חוק מוזר 212173
משונה מאוד שאסור להשתמש במידע הזה במשפטי תעבורה.

ואגב, את השם הצרפתי Gauthier עדיף לתעתק גוטייה (כמו ז'אן-פול) או גותייה.
חוק מוזר 212180
אני מניח שהחשש הוא שאנשים יעדיפו לרכוש רכבים ללא כריות אוויר אם הם יחששו שהכרית "מקליטה" אותם, וזאת משום שמרבית הנהגים יודעים שהם עוברים על חוקי התחבורה לעיתים קרובות. התוצאה תהיה פחות כריות אוויר ברכבים, ארגו, יותר הרוגים למספר תאונות נתון.

הפתרון הוא, כמובן, לחייב התקנת קופסה שחורה שכזו בכל רכב; ואם אנחנו כבר כאן, לאפשר לשוטרים לבחון את תוכן הקופסה לא רק לאחר תאונה, אלא גם בעצירה אקראית של רכבים לביקורת.

(אף פעם לא הייתי חבר של צרפתית. תוקן, תודה).
חוק מוזר 212182
הפתרון: בדיוק. איך עוזרים לזה לקרות?
חוק מוזר 212186
אפשר לקדם פעולות חקיקה באמצעות לובינג. התחל מלתרום ל''דרך צלחה''.
חוק מוזר 212261
למה להשתמש בדרכים עקלקלות כמו תרומה ל"דרך צלחה"? לא עדיף לתרום ישירות לצחי הנגבי?
חוק מוזר 212289
מושחת שכמוך.
חוק מוזר 212779
אני?
בסך הכל הצעתי להעביר את הכסף לשר הממונה על משטרת התנועה.
חוק מוזר 212187
בעולם אידיאלי: לחץ של הציבור על הפוליטיקאים.

בעולם שלנו: (א) לשכנע את חברות הביטוח שקופסאות כאלה תעזורנה להוכיח "רשלנות תורמת", מהסוג שמקטין את הפיצויים לנהג שנפגע בעצמו; ו/או (ב) לשכנע בעל הון המקורב לשלטון לייבא את הקופסאות הללו, ואז יש לו אינטרס מובהק בחוק שידרוש את התקנתן בכל רכב.
בכלל סיפור מוזר 212185
למה בעצם הכניסו את הקופסאות הללו ככה בדרך האחורית ובלי לפרסמן? זה מצויין שהנהגים ידעו שהן שם, זה מצויין שאפשר יהיה להשתמש בהן לעדות, זה בכלל רעיון מצויין.
בכלל סיפור מוזר 212189
הקופסה נועדה להגן על חברות הרכב מתביעות על הפעלה לא מוצדקת של כריות האוויר שגרמה לנזק. לא פורסם, כי חברות הרכב ידעו שהנהגים לא ירצו את המעקב הצמוד הזה.
בכלל סיפור מוזר 212239
זה נכון שחברת רכב מסויימת תחשוש לפגיעה במכירותיה אם היא תיתפס כיחידה ששמה מכשירי עיקוב זדוניים. זה בדיוק המקום להתערבות בחקיקה: *כולם* חייבים לשים כאלה וזהו.

אגב, נדמה לי שבמכוניות מסויימות אספקת הדלק מתנתקת כשעוברים מהירות מסויימת. זה נכון? למה *זה* לא הופך לחוק? מצדי שיהיה כפתור אדום גדול עם "Bypass" שמאפשר לנטרל את המנגנון בשעת חירום, בתנאי שהנהג יודע שכל שימוש בכפתור הזה נרשם באיזשהו אופן ודורש הסבר משכנע בהליך ביורוקרטי מייגע.
בכלל סיפור מוזר 212195
אה, אגב, משאיות מחוייבות בטכוגרף, שהוא אמצעי מכני די דומה. קציני בטיחות של חברות משאיות מחוייבים בשמירה של דיסקיות הטכוגרף חודשים אחורה.

למשטרה, כמובן, אין את האמצעים המתאימים להתעסק עם הטכוגרפים.
בכלל סיפור מוזר 212199
באמת? מדהים. גם לא ידעתי שיש כאלה - כמה שימושי! - וגם עצוב מאוד שבמשטרה לא נעזרים בהם. מה הבעייה להכשיר מומחה אחד בכל מחוז?
בכלל סיפור מוזר 212204
אני לא בטוח. יש לי דוגמא יותר נחמדה: קיימות גם קופסאות שחורות מקבילות, שקיבלו אישורי-התאמה לטכוגרף המכאני. הן קלות לקריאה ולא דורשות מומחיות מיוחדת (סליפ כמו של קופה רושמת). באמצע שנות התשעים הועברה תקנה בכנסת שתאפשר את השימוש בהן בכפוף למפרט טכני שיקבע בתיאום בין משרדי המשפטים והתחבורה. עד היום המפרט הזה לא נקבע.
בכלל סיפור מוזר 212237
מעניין כמה חיים היו ניצלים בעשר השנים האחרונות אם כל נהג היה רק קצת יותר חושש להרביץ 150 בעיר בלילה, כמו האדון גוטייה.
בכלל סיפור מוזר 212206
"אין את האמצעים המתאימים"? קריאת טכוגרף היא פשוטה ולא דורשת מכשור או הכשרה, ולמיטב זכרוני (הרעוע) המשטרה אכן בודקת טכוגרפים באופן אקראי.
בכלל סיפור מוזר 212210
תלוי למה אתה מתכוון ב''קריאה''. אתה ואני יכולים לראות די בפשטות (אולי עם סרגל) אם הנהג עבר על מהירות מסוימת לאורך זמן, למשל. אבל זה לא קביל משפטית. קבילות כזאת מחייבת מומחה לטכוגרפים. גם אז, משתמשים בטכוגרף רק במקרה של תאונה, כ''תוספת'' - הוא לא מדויק, ולא קביל לבדו. ממילא, אם המשטרה מבצעת בדיקות אקראיות אין להן ערך רב. אי-אפשר להשתמש בהן כאסמכתא לעבירה.
בכלל סיפור מוזר 212342
לפי החוק שאני מכיר לנהג המשאית יש חובה להחליף תג בטכוגרף בכל יום עבודה כדי לודא כי הוא נח מספיק בין הנסיעות, המהירות שנרשמה בתג אסור להרשיע איתה מסיבה זו או אחרת, וזה לא ממש רלוונטי במצב של בקרת מהירות המשאיות ל90 קמ"ש בלבד (שקיים כבר כמה וכמה שנים)
בכלל סיפור מוזר 212590
למה אתה חושב שאם תהיה קופסא שחורה בכל רכב אז החברות המייצרות ומתפעלות אותה יסתפקו באסיפת מידע על בלימה לפני התנגשות? ההנחה שלך צריכה להיות שאם כלי הרכב שלך אוסף מידע עליך - ואתה לעולם לא תדע מה בדיוק הוא אוסף; הקופסא, אחרי הכל, שחורה - אז המידע הזה ימצא את דרכו ל highest bidder.
זה בדיוק הסיבה שדבר כזה לא יעבור בחיים בארה"ב. אין להם הרבה מודעות או שכל, אבל על דבר אחד הם לא יוותרו, על הזכות שלהם לנהוג בSUV ה7-מייל-לגלון שלהם מבלי שהממשלה תוכל לרגל אחריהם.
בכלל סיפור מוזר 212662
למה אתה חושב שחברות הטלפונים הסלולריים לא עוקבות אחריך עם GPS-ים במכשירים? למה אתה חושב שחברת החשמל מודדת *רק* את צריכת החשמל שלך? למה אתה חושב שחברת הטלפון מספתקת במיתוג שיחות? אתה לעולם לא תדע מה *באמת* יש בכל הקופסאות הקטנות האלה.

נו, באמת. הקופסה באוטו צריכה להיות מוגנת למקרה של תאונה, אבל אפשר לפתוח אותה, ועיתונאים יעשו זאת תכופות כדי לחפש סימנים לקונספירציה. רק שאם *אתה* תתעסק איתה, תצטרך להסביר למה, כמו שתצטרך להסביר למה שברת את המנעול של מונה החשמל שלך.

אולי הדבר הזה לא יעבור בחיים בארה"ב, אבל חבל שכך.
בכלל סיפור מוזר 212663
חברות הסלולר בהחלט כן עוקבות אחריך באמצעות נתוני המיקום שהמכשירים משדרים (זה לא GPS). בלי לעקוב אחריך, לא היתה להן דרך להעביר אליך שיחות נכנסות.
בכלל סיפור מוזר 212668
כן, נכון, וזו אפילו דוגמה יותר טובה. המידע הזה מוצא את דרכו ל-highest bidder?
בכלל סיפור מוזר 212673
לפעמים. המידע הזה הוא רכוש המפעיל הסלולרי, ובכפוף למגבלות הרגולציה (המשתנה ממקום למקום), הוא רשאי לעשות בו ככל העולה על רוחו. אפילו כתבתי על זה מאמר פעם (דיון 605).

למיטב ידיעתי הלא עדכנית, רוב המפעילים מעדיפים לשמור את המידע אצלם, לאו דווקא משיקולי הגנת הפרטיות כמו מתוך הרצון לשלוט בעצמם באופן מלא על מה שנעשה איתו, אבל פה ושם נתקלתי בהסכמים שאיפשרו לחברות צד ג' לקבל גישה למאגר הזה בזמן אמת לצורך הפעלת שירותי ערך-מוסף. כמו כן זכורים כמה מקרים שבהם נעשה שימוש במידע הזה על מנת לאתר נעדרים.
בכלל סיפור מוזר 212769
ואללה, עכשיו אני זוכר את המאמר. בכל אופן, נראה לי שהמידע הזה צריך *הרבה* יותר להפחיד את המודאגים מהמידע בקופסה השחורה של כריות-האוויר, ולעומת זאת אפילו מידע זה לא הפך עד-היום את כולנו לוינסטון סמית.
בכלל סיפור מוזר 212726
אני רוצה לדעת איך בדיוק עיתונאים יפתחו צ'יפ ממוחשב ויחפשו בו סימנים לקונספירציה. וחברות הסלולר _כן_ עוקבות אחרינו, אם לא ידעת.
זה לא שאני נגד המידע שמעקב מספק. למה שלא יהיו מצלמות וידאו בכל רמזור? זה יכול לעזור במיליון דרכים. הבעיה היא שאתה לא יכול לסמוך על אף גוף שיחזיק בכל המידע הזה, נקודה. תראה מה קורה עכשיו עם RFIDs בארה"ב. זו לכאורה המצאה גדולה, הקניות בסופר יהפכו ליעילות הרבה יותר (וכתוצאה מכך זולות יותר), המקרר שלך בבית ידע מה יש בתוכו, הפלאפון שלך ישלם למשאבת הדלק וכולי וכולי. אבל מצד שני זה אומר שלתאגידי ענק יהיה תיק מידע אישי _מלא_ על הרגלי הצריכה שלך ויהיה ניתן לאתר אותך בכל רגע נתון ולדעת איפה היית בכל רגע נתון בעבר. אז אולי עדיף בלי. כנ"ל לגבי קופסאות שחורות ברכב.
בכלל סיפור מוזר 212737
באמת למה לא. בלונדון מותקנות אלפי מצלמות מעקב בצמתים ועל אוטובוסים וזה באמת מאוד עוזר במניעת פשיעה‏1.
וזו לא כזו בעיה לדעת את הרגלי הצריכה שלך כבר היום. כרטיס אשראי, בנקים, וכל זה.

אני תמה מאוד על הטיעון הזה של "לסמוך". רובנו ככולנו סומכים על קופח החולים שלא תפיץ את המידע הרפואי שלנו, סומכים על צה"ל שלא יפיץ את התמונה שלנו והפרופיל, סומכים על הבנק, על חברת האשראי, על ביטוח לאומי, על בתי הספר, על משרד הרישוי, ועל עורכי דין. מה לעשות - בחברה מודרנית, השירותים שאתה מקבל מצריכים לדעת עליך המון מידע. הניסיון המצטבר מוכיח שהנזק משימוש לרעה במידע (לא כולל סרטים הוליוודיים) הוא כאין וכאפס לעומת הרווח האדיר שהשירותים הללו נותנים לאנושות. אני לא מבין למה מצד אחד בטחון על הכביש זה שירות כל כך פעוט בעיני אנשים עד שלא שווה ולו את רישום המידע המינימלי, ומצד שני מהירות הנסיעה שלהם היא חדירה כזו איומה לפרטיות ביחס לרישום מידע אחר שמתלווה לשימוש ברכב.

1 אגב, אם אני לא טועה, הוידאו משמש לבקרה משטרית *ב-online ולא מוקלט* מחשש לניצול לרעה.
בכלל סיפור מוזר 212773
זו כן בעיה לדעת את הרגלי הצריכה שלי היום, אם אני משלם במזומן ולא משתמש בפלאפון וכו'. ונכון, אני לא סומך לחלוטין על קופת חולים שלא ימכרו את המידע הרפואי שיש להם לחברות תרופות, גופי מחקר וכדומה.
מעקב זה לא "רישום פעוט". אולי לך לא אכפת מחופש הפרט שלך, אבל לי כן. קופסא שחורה באוטו יכולה להקליט את כל התזוזות שלך. אישתך תוכל לשלם לבלש פרטי עם קשרים בחברת הביטוח כדי שהביקור הבא שלך במוסך יברר באמת איפה היית ביום זה וזה, וכו'. תן לדימיון להתפרע. העובדה היא שכל מידע שאפשר שינוצל לרעה בסופו של דבר מנוצל לרעה, ומידע זה כוח. ג'ב בוש והאחראית על ועדת הבחירות של פלורידה דאגו שהשחורים של פלורידה לא ייוצגו נאמנה בבחירות על ידי שנתנו לחברת עיבוד נתונים יד חופשית למצוא רשימת אנשים עם עבר פלילי במאגר הנתונים של המדינה. (הדרישה הייתה להתאמה של כ 80% בלבד, אגב, למורת רוחם של לא מעט מצביעים שהיה להם שם דומה לזה של עבריין מוכר).
האינטרס שלך כפרט הוא לשים חסם עליון על המידע שיש לחברה עליך.
בכלל סיפור מוזר 212793
נראה לי שלרוב האנשים כרטיס אשראי+פלאפון זה חיוני לפחות כמו מכונית. גם במכונית לא חייבים להשתמש. ההבדל הוא שבשימוש בכרטיס אשראי ובפלאפון אין סיכון לאחרים, ובשימוש למכונית יש. לפיכך הגברת הסיכוי למעקב אחרי בשל השימוש במכונית זה רוע פחות מאשר הגברת הסיכוי למעקב אחרי בשל השימוש בכרטיס אשראי/פלאפאון.
למה שהקופסה תקליט את התזוזות שלך? הקופסה השחורה יכולה להקליט 1001 דברים (אומנם פחות מהפלאפון שלך) אבל היא מיועדת להקליט את מהירות רכבך ו*זהו*. המיקום נועד רק בגרסה המשוכללת שרוצים להתאים בין הכביש הספציפי למהירות המקסימלית - אבל גם אז הקופסה לא אמורה להקליט אותו, ובטח שלא לשדר מידע (אלא אם כן רוצים בכח לעשות אותו יקרה יותר סתם ככה), ובטח שלא למאגר מרכזי. אם אשתך רוצה בלש פרטי, אז בטח שלא בעיה בשבילו לעקוב אחרי רכבך. בשביל זה מספיקה לוחית זיהוי.
ובקשר לדוגמא שהבאת, צא וחשוב - נניח שהיו 100 מקרים כאלו. האם היית מעדיף לבטל רישום פלילי בכלל?

שורה תחתונה, כפרט יש לי הרבה מאוד אינטרסים, והגנה על פרטיותי זה רק אחד מהם. כפי שכתבת, הכל עניין של פרופורציות. אי אפשר לפסול כל אמצעי עם רווח חברתי רק בגלל האינטרס הבודד הזה. נראה שדוקא האמצעי הזה, בהשוואה להרבה אמצעים אחרים שפוגעים בפרטיותך, מניב רווח רב וגורם נזק שולי. לשם תזכורת, מדובר על הצלת חיים רבים. למשל, אני גם בעד חיפוש בבגאג' של האוטו בכניסה לקניון למרות שלדעתי זה יכול להציל הרבה פחות חיים.
נראה שהתמריץ העיקרי לזהות אמצעי בתור פגיעה בפרטיות, הוא כאשר המשתמש לא נהנה ישירות ואישית מהאמצעי ואף עלול להיות מופלל. אם יש רווח אישי ולו מינימלי (פלאפון, כרטיס אשראי, אינטרנט), שומעים מעט מאוד התנגדויות.
בכלל סיפור מוזר 212843
כלל לא דובר על הצלת חיים אלא על ראיות במשפט. הקופסא השחורה אכן _אמורה_ להקליט רק את המידע הנחוץ למקרה תאונה, וזה יפה שאתה סומך כל כך על חברות רכב וחברות ביטוח וכו'. fight club ראית? את כתבת התחקיר על השמאות של חברות הביטוח בארץ ראית? האינטרס שלך כפרט הוא לשמור על זכויותיך כפרט, והאינטרס של חברות ענק הוא אך ורק רווח. לי לא נוח עם העובדה שניתן לאתר את הרכב שלי או שיש לוג מפורט של פעולותיו. אני מעדיף רכב אנלוגי, מכאני ויותר פשוט מאשר לחיות תחת מעקב מתמיד.
בכלל סיפור מוזר 212854
אני חשבתי שמדובר על ההצעה להשתמש במכשיר ככלי להלחם בעבירות מהירות. במקרה זה, כן מדובר בהצלת חיים. ואם אתה מתייחס להקלטה לטובת תאונות, קרי כזה שנשמר בקופסה עצמה - על איזה מעקב *מתמיד* אתה מדבר?

וכאמור - אני לא סומך במיוחד על חברות רכב וחברות ביטוח, בטח שהרבה פחות ממה שאתה סומך על חברת הפלאפון שלך ועל חברת האשראי שלך. אבל השירות שהמכשיר הזה יכול לתת (בהנחה שהוא נותן אותו) יותר חשוב בעיניו חשוב לי אישית הרבה יותר מאי-הנוחות הרגעית שאני חש שאני יודע שאפשר לעקוב אחרי במין קונספירציה הולוודית סוג ז'. בטח אחרי שאני נזכר שכדי לעקוב אחרי המכונית שלי, מספיק לדעת לקרוא לוחיות זיהוי.
זמן מוגבל 212827
נדמה לי שמדובר כאן על הקלטה של השניות האחרונות בלבד, ובדיון המורחב, שיגור הודעה על עבירה בזמן אמת, שפרטיה יוקלטו. כל שאר המידע, אם הבנתי נכון, לא אמור להישמר.
בכלל סיפור מוזר 212767
"הבעיה היא שאתה לא יכול לסמוך על אף גוף שיחזיק בכל המידע הזה, נקודה". אז חברות הסלולר בסדר, אבל קופסה באוטו שמודדת מהירות זה לא? לא הבנתי. תאגידי ענק זה באמת דבר נורא מפחיד, אבל לא ברור לי מה יעשו עם מיליוני קופסאות שחורות שרושמות מידע משעמם להחריד על מהירות נסיעה, לחיצה על הגז והברקס וכאלה, וצריך צו בית-משפט בשביל לפתוח אותן (נניח, אבל גם אם לא). איך הגעת מהקופסה הזו, שיכולה להציל חיים, ל"תיק מידע אישי _מלא_ על הרגלי הצריכה שלך"?
בכלל סיפור מוזר 212771
דיברתי על RFID. והמידע המשעמם הזה ממצה את מגוון פעולותיך.
בכלל סיפור מוזר 212774
בסדר, אבל אני לא דיברתי על RFID, הדיון היה על הקופסאות ברכב... על RFID אין לי דיעה כי לא שמעתי על זה אף-פעם. תודה על אזכור הנושא.
בכלל סיפור מוזר 212777
לצורך העניין זה המשך רעיוני. הכל עניין של מידה. חברת הרכב שמה לך משהו באוטו שמחובר לכל המערכות הממוחשבות שלו ואומרת לך שזה רק אוסף פרטים בשעת תאונה (או משהו כזה). "רק נתונים סטטיסטיים אנונימיים" וכדומה. הבעיה היא שאין לך דרך לדעת איזה מידע נאסף ולאן הוא בדיוק מתגלגל. האנלוגיה לRFID או לפלאפון או ויזה ברורה. בתמורה לנוחות של בילינג אוטומטי וכדומה אתה מסגיר את עצמך לחלוטין ל powers that be.
בכלל סיפור מוזר 212781
אתה צודק: הכל עניין של מידה.
בקליפורניה מותקנת קופסא שחורה 213165
הכוללת GPS במכוניות רבות ונעשה שימוש במידע הזה הן לצרכים משפטיים והן לצרכי מבצעים מיוחדים של חברות השכרת הרכב (הנחות מיוחדות למי שלא יוצא מתחום קליפורניה, למשל).
חוק מוזר 212191
תותקן קופסה שחורה בכל בית חדש, ושוטרים לא יחכו לתלונה אלא יבדקו בבדיקות אקראיות אם הבעל לא מכה את אשתו.
חוק מוזר 212194
כן, שיקולי הפרת הפרטיות הם ברורים. אלא שכאן אין הפרת פרטיות הנוגעת לנתונים שאינם נוגעים ישירות לחוק. ''קופסה שחורה'' בבית (מצלמת וידאו בכל חדר, או משהו מסוג זה) תמנע ממני להסתובב בביתי איך שאני רוצה, למשל, ותמנע מהשכן לבגוד באשתו - מעשה לא מוסרי, אבל חוקי, שאינו עניינה של המדינה. קופסה שחורה ברכב, המקליטה רק מידע הקשור לאופן הנהיגה (ולא מקליטה, למשל, שיחות הנערכות ברכב -- בניגוד לקופסה השחורה במטוס), אינה פוגעת בפרטיות באופן שכזה. היא רק פוגעת באפשרות שלך לעבור על החוק באופן פרטי -- אופן שבמקרה לגמרי מסכן את חיי.
חוק מוזר 212184
It's less odd when you think of adversarial legal systems, where the trial is a "competition" between the prosecution and the defense. The defendant is not under obligation to supply the prosecution with self-condamning evidence. However, the judge can draw conclusions from the fact that someone refused to do so.
חוק מוזר 212193
אני חושב שהחששות מהפללה עצמית, והרצון להקל על נאשמים לא-מנוסים במלחמתם בתביעה המשופשפת, אינם רלוונטיים כלל. מדובר באמצעי סטנדרטי, ממוכן, המהווה ''עד נייטרלי'' - אין חשיבות לעובדה שהוא יושב בתוך המאזדה של הנאשם ולכן זו מין ''הפללה עצמית''.
חוק מוזר 212200
האם אין שימוש שכזה מנוגד לfifth amendment ?
לא הבנתי למה ההדגשה הייתה כי רק בקליפורניה "המידע אינו יכול לשמש כראיה משפטית במשפט תעבורה"
חוק מוזר 212203
בשאר ארה''ב (ובשאר העולם, כנראה) החוק לא מתייחס לקופסאות השחורות לכאן או לכאן, ולכן המקרה הקנדי מהווה תקדים.
חוק מוזר 212207
לא נראה לי. למה?

אני מניח שהמשפט צוטט מתוך כתבה בעיתון קליפורני. מעניין לבדוק מה המצב במדינות אחרות - למשל, בישראל.
חוק מוזר 212208
Hmmmm. I'm trying to think of other "neutral" objects and whether one could be summoned to submit them. In a sense, supplying a murder weapon, or computer records implying a fraud, are also objects disconnected from the offender (unless there are fingerprints on the weapon). I guess the defendant wouldn't be obligated to volunteer the box, but could be subopoenaed to do so, same as with every other type of search and seizure.
חוק מוזר 212217
>I'm trying to think of other "neutral" objects
EzPass
חוק מוזר 212220
Walla. But EzPass is more a method of enforcement on the spot than a method of apprehension and conviction "leachar maaseh".
חוק מוזר 212223
Tracking your movements?
חוק מוזר 219007
אני מתרגם בימים אלו סדרה אמריקאית העוסקת במעלליה של יחידת איתור נעדרים של האפ.בי.איי.
מובן שמדובר בסדרה טלביזיונית, ועל כן יש לקחת זאת במידת הספקנות הראויה, אך יחידה זו משתמשת על בסיס קבוע ברישומי האיזי-פס ובשירותיה של חברה בשם "ניינקס" לאיתור טלפונים סלולריים של חשודים (או סתם עדים אפשריים), בלי צו בית משפט ובלי בעיות מוסריות.
אם סדרה זו משקפת את המציאות (ויש לי סיבה להאמין שכן, שכן היא משתדלת להיות ריאלית), הרי שכנראה שבארה"ב פוסט 9-11 אין לממשל בלמים מוסריים מפותחים ביותר בנוגע לפרטיות האזרחים, ובטח שלא בלמים משפטיים.
(אה, אבל באחד הפרקים שופט מרושע לא אישר להם להשתמש במשהו שהם מצאו בחיפוש לא חוקי בבית של פדופיל, אז כנראה שעדיין יש תקווה לחוקה...)
חוק מוזר 219079
נדמה לי שהיה מקרה בצרפת בשנות ה90 שהרשיעו איש עסקים מפורסם יחסית בפשע והאליבי שלו קרס לאחר שגילו רישום של מכוניתו בכביש אגרה למרות שהוא טען שהוא היה במרחק מאות ק"מ משם. אני לא זוכר את שמו של הנאשם, אבל אאז"נ הוא התעסק גם בפוליטיקה והיה הבעלים של קבוצת כדורגל במרסיי.
USA PATRIOT Act 219094
לא בדיוק מאז 9-11, אלא מאז 45 ימים לאחר מכן.

מה שקורה בארה"ב עם ה-USAPA הוא אכן סיפור מעניין (לממשל, אם מתחשמק לו, יש אפילו את הזכות לקבל מידע על אילו ספרים לקחת‏1 או קנית אי פעם מהספריה שלך או מחנות הספרים‏2). מספר מדינות מנסות להתמודד עם החוק ע"י חקיקת חוקי אנטי-USAPA מקומיים (בורמונט, למשל), אבל אני לא יודע עד כמה אלה אפקטיביים כנגד הגישוש-בילוש של בוש.

______
1 בגלל השגיאות שלי, בדיון ההוא, אני הפסקתי עם שאילת ספרים. אני פשוט לוקח ומחזיר כשצריך.
2 הספרן (או המוכר בחנות הספרים) מחויב לספק את המידע לממשל עפ"י חוק ואף נאסר עליו להגיד למישהו שהוא התבקש לעשות זאת (אאל"ט - סעיף 215 ב-USAPA).
USA PATRIOT Act 219099
אני מודע לכל זה, ובכל זאת - הויתור המהיר הזה על אחד העקרונות החשובים שבמסמך המכונן של הרפובליקה האמריקאית הוא מדהים.

(וזה בעצם תירוץ כדי לתת לך טיפ (לא תשר): לשאול-לבקש; להשאיל-לתת.)
חוק מוזר 219333
אני מקוה שאתה עושה עבודה טובה יותר מהמקובל.
חוק מוזר 219350
בטוח שהוא לא עושה עבודה גרועה יותר מהמקובל.
חוק מוזר 219644
המשלם בוטנים, מקבל קופים.
חוק מוזר 219646
אני הייתי מוכן לשלם אגוזים ולקבל כמה ערוצים ללא התרגום בכלל.
חוק מוזר 219672
על פי מה שידוע לי, בשידורים דיגיטליים ניתן לבחור לא לצפות בתרגום כלל. (משום שבערוצים אלו הכתוביות לא מוטבעות בסרט, אלא משודרות כקובץ נפרד - ועל כן אפשר גם להחליף בקלות לתרגום בערבית, רוסית, תמלול בשפה המקורית וכו')
חוק מוזר 219673
ב DVD זה באמת ככה, אבל בממיר הכבלים הדיגיטלי שלי לא מצאתי אופציה כזאת.
חוק מוזר 219674
לדעתי, זה אפשרי טכנית.
חוק מוזר 219710
בכבלים הדיגיטלים בארה"ב היה אפשר לבחור בין תרגום לאי אילו שפות לא שימושיות (ספרדית וכאלו) דיבוב לספרדית ו/או תימלול של הטקסט באנגלית. שימושי בתכניות עם הרבה רעש או כשרוצים לראות MYSTERY SCIENCE THEATER 3000 ביום ראשון בבוקר לפני שהזוגן התעורר (אפשר לראות בלי סאונד). בארץ אין.
חוק מוזר 219787
ביום שישי, כשביקרתי את הורי, גיליתי שלפחות בטלנובלה ישראלית אחת בכבלים (אין לי מושג איך קוראים לה), אפשר להמיר את ערוץ השמע לדיבוב לרוסית. מאוד שעשע אותי, כי אמא שלי לא ידעה איך להחזיר לעברית. (:
חוק מוזר 219839
מעניין עד כמה זה שעשע *אותה*.
חוק מוזר 417381
לא יודע איך זה ב HOT, אבל בערוצי הסרטים (1,2,3) של YES אפשר להחליף שפה/לבטל לגמרי את התרגום.
חוק מוזר 212238
אני חושב שמצאת אנלוגיות מוצלחות, אבל גם אם אין תקדים לאובייקט ''נייטרלי'' כזה אני לא רואה סיבה לא להתחיל עם הראשון.
חוק מוזר 212319
היי, לאחר תיקון הידיעה המקורית התגובה הזאת נהיית חסרת מובן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים