''העם הדני התאחד והציל את כל יהודי הממלכה'' 212651
לא דובים ולא יער.

מסתבר שדווקא הסיפור על העם הדני ש"התאחד והציל", שאותו מביא המחבר, דווקא הוא מיתוס רחוק מהמציאות בניגוד לסיפורים אמיתיים כמו זה שבנות הברית לא הפציצו את מחנות ההשמדה למרות שיכלו לעשות זאת, סיפור שהמחבר קורא לו מיתוס, אבל קריאת התגובות למאמר שכנעה אותי דווקא שמדובר בסיפור אמיתי מאד.

אצלי התנפץ מיתוס העם הדני, שהאמנתי בו עד כה, לפני דקות מספר כשסיימתי קריאת כתבה ב"מקור ראשון" על מחקר של חוקר דני (פרופ' פטר נאנסטאד, איש הפקולטה למדעי המדינה באוניברסיטה יוקרתית השנייה בגודלה בדנמרק).
המחקר הזה שפורסם לפני שנה וחצי (איך דבר כזה, שעבורי הוא ממש הלם, לא קיבל עד כה הד תקשורתי ממש קשה להבין), מנפץ גם סיפור הגבורה ההירואי על העם הדני.

לפני שאספר על ממצאי המחקר, אקדים ואומר שבניגוד למיתוס על העם ההולנדי שהתנפץ אצלי לפני שנים מספר ושסיפרתי על ניפוצו מספר פעמים כאן, לא מדובר בשיתוף פעולה עם הגרמנים בהשמדת היהודים, ובהצבת העם הזה בראש סולם השונאים אלא, רק בניפוץ מיתוס ההצלה הכל כך מפורסם.

ובכן, הצלה הייתה. באמת הבריחו דנים את שמונת אלפים יהודי דניה לשבדיה, אבל הסיפור הוא לגמרי אחר.
לא מדובר ב"עם הדני" אלא בקבוצת דייגים בכפר דייגים מאד מסויים,בשם גליליה, לחופי המיצר המפריד את דניה משבדיה.
הקבוצה הזאת לא עשתה זאת בשליחות ה"עם הדני", שבכלל לא היה מודע לאירוע, אלא על דעתם של הדייגים עצמם.
זה פרט אחד. אבל פרט חשוב ממנו בהרבה שמניעיהם של אותם דייגים לא היו כלל אהבת האדם או שנאת הנאצים, אלא מניעים הרבה יותר ארציים: בצע כסף.
היה ידוע תמיד שהדייגים האלה קבלו כסף, אבל המידע החדש הוא שהיה מדובר בהרבה מאד מאד כסף. דייג קיבל עבור כל הפלגה שבה העביר שמונה אנשים סכום שערכו כמאה אלף דולרים.
והיו שם חתימות על התחייבויות (שמולאו) לשלם פנסיות לכל החיים.
והיו גם סיפורים מכוערים. ידוע על התמקחות בלב המיצר על העלאת הסכום, תוך איום של הסגרת האנשים לנאצים.
לגבי הסיכון, החוקר אומר שהדייגים אכן חשבו שמדובר בסיכון חיים, אך חששם היה מופרך לאור היחסים המצויינים שהיו בין שלטונות דנמרק ובין הנאצים.
ועוד לגבי הסיכון (אם יורשה לי להוסיף משהו מההגיי לבי), העובדה ששום סירה לא נתפסה ושום דייג לא נענש, מראה בצורה מסויימת שהסיכון לא היה מי יודע מה, ושהדייגים היו יכולים לחוש זאת בצורה כזאת או אחרת.
מסתבר, לפי אותו חוקר, שגם הסיפור המפורסם על מלך הולנד שאמר שישים על זרועו תלאי צהוב הוא בדייה מוחלטת. המלך לא שם ואפילו לא אמר. עוד מיתוס.

לדעתי, לקראת יום השואה יש לשוב ולספר על חלקם של ההולנדים בהשמדת היהודים, ששם אותם במקום השלישי אחרי העם הגרמני והאוסטרי ולפני הפולנים והאוקראינים, וגם לספר את הסיפור החדש הזה: הדנים לא היו כל כך נפלאים. הם היו סתם אירופים רגילים. . .
המלך ההולנדי עירום? 212654
בהפרכת הסיפור הדני, ובמעשה הדייגים, כולל השלמונים, כבר נתקלתי לפני שנים מספר. מה שמכה אותי עכשיו בתדהמה די רצינית, זה שאתה טוען, או שהחוקר הנ"ל טוען - שגם בסיפור המלך ההולנדי, העם ההולנדי והטלאי הצהוב - אין ממש. קראתי את הסיפור הזה כל כך הרבה פעמים בכל כך הרבה מקומות, שכנראה כבר חייתי בתחושה שזהו מעין "זכרון קולקטיבי", ברור ובטוח לחלוטין. בדמיוני השלוח, העניין הזה קצת מזכיר את היהודים הדתיים המשוכנעים שמעמד הר סיני אכן היה, משום שזה לא ייתכן שאבותיהם ואבות אבותיהם ואבות-אבות אבותיהם וכך הלאה - שיקרו להם, ומובן שמדובר בסיפור אמיתי.

אז איך ומתי הומצא סיפור המלך, העם והטלאי, ומי שיקר - *כל* העם ההולנדי? כך משתמע, לפחות.
המלך ההולנדי עירום? 212672
מדובר במלך הדני, כמובן. טעות שלי.
בכתבה לא מובא המקור של סיפור הטלאי. להלן הקטע כולו:

מיתוסים מפורסמים אחרים, כמו זה המספר על כריסטיאן העשירי מלך דנמרק שהודיע לגרמנים כי ייצא לרחובה של עיר כשהוא עונד טלאי צהוב לאות הזדהות עם היהודים, נודעו כבר מזמן כבדיה מוחלטת. כריסטיאן העשירי מעולם לא איים לענוד טלאי צהוב, ובוודאי שלא הסתובב עם אחד כזה בחוצות קופנהגן. כך גם באשר לסיפור נוסף, זה המהלל ומשבח את תושביה של קופנהגן שהמשיכו אפילו להשקות את הגינות והעציצים בבתי היהודים בזמן שנעדרו. בפועל, רבות מהדירות נבזזו ונגרמו להם נזקים כבדים.

ו. . . הפתעה. מסתבר שהעיתון כולו נמצא באינטרנט (גליתי זאת ממש כרגע):

והכתבה:

''העם הדני התאחד והציל את כל יהודי הממלכה'' 212678
היו פולנים ואוקראינים רבים שהשתתפו בהשמדת יהודים. מה מביא אותך לחשוב שהם היו טובים יותר מהדנים?
באיזה מקום ברשימת הגזעים האירופים היית שם את הצרפתים שסייעו לגרמנים בריכוז מאמצי השמדת יהדות צרפת?
''העם הדני התאחד והציל את כל יהודי הממלכה'' 212682
שאלתך הראשונה נובעת מטעות. את הדנים לא שמתי בשום מקום בסולם. כיניתי אותם ''סתם אירופים'', כלומר לא טובים מאירופים אחרים. הסיפורים החדשים שברו מיתוס בקשר לגבורה שגילו בהצלת היהודים, ומניעי המעשים האלה, מיתוס שטופח ע''י השלטונות הדניים, ומטופח עד היום.
את הסולם הזכרתי בהקשר של ההולנדים דווקא, ובעצם צטטתי דברים של חוקרת בשם ג'ודי באומל שאותה הזכרתי פעם.
היא הציבה את ההולנדים במקום שלישי מבחינת שיתוף הפעולה עם הנאצים בהשמדת היהודים, אחרי הגרמנים והאוסטרים, אבל לפני הפולנים והאוקראינים שנחשבו לגרועים ביותר.
איני יודע באיזה מקום ב''סולם ג'ודי באומל'' נמצאים הצרפתים. לי, אישית, אין סולם. קטונתי.
''העם הדני התאחד והציל את כל יהודי הממלכה'' 212686
אני עדיין לא מבין. אני מבין שבסולם באומל הגרמנים והאוסטרים שיתפו פעולה עם המשטר הנאצי במידה הטובה ביותר. אני לא מבין איך אפשר לטעון שההולנדים שיתפו פעולה עם המשטר הנאצי טוב יותר ממי שרצחו יהודים בחסות הנאצים. הדנים אולי לא הצילו יהודים מהסיבות הנכונות וההולנדים הסגירו יהודים לנאצים, אבל האוקראינים רצחו ממש.
''העם הדני התאחד והציל את כל יהודי הממלכה'' 212697
זה נכון שהיו אוקראינים שרצחו ממש. ידוע גם על פולנים שבצעו טבח ביהודים אחרי שגרמניה כבר הובסה.
אבל היו גם פולנים חסידי אומות העולם (כמו שהיו גם גרמנים כאלה).
השאלה אם היו כאלה שרצחו במו ידיהם או לא, אינה השאלה החשובה, שלפיה צריך לשקול את הדברים ולקבוע את המקום בסולם. כשאל קאפונה כבר הפסיק לרצוח במו ידיו, ושליחיו היו עושים זאת הוא היה פושע הרבה יותר חשוב.
ממה ששמעתי על ההרצאות של באומל, גרוש יהודי הולד והשמדתם נעשו בצורה מהירה וחלקה. הסיבה לכך הייתה שיתוף פעולה מוחלט של ההולנדים מהאנשים הבודדים, ועד גופי המשטר והמשטרה, כשמספר המתנגדים לכך זעיר יחסית.
זה מה שנתן להם את המקום המכובד בסולם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים