אפר ולבנה 214390
קודם כל הלבנה . לא , אין טעות , אני כותב בתעתיק מערבית ושם לא מופיעה שום אלף . נכון , זה פלצני וטרחני (ראה התקופה שמעריב כתבו בתעתיק "גמאל עבד אלנאצר") אבל לא משאיר מקום לספק .בהנחה שהכל יודעים את חוקי התעתיק .
לא סתם מגחכים אויבינו וידידינו דוברי הערבית עלינו שאין לרובנו היכולת להבדיל בין חית גרונית לחכית עין ואלף קוף וכף וכו', ויש באמתחתי מספר רב של אנקדוטות משעשעות על טעויות הגיה הופכות משמעות .
והאפר (או רמאצ' -נשמע כמו רימאד [ראה רמץ בעברית]):
שמוש באפר גם מנצל חומר זמין ומיותר , גם מוסיף לווית ארומה של חריכה קלה ועשן מדורות מתחת לירח מלא , ולבסוף ולטעמי חשוב מכל - האפר מונע התפתחות פטריות עד גבולות מסוימים של טריות וטמפרטורה .
אפר ולבנה 214396
הטענה שאפר מונע התפתחות פטריות עד גבולות מסויימים מעניינת. תוכל בבקשה להרחיב על זה קצת?
אפר ולבנה 214463
כן , אפר מכיל אשלגן ,זרחה (פוספט) ,בור ומעט אלמנטים נוספים . אני חקלאי חובב ( צמחים אוגרי מיים מרחבי העולם)
ובחממה שלי נוח להעלות את ה pH באמצעות אפר .
זוהי רק אחת הדרכים להקטין את חומציות הקרקע (הדרך המקובלת היא על ידי הוספת חומרים גירניים בדרגות טחינה שונות לקרקע ).
שינוי החומציות והתאמתה לצמחים מאפשרת גם שליטה כלשהי בסוגי הפטריות התוקפות נבטים צעירים , זוהי דרך "נקיה" יחסית שאינה משתמשת ברעלים מקבילים (בנלט למשל) .
חולשת האפר היא בכך שלא הצלחתי לכמת עדיין נוסחות שיבטיחו שהקרקע לא תהפך לבסיסית מידי ויש צורך בניסוי וטעיה .
אפר הוא דשן מעולה 214580
וזו אחת הסיבות שאתרי מחנות ההשמדה בפולין מלאים כיום בירק.
הדשא של השכן 214597
קראתי איפשהו שזו אגדה אורבנית, אחות לסבון המפורסם. משהו מוצק, מישהו?
גודוין! 214612
ניודוג! 214626
אולי בונובו וזהו? 214627
בעניין התעתיק 214529
במקורות רבים מופיע:

Labneh

ולא

Labaneh

מי צודק? (או שניהם?)
בעניין התעתיק 214712
תשובה ראשונית :
Labneh - לבן (סגולים , בית דגושה)

Labaneh - לבנה (פתח פתח סגול)

labinah - לבנה (שווא צירה קמץ)

תשובה לאחר בדיקה , אם תהיה שונה , תבוא מאוחר יותר .
אפר ולבנה 214571
זה הזמן לציין את מה שבטח לא כולם כאן יודעים: זו לא סתם לבנה (ברור שזה הכתיב! מכיוון שהטעם הוא על ה-ל', אין מקום לכתוב לבאנה, גם בלי קשר לכתיב בערבית. אם כבר אז לאבנה, אבל גם זה נראה רע), אלא מותג ידוע, לפחות בחיפה והסביבה - אולי הפופולרי ביותר. ואכן - אני בא לחזק את השערתך - הלבנה של טמרה מצטיינת בטעם חמוץ-נשכני שאין לאף לבנה אחרת שיצא לי לטעום; אמא שלי ממש לא אוהבת אותה בגלל זה, ואשתי אוכלת רק אותה. אולי באמת האפר?

מצד שני, הנה עוד משהו שפתאום שמתי לב, ולא התייחסו אליו כאן: האפר מופיע לא ברשימת המרכיבים, כפי שהיינו מצפים, אלא ברשימת הערכים התזונתיים; מה שמזחק את ההצעה של איזי שמדובר בשם כולל למינרלים שונים. מצד שלישי, אין ממש רשימת מרכיבים (בדקתי על קופסה שיש לי במקרר מאותו מותג) - כתוב רק "מיוצר מחלב בקר מפוסטר", ואני מנחש שלפחות מלח כן הוסיפו לו.
אפר ולבנה 214661
האפר לא מעלה חמיצות אלא להיפך מפחית ממנה .
המותג אכן מצליח בצפון וגם במשפחתי נהנים ממנו . בתי הצעירה ,האנינה מבני המשפחה , טוענת בתוקף שלבנה חייבת להעשות מחלב צאן ולא בקר ונשבעת בנקיטת חפץ במותג של מחלבת בוטיק השוכנת בגבעות שבין יודפת להררית - ''חלב עם הרוח'' שמה .
אשתי , לעומת זאת , בוחנת בעין ספקנית כל מוצר חלב שמקורו באזור תמרה עבלין ודעתה לא נחה עד שהיא משתכנעת שהמוצר מפוסטר .היא ראתה מקרי אכינוקוקוס לא מעטים שמקורם דווקא באזור גאוגרפי זה ומאז אין המשפחה צורכת לעולם לבנה שנקנתה בצידי דרכים למרות הניחוח האותנטי .
אפר ולבנה 214710
ועדיין על סמך הנסיון עדיף אפר בלבנה מחור בלבנה.
אפר ולבנה 214951
אני כמעט בטוח שאין קשר בין פיסטור לאכינוקוקוס, שלא עובר בחלב אלא בצואת כלבים (אם מישהו לא רחץ ידיים אחרי שהוא ליטף את הכלב, הוא עדיין יכול למרוח לך את זה על גבינה, בין שהיא מפוסטרת ובין אם לא). אתה (כנראה?) מתכוון לברוצלוזיס.
אפר ולבנה 215036
צודק ,
זה בבשר וההוא בחלב .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים