אין סתירה 215484
בין חתירה לתהליך מדיני לטיפול בפער החברתי. העניין הוא אכן בסדר העדיפויות.

לענין התהליך המדיני, אפשר לפסול אותו כלא ריאלי או לא רלוונטי, אבל זוהי פשוט התעלמות משכיננו ונסיון לעקוף אותם דרך שיחות עם האמריקאים בשילוב עטיפת המדינה בגדר. ממש כמו בימי גולדה.

לענין הפער החברתי, אי אפשר להתעלם מכך שחלק גדול ממנו נגרם כתוצאה מהשקאה עצומה ובלתי נפסקת או יורדת בעוצמתה בעתיד הנראה לעין בהתנחלויות. הגזילה של אדמות מהפלסטינים מביאה גם לחוסר הקצבת כספים לשכבות החלשות. ההידרדרות המדינית של מדינת ישראל מביאה גם לקריסה כלכלית. וכל עוד נמשכת המלחמה האוילית והמיותרת, גם לא מתיחסים לבעיות המהותיות והפנימיות בתוך ישראל. נושא ויקי קנפו עלה לכותרות אך ורק בזכות ההודנא.

מפלגה אחראית צריכה להרים את כל הדגלים ולא להסתפק בדגל אחד בלבד תוך כדי פסילת האחר. לכן הטענה שהעיסוק המדיני לא רלבנטי אינה לעניין. נהפוך הוא, גישה כוחנית ואנטי-חברתית כרוכות אחת בשנייה ממש כמו גישה מתונה וחברתית. הדוגמא לראשונה היא מימשל בוש המסתבך במלחמה לא מוצדקת ובביתו מבטל את ההישגים החברתיים של מימשל קלינטון. הדוגמא לשנייה היא תקופת רבין שבה גם הוכרה לראשונה זכותם הלאומית של הפלסטינים וגם נעשתה עזרה לעיירות הפיתוח.
אין סתירה 215549
ההשקעה ביישובים מעבר לקו הירוק היוותה סגירת הפערים, שכן היא איפשרה לזוגות צעירים להשיג דירה משלהם, אפילו אם הם לא חברי קיבוץ או שייכים למעמד העליון. מאז תחילת תהליך אוסלו נסגרה האופציה הזו בפני רבים מהמעמד הבינוני והנמוך, ועקב כך גרמה גם לעלייה ניכרת במחירי הדיור. מי שהרויח מזה הם בעלי הקרקעות הגדולים כמו הקיבוצים (בעיקר במרכז הארץ).
אין סתירה 215551
את אותם ישובים הי אפשר להקים בקו הירוק, עם אותן הטבות. הבחירה במיקומם הייתה בעלת מטרה פוליטית מתועבת.
אין סתירה 215584
אבל איך זה קשור לטיעון הקודם שלך, של "הגזילה של אדמות מהפלסטינים מביאה גם לחוסר הקצבת כספים לשכבות החלשות."? עכשיו אתה לא מתלונן על אספקטים כלכליים של ההתנחלות, אלא אספקטים פוליטיים (ועוד "מתועבים").
סתירה ועוד איך 215612
הוקמו גם הוקמו - בגליל (כרמיאל לדוגמה) ובנגב (ערד לדוגמה). הבעיה היא שהגליל והנגב רחוקים ממקורות התעסוקה במרכז הארץ. מגורים ביו''ש (''חמש דקות מכפר סבא'') אפשרו לזוגות צעירים להשיג דירה משלהם, ובמקביל להשתכר בכבוד. זה מה שכל כך הפריע לאליטות הישנות, וזה גם מה שכל כך מתועב בעינהן (ובכך שהכנסת מלה זו לדיון, חשפת את פרצופך האמיתי והמכוער - גם אתה חלק מהאליטה הישנה שמנסה למנוע מהמעמד הבינוני להרים ראש). אחת ממטרות הסכמי אוסלו היתה למנוע את האפשרות הנ''ל ממי שאינו חלק מהאליטה, ע''י הפיכת חייהם של המתנחלים לבלתי נסבלים מבחינה בטחונית, וע''י כך הרתעה נגד קניית דירה מעבר לקו הירוק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים