בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 212285
להלן הודעה לעיתונות שנשלחה ע"י העותרים:

בעוד שבועות מעטים – ב-‏23 במאי – ייערך בבית המשפט העליון בשבתו כבג"צ הדיון בעתירת "אני ישראלי".

38 עותרים, כולם אזרחי ישראל, מבקשים להכיר בקיומו של לאום ישראלי ולחייב את משרד הפנים לרשום בתעודות הזהות שלהם ובכל רישום רשמי אחר, את הלאום שלהם בתור "לאום ישראלי". העתירה הוגשה על ידי עורכת הדין יואלה הר-שפי מתל אביב.

העתירה הוגשה לאחר שאלפי ישראלים הצהירו הצהרה בזו הלשון:
"אני מצהיר/מצהירה שאני שייך/שייכת ללאום הישראלי"

לאחר שיחויב משרד הפנים להיענות לעתירה, ולאחר שיחויב להוסיף את המילה "ישראלי" ל"רשימת הלאומים", המכילה כיום כ- 135 שמות, יוכלו גם מצהירים אחרים לבקש שינוי זה ברישומיהם במשרד הפנים.

רשימת העותרים:
אבן זהר איתמר, אורנן עוזי, אבנרי אורי, אבנרי רחל, אגסי יוסף, אולארצ'יק אלון, אלוני שולמית,
בובר אגסי יהודית, בנבנישתי מירון, בן-נון יגאל, ברנע יוסף, ג'בור אליאס, ג'בור היאם, דוד יצחק,
דויירי איברהים, הלר חנה, והבה כרמל, זבידאת אבתיהאג', זובידאת נזיר, ינוקשוילי דוד,
יפתחאל אורן, לו יון יוברט, מריאסן פבל, נאמן אסתר, סובול יהושע, סלומון גבריאל,
עילם יגאל, פורת יהושע, קוק נילי, קעדאן עאדל, שטיינר בירמנס חנה, שטיינר ישראל,
שמואלביץ (ש. שפרה) שפרה, שמיר אורי, שמיר יונה, שפסקי גדעון, תמיר דן, פלד בני (ז"ל).
בין העותרים יש הרשומים "יהודי", "ערבי", "דרוזי","גרוזיני", "רוסי", "בורמני" ויש אפילו "עברי" אחד. אף לא אחד מן העותרים אינו מוכר כ"ישראלי" .
בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 213320
מה החידוש בהצהרה ביחס למה שכבר נכתב לעיל?
בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 214215
לא נותר לי אלא לצרף את כוחי הדל לחיזוק ידי בג"צ, כדי שבד בבד עם גלימותיו השחורות יאזור גם את אומץ הרוח העז הדרוש לו, כדי להורות למשרד הפנים להוסיף את הלאום הישראלי לרשימת 135 הלאומים שכבר מצויים ברשימותיו. דבר זה - לא רק שהוא מחוייב המציאות אלא גם יוסיף נדבך של כבוד למדינת ישראל, החסרה כל-כך נדבכים של כבוד לאזרחיה ולזריה. מדינה אשר מאז הקמתה ועד לרגע זה ממש היא למעשה מדינה חסרת לאום ומרובת עדות דתיות, המכונות לאומים.
למרבה הצער והכלימה, מוטל מזה שנים רבות אומץ רוחו של בג"צ בספק, כהתבקשו להכיר בקיומו של לאום ישראלי, כאשר ברור שהוא הלאום היחיד שנולד באופן טבעי עם הקמת המדינה ומיום ליום מחייבת המציאות יותר ויותר להכיר בו ולהפוך אותו לבנה החוקי של הורתו, הלא היא מדינת ישראל הדמוקרטית, שכל אזרחיה שווים או לפחות כך צריכים להיות, בין שהם מאמינים באלוהות זו או אחרת השוכנת אי-שם במרומים ובין שהם גורסים שהשמיים ריקים. אומנם כוחי דל, אך הוא מצטרף לכוחותיהם של אלפים רבים אשר כבר הצהירו שהם רואים עצמם כשייכים ללאום הישראלי, בלי קשר לגזעם, מינם, אמונתם הדתית,חילוניותם או השתייכותם המפלגתית. ואני קורא לכול אזרח בר-דעת במדינתנו לצרף את כוחו לזרם ההולך וגובר של בני כול הגזעים, המינים, הדתות, האמונות והדעות, המזהים עצמם כמשתייכים ללאום הישראלי - לחתום על הצהרת "אני ישראלי" ולדרוש שתחת סעיף הלאום בתעודת הזהוי שלו יירשם "ישראלי".
בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 214830
אני סבור, שיותר משאנו מגדירים עצמנו בני העם (אם תרצו - לאום) היהודי, אחרים מגדירים אותנו כך. משל למה הדבר דומה? לפרות המכריזות על איסור אכילת בשר.
בנוסף, אני מרגיש די מחובר להורי הורי שנשרפו לא בשל ישראליותם.
לכן לא נראה לי שתצמח מכאן ישועה כלשהי אלא חיזוק של אותן רשימות שחורות שאולי כולנו כבר רשומים בהן.

ברוח אחרת, לעידן סובול: מה ענין הגלימות השחורות של בית המשפט וללאומיות? ואם היו הגלימות אדומות? או צבועות בתכלת עם ציציות זהובות?
בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 214876
אני לא בטוח שהדוגמא שלך ממש תואמת.
הדבר הדומה לפרות המכריזות על איסור אכילת בשר, אינו הדרישה להקרא "ישראלי", אלא דרישתם של גורמים ישראלים ממלכתיים (כדוגמת נשיא המדינה ושרת החינוך) להמנע מאנטישמיות.
הדרישה להקרא "ישראלי" דומה לדרישתם של בני (ובנות) הבקר להקרא "פרות".
את הקשר בין "ישראלי" ל"יהודי" נדמה לי שאיש אינו מכחיש (כולל אלו המבקשים לכלול בהגדרת ה"ישראלי" את *כל* הישראלים). על קיומו של ההבדל בין "יהודי" ל"ישראלי" למדתי לפני למעלה מעשור מפי פלמית מאנטוורפן (אשר למרות שלא הודתה בכך מפורשות, אני מאמין שיש בה (יותר מ) שמץ מן האנטישמיות).
ואת הרגשת החיבור שלך להורי הוריך שנשרפו לא בשל ישראליותם (ואולי אף בשל אי ישראליותם) איש אינו מנסה לשלול או לנתק.
בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 215200
לדורון הגלילי
מקבל את התיקון.
אשר למציעא במה שכתבת, שאת הקשר בין "ישראלי" ל"יהודי" דומה לך שאיש אינו מכחיש. הלוואי!!
בג"צ ידון בעתירה ב-‏23 במאי 219142
Like in any other case so here we should examine the “Israeli Nation” designation request to the light of the true intention behind.

Looking at the list of those requested the change is bringing me to a clear understanding that the major intention behind is to open the way for the Dual nationality state in the land of today’s Israel. That means slashing the Jewish nature of the state of Israel and making it a cosmopolitan state, primarily Palestinian one

The intention behind is clearly not of what many of the respondent are thinking or pretend thinking, and definitely is not correspondent to the wishes of the majority of the people of Israel

Therefore, though I can not see the damage, in principle, allowing the designation of “Israeli Nation”, the Israeli Supreme Court should reject/delay the decision only after the creation of another Palestinian state side by side to Israel and dismissing all disputes between those countries.

I am predicting such a situation to happen tens if not hundreds of years from now.

Sorry Ori Avnery, this event will be sure to happen too late for you….


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים