213777
מהקטעים שראיתי בטלוויזיה ‏1, ו(?)נונו מצטייר כטמבל בעל אישיות מעורערת ‏2. יתכן שזה רק נראה כך כלפי חוץ (ואולי אף מדובר במסווה מתוחכם ומכוון), אבל הבנתי ממהדורות החדשות שהוא מאד עקבי בעניין הזה עוד מהתקופה שקדמה למאסרו (כמו, למשל, דבריו בראיון שנערך עמו כשהיה סטודנט). עכשיו, יש הרי מחלקות בראשויות הבטחון שתפקידן לודא שאנשים עם תכונות כנ"ל לא יתקרבו למידע כה מסווג ‏3. נראה לי שהרעש התקשורתי שמעדיף להעמיד את ואענונו כבוגד במרכז, מסיט את הדיון ומכסת"ח על הפשלה הגדולה של אותן מחלקות. האם האחראי שאישר את התחקיר שלו (אולי אפילו כלאחר יד, כי "זה בסדר, הוא בחור טוב") נדרש לתת את הדין על המחדל? מן הסתם תעבורנה שנים רבות עד שעיתונאי כלשהו יברר עניין זה בעבורנו.

1 הקטעים שאהבתי במיוחד: 1. דלת הכלא נפתחת כל פעם כדי סדק, ומישהו בקהל צועק "הנה מיץ פטל!", ובסוף חומקת החוצה איזו סוהרת נבוכה; 2. האיום של ו. שהוא בשום אופן לא ידבר בעברית, מלווה מיידית בפרץ קשקושים עליז בשפתו של אב"י.
2 מדובר כמובן בהתרשמות אישית ובלתי מקצועית לחלוטין, המושתתת על אי אלו דברים שנאמרו.
3 כאמור, אין מדובר בסוכן ק.ג.ב. מקצועי שהוכשר ליצור רושם אמין ביותר, אלא באדם שמסגיר "מוזרויות" באופן כמעט מידי.
213820
אני לא חושב שהרבה אנשים שמו לב לזה (לא ממש שמעו כי היה הרבה רעש...זה היה באחד מהקטעים שכולם התנפלו ואי אפשר להיה להבין על מה מדברים), אבל כשאחד הכתבים הישראליים שאל אותו מה הוא חושב על זה שרוב הישראליים רואים אותו כבוגד וענונו ענה לו ''סתום תפה ימפגר''. ובעברית כדי שהכתבים הזרים לא יבינו. ממש אדם עם עקרונות.
טמבל, טמבל, אבל את אמא הוא אוהב 213821
לא יודע, בדיון על סרבנות האנשים מגלים הרבה יותר סובלנות לגבי מי שנענה לצו מצפונו. מה לעשות, לפעמים המצפון של האדם מורה לו לגלות את סודות הגרעין או לרצוח ראש ממשלה.
איזו אמא, האורגינל או המאמצת? 213837
ככל שזה נראה, גם מצפונם של חתולי הבית מורה להם לרדת על כל מאכל ראוי (מבחינתם) *אם הוא בטווח השגתם*. אף על פי כן, בעלי חתולים רבים מסתדרים בנקל עם נטיה מצפונית זו. כל שעליהם לעשות הוא לודא שהתנאי אינו מתקיים לגבי אותם מאכלים שהם מעוניינים להציל מפי (ומצפרני) החתול.
איזו אמא, האורגינל או המאמצת? 213840
אם כך, האשם האמיתי בסיפור הוא לא לוחם המצפון האמיץ אלא זה שלא דאג לנעול את הבשר במקרר. אם טיפש ומעורער כמו וענונו הצליח לגרום כזה נזק, אני לא רוצה לחשוב מה עושים המרגלים המתוחכמים יותר.
איזו אמא, האורגינל או המאמצת? 213841
מרגלים מתוחכמים גורמים נזק (כך, לפחות, שמעתי). וככל שהמערכת שמולם חורנית יותר, כך פגיעתם קשה יותר (ע"ע אלי כהן). אני לא מנסה להצדיק את וענונו, אני מתנגד לכסתו"ח של השותפים האחרים למחדל. מה, להערכתך האישית, עמדתו המצפונית של חבר הכנסת טיבי בעניין חשיפת סודות הגרעין של ישראל?

ובהזדמנות, סתם תהיה אישית: האם לא ישתלם לך יותר להיות שוטה הכפר לפי שעות?
(ותהיה נוספת: האם אני ממחזר מבלי דעת שטות שכבר נכתבה בעבר?)
גם בעיני 213835
הבנאדם נראה די סתום, לא נעים להודות. מי שרק קרא עליו יכול בטעות לחשוב שמדובר במוח מחוכם. למשל,את דבריו המנומקים "סבלתי פה רק כי אני נוצרי, אני חושב שלא צריכה להיות מדינת יהודים", תרגמו איכשהו ל"איני חושב שיש הצדקה למדינה יהודית".
וחוץ מזה, מה כל כך מסוכן באדם שהיה מנותק עשרים שנה? רוב הסיכויים שכבר החליפו את המפתח, לא?
גם בעיני 213839
אני לחלוטין לא מתמצא בנושא, אבל נראה שידע בתחומים מסוימים מתישן די לאט. לדוגמא: כל המדינות שניסו אך טרם הצליחו לייצר נשק גרעיני, נמצאות, לפחות באופן פורמאלי, בפיגור ביחס ליכולות שהיו לחבר'ה בלוס-אלאמוס באמצע שנות הארבעים (או החמישים, כשמדובר בפצצות היתוך).
גם בעיני 213845
כן, אבל הסודות שיש לואנונו (אם יש) אינם עוסקים בשאלה איך בונים פצצת אטום, אלא מה יש לישראל וכמה, איפה זה נמצא ומה מתוכנן להיות בעתיד.
גם בעיני 213848
1. כמו שציינתי, זו היתה רק דוגמא (לצורך המחשה בלבד). איני רואה טעם להתפס אליה באופן ספציפי, מה גם שהיא מתיחסת להתישנות מידע באופן כללי ולא לארסנל של ישראל.
2. אין לי מושג מה ידוע לוענונו, ומה מידת הרלבנטיות של המידע. לך יש?
גם בעיני 214111
2. גם אם לא ידוע לנו מה הוא בדיוק יודע (כביכול), הביקורת מוצדקת. הרעיון שיש לאדם מידע מלפני שני עשורים, שעדיין יכול לסכן את מדינת ישראל, מציג את השלטון/דרג-בטחוני באור מגוחך. אם יש לו מידע רלבנטי, לדרג הבטחוני היה מספיק זמן בשביל להפוך אותו ללא רלבנטי ולהמנע מכל הקרקס המיותר שמתרחש עכשיו (בו המדינה מבזבזת משאבים ומפעילה סעיפים הזויים לשעת חירום כדי לעקוב ולנהל את חייו של האיש הקטן הזה).
גם בעיני 214115
אתה מתכוון שהיה למדינה משהו כמו 20 שנה להזיז את מה שעושים בקמ"ג לירוחם, להזיז בסיסים שאין לנו למקום אחר, ולהשמיד תוך כדי את הנשק שאין לנו? ולהחליף בינתיים את כל העוסקים במלאכה באנשים חדשים לגמרי (במיוחד את הבכירים עם הקביעות)?
גם בעיני 214124
למה להזיז? הרי גם אתה יודע איפה הבסיסים נמצאים. כל העולם יודע. זה שיש לנו נשק, זה גם פריט מידע שלא רק ואנונו יודע. אין שום הגיון בהזזת מתקנים *בגלל* ואנונו.
מכל זה אפשר להתיחס ברצינות רק לטענה שאומרת ש*זהותם* של הבכירים היא נושא רגיש (ולא כתובת מגוריהם, כפי שכתב מישהו אחר, שזו שוב טענה שמיחסת למידע שנגיש לכל נפש הילת סודיות מוזרה).

אם זה המידע שיש לואנונו (זהותם של הבכירים כרגע בכור) וזה מידע כל כך רגיש לביטחון המדינה (בזה אני לא כל כך בטוח), אז כן - נראה לי מדיניות חלם לא נורמלית להשאיר את המידע עדכני למשך 20 שנה, לשחרר את המידע הזה לחופשי ולעקוב אחרי המידע הזה 24 שעות ביממה, כדי שלא יצא החוצה (אם שואלים אותי, זה נסיון עקר. אם המידע קיים ואם יש רצון להוציאו - לא יעבור זמן רב עד שהוא ימצא את דרכו החוצה. ההגבלות ששמו עליו נראות לי קשות מדי לאכיפה ודי לא אפקטיביות. עייפות החומר תגיע לשם בסופו של דבר והוא יצליח, אם ירצה, להעביר את המידע שכביכול יש לו).
לגבי קביעות - אם אכן מדובר פה בעניין של חיים ומוות, סכנה קיומית וערעור ביטחון המדינה אז ביטחון המדינה קודם לשיקולי משרות מדושנות ברשות המדינה וקביעות, אתה לא חושב? מה כל כך רע בפנסיה מוקדמת?
גם בעיני 214227
אפשר למצוא המון מידע באינטרנט, וגם אפשר להעזר בחברים:
גם בעיני 214518
שמעתי הבוקר בחדשות שוענונו סיפר איך שמר על שפיותו בכלא בעזרת האזנה לואגנר. יחד עם תוצאות המחקר הקנדי, לפיו the ride of the valkyries היא המוסיקה המסוכנת ביותר בזמן נהיגה, נראה שהחרם על ואגנר היה רעיון מאד מוצלח אחרי הכל.
גם בעיני 214525
האם אתה יודע אם הוא האזין וחזר והאזין רק לשלש דקות מתוך 14 שעות (וזה רק המחזור) ?
גם בעיני 214596
אם וגנר היה אחראי על שמירת שפיותו של ואנונו, נראה שהוא נכשל במשימה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים