מחוץ לחוק) היה כובש את השלטון בישראל.
זו בדיוק הסיבה למה קונספציית אוסלו נכשלה לחלוטין. לקחנו ארגון טרור שדוגל בקו הקיצוני ביותר, ארגון שלא היה עובר ועדת בחירות בשום מדינה דמוקרטית, והמלכנו אותו על האוכלוסיה הפלסטינית, וזה כמו שכבר אמרתי לא פעם, העוול הגדול ביותר שעשינו להם.
בואו נפגע במשטר 21321
You took a mere joke, and somehow distorted it to your own ends. My, you deserve a pat on the back.
כנראה שאני לא כל כך חד היום 21342

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים