212921
המממ... רק עכשיו חשבתי על תשובה אפשרית נוספת - נותיר את הבתים על כנם ונחשיב אותם כחלק מהפיצוי שניתן לפלסטינאים במסגרת הסכמי השלום אם יגיעו.
שאלת תם 212983
על מה בדיוק אנחנו צריכים לפצות אותם?
שאלת תם 212992
קרוב ל-‏40 שנות כיבוש יצריכו פיצוי מסויים. אבל חשוב מכך - כחלק מהסדר שיכלול ויתור על זכות השיבה, בהנחה שאם יהיה הסדר הוא יכלול סעיף כזה, סביר להניח שישראל תסכים לפצות את הפליטים. להשאיר להם התנחלויות בנויות יכול לכסות יפה את הסעיף הזה, אני חושב.
שאלת תם 302445
ההסדר שיגרור ויתור על זכות השיבה הוא, סביר להניח, להשאיר אדמה חרוכה בתל-אביב.
אז למה לא לערבב 213434
אם ניתן למכור את ההתנחלויות, מן הסצם זו האופציה העדיפה על ישראל. אבל איזה צד שלישי (בין אם זה האיחוד האירופאי, ארה"ב, או קרן המטבע...) יסכים לתת לישראל סתם כך כמה מליארדי דולרים על ההתנחלויות, שמבחינתו הן בכלל עברות על החוק הבינלאומי.
לכן חשבתי על דרך ביניים של אופציה ב' (תמורת פיצוי כספי) עם האופציה החסרה (פיצוי לפלסטינאים) ביחד עם אופציה ח' (אדמה חרוכה):
ישראל תמכור את ההתנחלויות לצד שלישי. כדי שהצד השלישי יהיה מוכן בכלל לשלם, ישראל תצהיר מראש שמחצית מהפיצויים יועברו ישירות לחשבון פיצויים עתידי המיועד לפליטים, ורק 50% מהתמורה ישאר לפיצוי המתיישבים המפונים. כלומר הגזר הוא שהפלסטינאים יקבלו את ההתנחלויות במצב תקין ליישוב בכירי הרשות, ועוד חצי משוויין הכספי בקרן פיצויים נוספת לטובת הסדר עתידי של הפליטים הפלסטינאים.
המקל הוא שישראל תהבהיר שהאלטרנטיבה היא השארת אדמה חרוכה, כמו בימית. עדיף ע"י הדגמה על אחת ההתנחלויות הקטנות (רפיח ים?).
אז למה לא לערבב 213531
אסור למכור התנחלויות, כי כפי שצינת בתגובתך זה מזמין התערבות בינלאומית. מהרגע שזו נכנסת, היא מציבה תנאים להתערבות (בד''כ לא כאלה שנוטים יותר מדי לטובת הצד הישראלי) ויצא שכרנו בהפסדנו.
עדיף פשוט להשאירם לפלסטינים, תוך הצהרה שזוהי מתנה לתחילת שיקום הפליטים. גם אנחנו יוצאים גדולים תדמיתית, גם מונעים כניסת צד שלישי אינטרסנט, וגם לא מפסידים הרבה מדי כסף (הרי חלק מהמסע לוושינגטון היה גם בשביל פיצויים על אקט הפינוי - כלומר הכסף כבר מובטח).
אז למה לא לערבב 213763
לאחר ההתנתקות, תהיה התערבות בינלאומית בכל מקרה.
לא ברור לי אם ישראל תקבל פיצויים מארה''ב. יותר הגיוני שישראל תקבל ערבויות, שהן בסה''כ הלוואה בתנאים נוחים.
אז למה לא לערבב 213788
ארה"ב אינה "התערבות בינלאומית". זהו המתווך היחיד הקבוע שלנו, שאנחנו יכולים להניח שלא יטה מראש נגד האינטרס הישראלי, ולעיתים לא רחוקות אפילו יהיה בעדו.
כמו כן, אין דין ערבויות/מענקים (שבד"כ ניתנים כסכום קבוע עם ביצוע פעולה מוסכמת כלשהי) כדין בורר אמורפי שמחליט מה לעשות ביישוב כזה או אחר, ולהיכנס עם מתווכים או כוח רב לאומי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים