עקביות או נמות 212693
צעד מעולה במיוחד לאור האינרציה של חיסול יאסין ולאור העובדה שאנו עשויים לצאת מעזה בקרוב.
לגבי חיסול יאסין הייתי קצת ספקן. הייתה לי נטייה לתמוך בו (פחות פונדמנטליסט ביצועיסט בעולם יותר טוב), אך חששתי ממאזן ''כלכלת הסמלים'' (אם לשאול מונחים משימעון ג) שעשוי היה להגביר את להט ההזדהות עם החמאס.
עכשיו כשהלהט במילא בעיצומו זה הזמן ללחוץ כמה שיותר. כן יטמעטו.
עקביות או נמות 212698
אין שום ספק שרנטיסי היה בן-מוות. חיסולו שעות ספורות לאחר הפיגוע במחסום ארז, גם אם במקרה, הוא טוב משום שכמעט כל כלי התקשורת בעולם מציגים את שני הארועים ככרוכים זה בזה. למשל, הדיווח ב-BBC:

The attack came hours after a suicide bomber killed himself and an Israeli soldier at the Erez checkpoint just north of the city.

The BBC's Peter Greste, in Gaza City, says people are speculating that the attack was in response to the suicide bombing.

(http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/3635755...)

מבחינת "נקמת החמאס", מבלי להתייחס לשאלת נכונות חיסולו של יאסין, אני באופן כללי מצדד בעמדתו של דוב אנשלוביץ, דהיינו, אני מתקשה להאמין שהחמאס יכלו לבצע פיגוע גדול בעבר ונמנעו מכך; כל שהשתנה הוא גידול מסוים במוטיבציה. חיסול רנטיסי לא שינה דבר מבחינה זו, ולכן אין בו כל סיכון בטחוני.
עקביות או נמות 212700
רק התקטננות קטנה - אם יש עלייה קלה במוטיבציה לפיגועים בעקבות החיסול, סביר להניח שתהייה עלייה קלה (אולי קלה מאוד) בסיכון לפיגוע ולא ''אין בו כל סיכון ביטחוני''. מה שכן אפשר לטעון שהסיכון שווה את הסיכוי להרתעה...
עקביות או נמות 212702
התפישה שלי היא שלמוטיבציה יש ''חסם עליון'', ואנשי החמאס נמצאים במצב זה, פחות-או-יותר, מאז חיסול יאסין.
עקביות או נמות 212708
מאז מרץ 2002
עקביות או נמות 212713
שוב אני מדבר ברמת ההתקטננות האינטלקטואלית לשמה (כי באופן עקרוני אני מסכים עם הצעד), אבל אותו ''חסם עליון'' (טכני אני מניח - פונקציה של מס' הפירצות באבטחה) איננו אבסולוטי בעיניי מכיוון שהפירצות באבטחה ובמודעין הן עדיין כה רבות ודינמיות שמספר ההצלחות לעבור אותם הוא עדיין פוק' של מס' הניסיונות ומס' הניסיונות פוק' של מוטיבציה (לא רק מוטיבציה להרוג אותנו, אלא גם שינוי איכותי במוטיבציה מ''בא לי להרוג יהודים'', ''למחר אני הולך לשכב עם בתולות'')
עקביות או נמות 212719
לא הבנתי.

אתה מודד מוטיבציה לפי מספר הצלחות ?
עקביות או נמות 212728
אני מעריך שיש קשר בין מוטיבציה עולה למס' הצלחות - אם כי לא ליניארי, כזה שהשפעתו מועטה יחסית.
עקביות או נמות 212746
אבל זו בדיוק הנקודה - מספר ההצלחות הוא פונקציה של מספר גורמים, שהמוטיבציה היא רק אחד מהם.

מכאן שלא ניתן להסיק מהדינאמיות של מספר ההצלחות לגבי אי-קיומו של ''חסם עליון'' למוטיבציה.
עקביות או נמות 212756
נראה לי שבפונקציה של מספר ההצלחות נכללים עוד פרמרטים חשובים כגון רמת אירגון של אירגון הטרור והיכולת להקדיש משאבים להוצאת פיגועים לפועל. שני הדברים נפגעים כאשר רודפים עד חורמה את הטרוריסטים.

בקיצור, אני לא הייתי מגיש מועמדות לראשות החמס שזה עתה התפנתה אפילו שעוד חודשיים אני מסיים את הלימודים וחוזר לארץ.
הקשר בין מוטיבציה להצלחה 212782
לדעתי, בהוצאה לפועל של פיגועים, כמו כל דבר בחיים, יש רמת מוטיבציה "מיטבית" שמעבר לה נפגע כושר הביצוע - "עודף מוטיבציה".
כמו שעודף מוטיבציה אצל כדורגלן יגרום לו לבצע עבירה מול עיני השופט, לחטוף כרטיס אדום, כך עודף מוטיבציה אצל מוציאי הפיגועים יגרום להם להוציא מס' רב יותר של פיגועים יותר "מרושלים" ופחות מתוכננים (כלומר בני 14 עם חגורת נפץ מוחבאת בתוך מעיל גדול באביב, על חשבון מחבלים מאומנים וחמושים מוחבאים בתוך מכולות עם דופן כפולה), ולכן הסיכוי של כוחות הבטחון ליירט אותם גדול יותר.
עקביות או נמות 214249
יריב!
עד אנא תתקטן?
השכחת את ההיסטוריה של עמך טרם "פרצה" המדינה?
השכחת את מאורעות תרפ"ט? טבח בתי הזיקוק?
אח"כ אוטובוס מעלה עקרבים? אוטובוס אביבים?
טבח אולימפיאדת מינכן? ועוד,ועוד,ועוד.
חבר לפיסת הקרקע הנקראת גם מדינת ישראל.מוטיבציה לא חסרה
לבני ערב,גם לא מועמדים לפיגועים.יש להם את הכל.חוץ מפריט אחד.חלקת האדמה בה חיים אתה,אני,ומשפחותינו.
נראה לי שאתה חסיד קנאי של לוגיקה.אם כן אולי אינך יודע. הלוגיקה במקורה ביוון העתיקה,ועסקה בהתיחסותו של האדם לטבע.לא לטבע האנושי.בטבעו של האדם אין לוגיקה.אין פרופיל
אין קונספציות,ואין אפשרות מעשית לצפות את פעולותיו.הכל פתוח ואפשרי,ועלינו תמיד לצפות לבלתי אפשרי מן האדם.בפרט מן האדם האמוציונאלי כפי שמשתקף אצל בן ערב ממוצע.
עקביות או נמות 214342
אורי החלפת ניק?
אני מעדיף אפאצ'י 212710
הניו יורק טיימס מגדיל וקושר את החיסול לפיגוע של החמאס בירושלים בו נהרגו 16 ולשלוש וחצי שנים של טרור שהביא למותם של יותר מ900 ישראלים. הידיעה מדגישה את קצוניותו של רנטיסי שקרא לחיסולה של ישראל ומצטטת אותו "כולנו נמות יום אחד, או על ידי אפאצ'י או בהתקף לב. אני מעדיף אפאצ'י".

ניראה לי‏1 שלא סתם ציטט העורך את תגובתו של סאיב עריקאת על "הפעולה הנפשעת של ישראל. מדינת טרור", שמראה עד כמה דבריו נלעגים ומגמתיים, במרכז כתבה המספרת על מלחמה בטרור האמיתי‏2.

1 אבל אני קצת משוחד
2 ואני יודע שיכולים לעלות טינוי נגד
אני מעדיף אפאצ'י 212762
כנראה שהטקסט ב-NYT באמת היה אוהד מדי, כי נכון לעכשיו אין זכר לציטוטים שהבאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים