חייכו, אכלתם אותה 214663
הרמטכ"ל משה יעלון. בראיון ל"מעריב": "טננבוים לא גילה סודות רגישים ולא נגרם נזק אסטרטגי כתוצאה מהדברים שאמר". אלחנן טננבוים הצליח כנראה "לעבוד על החיזבאללה" לכל אורך תקופת שביו ולא לגלות סודות שיפגעו בביטחון המדינה. שחזור החקירות שעבר מעלה שהחוקרים האמינו לדברי טננבוים משום שנידב אינספור פרטים על התקופה ששירת בצה"ל כמפקד אגד ארטילרי במילואים, שהסתיימה בשנת 1992. מסיבה זו, האמינו לו שוביו כאשר אמר להם שאחרי 1992 סיים, למעשה, את שירות המילואים שלו ומאז נקרא רק לימי מילואים בודדים על מנת לעסוק בנושאים חסרי חשיבות.

"מעריב": http://www.maariv.co.il/channels/0/ART/697/495.html
מה שבטוח 214665
זה שעל קבוצת חוקרים אחת הוא הצליח לעבוד. עכשיו צריך לנחש על איזו.
מה שבטוח 214667
לא בטוח שהוא הצליח לעבוד אפילו על אחת. ייתכן וגם הרמטכ"ל משחרר כאן הצהרה שהיא חלק מ"סיפור כיסוי".

למשל, ייתכן וטננבאום סיפר הכל הן לחיזבאללה והן לחוקריו בישראל. האם הרמטכ"ל יודה בפומבי שעכשיו החיזבאללה יודע הכל, או יתן לחיזבאללה להאמין שישראל מאמינה שטננבאום לא חשף פרטים מסוימים, ובכך להטעות את האוייב?
מומלץ מאוד 214669
תודה 214672
מקווה שיהיה לי זמן לראות בקרוב.
מה שבטוח 214671
אם הרמטכ"ל אומר שטננבבאום לא סיפר הרבה על מה שעשה מאז 92, ואם זה לא נכון והוא דווקא סיפר הרבה, החיזבאללה לא ממש יפלו בפח הזה, הה? כלומר, אם הם לא זרקו את הרשימות.

כמובן, אפשר להעלות כאן הרבה תיאוריות נוסח לה-קארה של הפוך על הפוך על הפוך, אבל אם הן נכונות זה יהיה נס.
מה שבטוח 214674
אולי הייתי צריך להרחיב קצת:
די מקובל ב"קהיליה" לזרוק דיסאינפורמציה מסוג "יש לנו מה שאין לנו".
אחת הצורות היותר אמינות לעשות זאת היא לתת לאוייב אינפורמציה שהיתה נכונה בעבר וכבר אינה כזו.
למשל: מר ט' שפך את ליבו בפני האוייב, ואח"כ נשבר בפני חוקריו הישראלים וסיפר שהם יודעים הכל. מייד ביצעו כוחות הביטחון שינויים מתבקשים באלמנטים שנחשפו בחקירת ט', אולם כלפי חוץ אמרו: מר ט' לא נשבר בשבי, ואנו מאמינים לו שלא בגד. עתה האוייב מאמין שהמידע שיש לו עדיין אמין וניתן לשימוש בצורה מסויימת, ולא כך הדבר.

אפשר, למשל, גם לנסות לשאול את השאלה הבאה: אם ההצהרה אינה חלק מתכנית צבאית מסויימת, למה לו לרמטכ"ל להצהיר זאת? האם גם קרוב משפחה של טננבאום עבד אצלו בחווה והוא ממהר לנקות את שמו? האם הוא עמד בראש צוות החוקרים, או שייך לשב"כ?
מה שבטוח 214683
מודה: בקונספירציות אני חלש. כאמור לעיל, הרמטכ"ל טען ספציפית שהאזרח ט' לא סיפר על ידיעותיו אחרי שנת 92, והחיזבאללה יודעים בדיוק אם זה נכון או לא, כך שההטעיה הזאת נראית להדיוט כמוני לא מוצלחת במיוחד. אני מאד רוצה להאמין שאתה צודק ושמישהו שם למעלה יודע מה הוא עושה. למרבה הצער אני קורא עיתונים כך שההנחה האופטימית הזאת נשברת כל פעם מחדש.

על שאלותיך בסוף אפשר לענות הרבה תשובות, כולן ספקולטיביות לחלוטין. כמה כאלה שאני יכול לזרוק מהשרוול (סוף סוף אני מבין מה מגרד שם): כדי להרים את המורל לקראת חג עצמאותנו, כדי לתת גב לשרון על עיסקת החילופין התמוהה (אף פעם לא מזיק שראש הממשלה חייב לך), כדי שצה"ל ייתפס באור קצת פחות שלילי על הפרשייה כולה, כדי לחסוך את הצורך להודות שאף אחד לא יודע בכלל מה הסודות שהאזרח ט' החזיק בגלל הברדק הרגיל, בגלל שהוא בחור טוב וסבלו של מר ט' נוגע ליבו, בגלל שהוא התערב עם אשתו שיוכל לתת הצהרה כזאת בלי שאף אחד יצחק לו בפרצוף, בגלל שהוא מאמין שזה נכון. טוב, את האחרונה תמחק, היא דמיונית מדי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים