אחוזי הצבעה נמוכים 216056
לפי העיתונות המקוונת, שעורי ההצבעה היו בין 30 ל 40 אחוזים מבין מתפקדי הליכוד, כלומר לכל היותר 25 אחוזים מתוכם התנגדו לתכנית ההתנתקות.
אם שרון באמת רוצה להתנתק, הוא יכול לטעון שאם רק רבע מחברי הליכוד מתנגדים לתכנית אין מניעה להביא אותה לאישור הממשלה.
אחוזי הצבעה נמוכים 216059
וב-‏2001 ברק היה יכול להגיד שאם רק 30% מהציבור רוצים את שרון, אין מניעה שברק ימשיך לכהן כראש ממשלה?
אחוזי הצבעה נמוכים 216063
להגיד הוא היה יכול מה שהוא רוצה, אבל בניגוד לבחירות שמתנהלות ע"פ חוק (יסוד!) ותוצאותיהן מחייבות, במקרה של המשאל תוצאותיו הן (לדברי שרון) בעלות ערך מוסרי בלבד ולא מחייבות אותו מבחינה חוקית.
כידוע, מוסר הוא דבר אישי ושרון יוכל לטעון שלפי ערכי המוסר שלו, 25 אחוזים ממצביעי הליכוד (כמה זה? 50000 איש? אפילו לא שני מנדטים) הם לא נימוק מספיק חזק.
אחוזי הצבעה נמוכים 216101
כששרון הלך למשאל מתפקדי הליכוד, הוא אמר בפרוש שיקבל על עצמו את תוצאותיו. אם אין לאמירתו זו שום ערך בעיניך, אז אתה מציב שיא חדש בכרסום רעיון הדמוקרטיה וצפצוף על הבוחר, שהחל מתקופת רבין החל להישחק אצלנו בצורה מאד משמעותית.

אבל, ללא קשר לכך אין, בעצם, לשרון שום דרך לממש את תכניתו. מלכתחילה הלך למשאל הזה כי לא היה לו רוב בממשלה ולא היה לו רוב בכנסת, והוא חיפש איזה מקום שיהיה לו בו רוב. מסיבות של לוח זמנים וכדומה לא עשה משאל עם, וקיבל את רעיון משאל המתפקדים כשהסקרים נבאו לו שם רוב גדול.
1-2-3 נסיון 216106
שרון חושב שהתוכנית טובה. הוא ראש הממשלה. הוא נבחר כדי לבצע כל תוכנית שטובה בעיניו. הליכוד איננו גוף סוברני במדינת ישראל; ממשלת ישראל והכנסת כן. אם שרון לא שינה את דעתו (שלו) בעקבות המשאל, הוא חייב לנסות לקדם את התוכנית.
1-2-3 נסיון 216107
זה מציג את שרון בצורה רעה מאוד. כמה כסף עלה כל המשאל הזה? והאם כל הכסף הזה הוצא רק כדי לתת לשרון "חוות דעת"? שהרי מתברר מה שהיה ברור מלכתחילה, שלשרון לא באמת אכפת מתוצאות המשאל, אם הן נגדו (כמובן שאם הן היו בעדו, הוא היה מנופף בו בראשי חוצות).

אני לא בטוח שמי שמבזבז כספי ציבור על תעלולים כאלו צריך להיות ראש ממשלה.
1-2-3 נסיון 216111
נו, וזה הדבר הראשון(1) בהיסטוריה שמציג את שרון בצורה רעה מאוד?

__
(1) להערכתי זה גם לא האחרון.
בהתחשב בגילו, יתכן שזה כבר מהאחרונים. 216177
שאלה לבלגניסטים? 216192
יכול להיות ששרון טעה בכל המהלך הזה של המשאל?
שאלה לבלגניסטים? 216193
לא. המצביעים טעו.
שאלה לבלגניסטים? 216207
מאחר ואני היצגתי את כדור הבדולח שלי בדיון המקדים (שבינתיים נופץ לרסיסים, ויעבור זמן מה עד שאחליט להיוועץ בחדש) אני מרגיש מחוייב לענות:
הפרש של 20% אומר כנראה ששרון לא טעה, וידע שאלו יהיו תוצאות המשאל. זה לא משהו צמוד, זה LANDSLIDE. מי שטעה הייתי אני, כשפירשתי את הנכונות שלו (שאני יודע שהיא קיימת) לנסיגה משטחים, לביצוע של נסיגה כזו *עכשיו*.
אז מה הוא בעצם רצה להשיג? אולי הכרה של בוש בגושי היישובים, ביטול מפת הדרכים, התבטאות נגד זכות השיבה, הכרת בתסריט ה"חד צדדי" (אין פרטנר) וכו', תמורת הבטחת שווא להמרת התהליך של המפה בהתנתקות, שלא תצא לפועל עד שהתנאים יהיו נוחים יותר. מה זה נוחים יותר? לא יודע (אין כדור בדולח). אני בהמתנה...
שאלה לבלגניסטים? 216208
אני מעביר את זכות התגובה לשוטה.
ואני בתמימותי חשבתי 216214
שלפחות דבר אחד טוב ייצא מזה, שהבלגניסטים יפסיקו עם הספקולציות המוזרות שלהם. אבל מסתבר שזה לא שוק מספיק חזק. כנראה שככה זה עם כתות.
ואני בתמימותי חשבתי 216225
מה "מוזר" בספקולציה שאומרת ששרון ינצח? (כלומר מוזר יותר מזו שאומרת שיפסיד?)
השיטה שאימצתי אומצה לא בגלל שהיא מקנה לי יכולת ניבוי ב 100%, אלא בשל הבנה יותר טובה של המהלכים, ויכולת ניבוי גבוהה יותר מכל "אין שיטה" קונבנציונלית אחרת. נכון שאחרי כוויות כאלה נזהרים יותר, אבל אין בטעות *שלי* בפירוש הנתונים שום דבר שפוסל את המתודה.
216228
קרוב לודאי שההפרש הגבוה נובע מהפיגוע שהתרחש ביום המשאל עצמו‏1, ולמעשה לא הותיר לשרון (שלפני כן עוד היה לו סיכוי קטן עד קטן מאוד) כל סיכוי. לאור העובדה שמטה שרון פעל בצל במצוקה תקציבית ברורה, אני מניח שלרשותו של שרון לא עמד כדור בדולח מן הדגם המתקדם (אלה שעולים 500 יורו), לכן הוא לא יכל לשער שביום המשאל יתרחש פיגוע כמו זה שהתרחש, ולכן אין להסיק מההפרש הגבוה ששרון רצה להפסיד‏2.

______________
1 מה שחירב את ההסיכוי שההימור על הפרש ההפסד הסופי, שהפקדתי בידי אחד האיילים, יתממש.

2 כמובן שבכל מקרה כל שיטת ההסקה הבלבניסטית הזאת היא חסרת כל ביסוס (לשיטתי), אבל את הלגלוגים (המתבקשים) כבר עשו כאן אחרים לפני.
נצחון פירוס 216242
מה שהרס את תכניות שרון הם החיסולים המוצלחים של יאסין ורנטיסי, וכשלון החמאס להשיב בפיגוע ''איכות'' בתוך תחום הקו הירוק. כשההרגשה אצל הליכודניקים היא שאנחנו מנצחים, יש להם מעט מאד סיבות לצאת מעזה ו''לתת רוח גבית לטרור''. באופן שנראה קצת פרדוקסלי יחסית למשפט הקודם, הפיגוע ביום המשאל תרם גם הוא, כיוון שפיגוע נגד מתנחלים, ועוד כזה שהורג אשה וארבעת ילדיה, מעביר את הסימפטיה באופן מיידי אל המתנחלים, ואם אלה מתנגדים לנסיגה הרי שהבוחר הממוצע נוטה לעזור להם להשיג את מבוקשם.

בקיצור, הכל בגלל אנשלוביץ וספירת השוטים שלו.
הצבעת נגד קיבלת פירוס 216276
אני חושב שאחד האלמנטים החשובים שעמדו מאחורי תכנית ההתנקות, הייתה דווקא הפניה אל רצונו של הישראלי שלא לצאת פראייר. יעני, "אנחנו לא כמו השמאלנים התבוסתנים האלה שעושים הסכמים עם הפלס', ולוחצים איתם ידיים על מדשאות הבית הלבן. אנחנו נדפוק את הפלס', נראה להם מה זה, נצא מעזה!".
זה גם פחות או יותר מה שניסה שרון לטעון לאחר הפיגוע: הפלס' עשו את הפיגוע הזה כי הם רוצים להכשיל את התכנית שלי (=כי היא רעה להם, ומכאן היא טובה לנו). המתפקדים לא ממש קנו את זה, לא רק בגלל שלאחר אירועים כאלה אנשים נוטים בד"כ יותר לחשוב מהבטן, אלא בגלל שמשום מה (כמו אלמנטים מופרכים אחרים בתכנית של שרון) די קשה לדמיין את הפלס' מכריזים על ימי אבל, ומקיימים עצרות מחאה, בגלל שיהודים החליטו להשאיר להם את הוילות שלהם בגוש קטיף.
אני חושב אחרת 216286
בהתייחס גם לתגובה 216284 האחרונה של ניצה, נראה לי שהדבר כן תוכנן מראש, והסקרים הראשוניים היו מגמתיים או לפחות לא נערכו בקפדנות.
אני צריך להיזהר הרבה יותר בניחושים שלי בשל הריחוק מהנתונים הזמינים לתושבי הארץ...
כל הכבוד לך ולדורון הגלילי על התחזית (למרות שבניגוד לדורון אני לא סבור שמה שקרה הוא בגלל ששרון לא רוצה בכלל לבצע מהלך כזה. לדעתי המטרה כרגע זה לנטרל יוזמות אחרות שונות, ולבצע את הפינוי רק במועד מאוחר יותר - אולי לאחר חילופי נשיאים בארה"ב, אבל אני מנוע מניסויי כדור בדולח לעוד הרבה זמן..)
שאלה לבלגניסטים? 216296
"הפרש של 20% אומר כנראה ששרון לא טעה, וידע שאלו יהיו תוצאות המשאל" נשמע לי די קלוש. עד לפני כמה שבועות הרושם הכללי היה ששרון הולך לנצח בקלות, וודאי וודאי שכך היה הרושם כשהוא רק התחיל את עניין המשאל. למרות שמחוסר המעש שלו אפשר לטעון שהוא ניסה להפסיד בכוח, אבל גם על נפוליאון אפשר לומר שהוא ניסה להפסיד בכוח.
שאלה לבלגניסטים? 216299
20% זה הפרש גבוה מדי מכדי שלא יהיה ברור לרה"מ מלכתחילה (שמכיר סקרים פנימיים שבד"כ אמינים יותר, מאחר ויש לו רשימות מדוייקות של מתפקדי מפלגתו). זה גם מסתדר עם התגובה של ניצה שמספרת שמצד המתיישבים ידעו (לפחות בערים הגדולות) על פערים אף יותר גדולים של 30-70 והרימו גבה על מה שנראה עכשיו כ"סקרים מקדימים מטעם". מעניין שהגלגל התהפך בדיוק כששרון חזר מבוש - כלומר לאחר שהצליח לסחוט מנשיא ארה"ב הצהרות רבות, כשהחשובות הן ויתור על מפת הדרכים (הרעה לדעתו של שרון שעשה תמיד הכל להקפיא אותה), הכרה בגושי היישובים הגדולים וכו'.
עוד בעניין זה (נתונים שהייתי צריך לשים לב יותר אליהם, ולפרשם אחרת): חוץ משרון, השרים ה"תומכים" לא נקפו אצבע מעבר למס שפתיים דל - מה שבעצם הראה על המשך ההתנגדות ופילוג בליכוד - מצב שלא מעודד מתפקדים להצביע בעד, כנראה.
עוד חוכמה בדיעבד שמצביעה כנראה על עיתוי לא נוח (שמהווה סיבה להפלת התוכנית בשלב זה, והבשלתה במתכונת שונה מעט מאוחר יותר) היא הצהרתו של מזכיר המדינה לאחר מפגש בוש-שרון, בדבר קיום תוכנית התנתקות לאחר הבחירות בארה"ב (וזה כנראה גם היעד הבא של שרון):
שאלה לבלגניסטים? 216301
אוקיי, אני מאמין לך, נפוליאון באמת רצה להפסיד.
שאלה לבלגניסטים? 216303
לא מכיר מספיק טוב את העסק ההוא עם נפוליאון, ואיך זה ממש קשור לכאן. הצעתי הסבר שנראה לי סביר, ואתה לא חייב לקבל.

אולי רצויה הבהרה נוספת: ישנם הפסדים שלא מתוכננים, כמובן. אחרי הכל, בפוליטיקה מדובר במאבק, ובכל מאבק יש צד שמנצח יותר וצד שמנצח פחות בזמן נתון. השאלה הנשאלת היא מתי מזהים מי ניצח, ומי מעוניין במה. כשמזוהה הפסד ב LANDSLIDE, מניסיוני, זהו בד"כ סימן בולט למאבק לא אמיתי.
שאלה לבלגניסטים? 216306
לנצחונות יש נטייה להגדיל את עצמם - המפסידים יודעים שהם הולכים להפסיד, ולכן לא טורחים אפילו ללכת להצביע (על תקן "ידי לא היו במעל"). המקרה הזה היה אפילו גרוע יותר - בעוד שבקרב המתנגדים היו רבים שהרגישו מגוייסים למטרה, בקרב התומכים כמעט כולם הרגישו "לא נעים" עם התמיכה שלהם. בגלל זה המתנחלים עבדו בדיוק על הנקודה הזו: הם לא ניסו לשכנע אנשים להצביע בעד, אלא בעיקר לשכנע אנשים שתמכו לא להצביע בכלל - כדי שהמצפון לא יעיק עליהם כשהם רואים את המתנחלים מפונים בטלוויזיה.

אז הנה, להרבה אנשים בליכוד יש עכשיו מצפון נקי. רק חבל שהוא הולך להתלכלך כהוגן בפעם הבאה שחייל יהרג שם.
שאלה לבלגניסטים? 216310
לניצחונות אין נטיה להגדיל עצמם בפוליטיקה. זה לא כדורסל...
המשפט הנ''ל נכון אולי רק כשהפער גדול מאוד מלכתחילה. במירוץ צמוד בו שני הצדדים משתדלים באמת לנצח, תראה מצבים כמו בחירות גור-בוש או ביבי-פרס (עדיין מחכה לקולות החיילים).
העניין שאתה מציין של הפער ברגשות שני הצדדים, אם זה באמת מה שהורגש בארץ, הוא בדיוק תוצר של חוסר מאבק אמיתי על לב הצד התומך בתכנית.
כנראה שמעבר לרצון במצב סופי בו מפונים מוקדי חיכוך, גם שאלת העיתוי והאופן היא חשובה בנושא ייצוב האזור וקבלת מינימום אבדות, וכנראה שזה עוד לא הזמן המתאים.
אני, כאמור, כבר לא מנסה לחזות המשך בשלב זה, אלא חוזר למעמד צופה.
שאלה לבלגניסטים? 216328
קיים מחקר (שטרם פורסם) שבוחן את ההשפעה של ''מרוץ מוכרע מראש'' על אחוזי ההצבעה. שלא במפתיע, כשההכרעה ידועה מראש, אחוז ההצבעה נמוך. מה שכן מפתיע הוא שדווקא אלה שהולכים להפסיד (ולכן, לכאורה, יש להם יותר אינטרס ללכת להצביע לעומת המנצחים ה''זחוחים''), הם אלו שלא באים. לכן, נצחון ידוע מראש יגדיל את עצמו בקלפי.
מדאיג 216331
זה פותח פתח מסוכן לרמאויות מטעם הסוקרים.

אגב, זה גם מסביר את הנצחון של מכבי בגביע אירופה.
מדאיג 216336
שאני אגיד לעורך המחקר לא לפרסם אותו?

אנחנו צריכים לסמוך על כך שיש הרבה מכוני סקרים, והסיכוי שלכולם אותו אינטרס הוא נמוך.
שאלה לבלגניסטים? 216390
אנחנו מסכימים, וזה מה שאמרתי בתגובתי - רק ניצחון ידוע מראש מגדיל את המפולת של הצד המפסיד - אם המצב אכן היה כזה, שכולם ידעו לפני - אז זה בטוח מתוכנן.
שאלה לבלגניסטים? 216404
מה?

ההפסד היה ידוע מראש שבוע לפני המשאל, הוא לא היה ידוע מראש בזמן שהתקבלה ההחלטה לקיים את המשאל. אז היה ברור לכולם ששרון ינצח.
למה לעזאזל שההפסד יהיה מתוכנן?
נכון שאתה עושה את עצמך? 216409
כשאתה מבטל את הבלתי אפשרי, מה שנותר, בלתי סביר ככל שיהיה, הוא האמת (תרגום צולע שלי). מאחר ובלתי אפשרי ששרון טעה, כל השאר נגזר בקלות. או שאתה מנסה לטעון ששרון הוא לא פוליטיקאי?
נכון שאתה עושה את עצמך? 216410
בדיוק היום קראתי בעיתון‏1 ששרון טען שהוא בכלל לא היה מעורב בהחלטה לצאת למלחמת לבנון. שר התקשורת ציפורי הגדיר זאת כ"בדיחת המאה"‏2.

אבל אני יודע שאתה סתם סונט בבלבניזם ע"י "היתממות" שכזו, אז אני לא אמשיך לספר על מעללי השנה המיוזעת הזאת‏3.

1 מינואר 1984
2 מצד שני, לאור האוסף המעופש של בדיחות נטולות הומור שקיבץ דידי מנוסי באותו עיתון, אני לא חושב שהייתה לשרון מי-יודע-מה תחרות בזמנו.
3 רק אני אגיד שכששרון הפסיד בהצבעה להציב אותו באיזשהו תפקיד של הסוכנות היהודית, מיד התייצב מי-אם-לא בנימין נתניהו כמועמד לתפקיד, ללמדך שבפוליטיקה, כמו בגיאולוגיה, שום דבר לא משתנה ב-‏20 שנה.
נכון שאתה עושה את עצמך? 216415
לגבי היציאה למלחמה, כבר כתבתי על זה מספר פעמים - שרון תכנן לצאת למלחמה בעיתוי אחר - הוא חזר ארצה מחופשה בקרפטים בבהילות לאחר נסיון ההתנקשות בשגריר ארגוב כך שרעיון המלחמה היה ביוזמתו, אבל העיתוי - לא, והוא כנראה נכפה עליו על ידי מנחם ''אבו נידאל, אבו שמידאל צריך לדפוק את אש''ף'' בגין.
נכון שאתה עושה את עצמך? 216418
עכשיו אני מבולבל לגמרי. אז בסופו של דבר לא המוסד ירה בשגריר ארגוב?
נכון שאתה עושה את עצמך? 216419
לא, לא - הוא טען שהוא אפילו לא היה בארץ בזמן היציאה למלחמה.
וגם היה כתוב שם משהו על איזו תקרית אחרת שרצו שתהווה עילה למלחמה, אבל ויתרו עליה. לא זוכר כבר...
מגדלי התאומים? 216420
הגבינות של שטראוס, שסילקו אותן מהמדפים 216427
זו לא רק הסיבה למלחמה ההיא - זה גם מה שחיסל את הסקיפרים האומללים.
נכון שאתה עושה את עצמך? 216426
זה גם מה שאני חשבתי, עד שבזמנו חיים לוינסון נופף בתמונה של שרון מנופף לטנקים ישראלים ואז גם עמית מנדלסון אמר משהו, אז הלכתי ל"רשומות" ובדקתי. עכשיו בגללך אני אלך לחפש את הפתיל המדובר. הנה מצאתי: תגובה 10869
נכון שאתה עושה את עצמך? 216429
אבל אני לא טענתי שהוא לא היה. להפך! אני טענתי שהוא כן היה, אבל הוא אמר לממשלה ולציבור, שנתיים אחרי זה, שהוא לא היה - טענה שהופרכה תוך פחות מיום בקלות יתרה. למה לו להגיד דבר כזה? כי הוא לא פוליטיקאי, או כי הוא שקרן שנתפס בקלקלתו?
נכון שאתה עושה את עצמך? 216441
ואני חידדתי את זה ומהדברים שהבאתי אני חושב שניתן להבין שמבחינה *מעשית* הוא "לא היה" בארץ כשהחליטו על היציאה למלחמה. כלומר לא "שרון יצא למלחמה ובגין נגרר אחריו" כמו הדעה הרווחת אלא "בגין ורפול יצאו למלחמה בעיתוי שלא שרון קבע, והוא בקושי הספיק להגיע ארצה לפני פרוץ הלחימה (איני זוכר אם כמה שעות או בערך יום לפני)". אולי במקום שנדבר באוויר תביא את הציטוט *המדוייק* מדבריו?
נכון שאתה עושה את עצמך? 216430
באותו פתיל כבר העירו לך שהציטוט הוא של רפול, לא של בגין. תפנים!
נכון שאתה עושה את עצמך? 216465
ואם תזכר בפתילים קודמים של ערן על לבנון, תגלה שבלבניסטים יחייכו בערמומיות על התגובה של ציפורי, ויגידו: כמובן, הרי ציפורי הוא הבדלן שגם מילא תפקיד מכריע בסיבוכו של שרון בסאברה ושתילה.
נכון שאתה עושה את עצמך? 216496
לפי "ממשלה במלחמה" של אריה נאור:
"לפנות בוקר, ביום ד', 4 ביוני.... שר הבטחון שהה באותו יום בביקור חשאי ברומניה" ואז בוצעה ההפצצה הראשונית בבירות ותגובת המחבלים בירי על יישובי הצפון.
מאוחר יותר באותו יום "כשפתח בגין את הישיבה היה ניכר בו שהוא כבר מעבר להכרעה. הוא דיבר בהתרגשות רבה וייס את כל כוח השכנוע שלו: 'אין מנוס מלהחליט על פעולה בלבנון', אמר לשרים."

אגב, בהצבעה על המלחמה בורג היה היחיד שהתנגד (ארליך וברמן נמנעו).
שאלה לבלגניסטים? 216373
"כשמזוהה הפסד ב LANDSLIDE, מניסיוני, זהו בד"כ סימן בולט למאבק לא אמיתי."

התכוונת לאמר שכאשר מזוהה הפסד ב LANDSLIDE, מנסיונך, זה בד"כ סימן בולט לכך שבדיעבד תפרש אותו שהצד המפסיד תכנן להפסיד מראש.
שאלה לבלגניסטים? 216392
לא תמיד. כדי שזה יקרה נדרשים תנאים מסויימים של התנהגות מתמודדים לפני ההתמודדות ולאחריה, ואת אלה ניסיתי להסביר כאן.
שאלה לבלגניסטים? 216377
האם מצנע לא רצה לנצח? להזכירך נצחון הליכוד על העבודה בבחירות האחרונות היה לא פחות landslide מאשר נצחון המתנגדים על התומכים במשאל הנוכחי (וד"א, הכשלון של מצנע אז נבע מאותה סיבה - תכנית של נסיגה חד צדדית אינה מקובלת על חלקים גדולים מדי בעם)
שאלה לבלגניסטים? 216393
לא בטוח שמצנע היה יכול לנצח מלכתחילה, בשל נקודת המוצא (ממשלת האחדות) - פואד די השפיל את העבודה באופן היציאה מהאחדות, והוא זה שגרם, בין היתר, לדרדור בסקרים ע''י יצירת משבר פנים מפלגתי כמעט בכל נושא. עד כמה שזכור לי, תוצאות הבחירות השתקפו בסקרים שהיו יציבים פחות או יותר לאורך כל הדרך.
זוהי רק השערה מרחוק, מאחר ובמערכת הבחירות הנ''ל לא הייתי בארץ, ואשמח אם מישהו יסייע בפרטים שכבר פחות נגישים כיום באינטרט.
שאלה לבלגניסטים? 216466
כפי שליאור אמר, הרושם היה שלעבודה ממילא לא היה סיכוי מעשי לנצח. הרושם של כל מיני בלגניסטים באתר (מגלגל עיניים בתמימות לשמיים) היה שמצנע אכן מנסה להקטין את גודל מפלגתו (או, בלשון בוטה יותר, להפסיד בכוונה), כדי למנוע ממשלת אחדות.
שאלה לבלגניסטים? 216304
כל הפרשנים בכלי התקשורת חשבו ששרון הולך לנצח בהליכה. יש להם מקורות, ואני בספק אם היה מידע לראש הממשלה שהם, הפרשנים, לא היו חשופים אליו.
אלא אם יש כאן קונספירציה בקנה מידה שלא יאמן, קשה לי להאמין ששרון ידע מראש שהוא הולך להפסיד. איש לא ציפה לפער כזה.
ניצה יכולה לספר מה שהיא רוצה - במקרה הטוב מדובר במקרה של סקר מוטה (וכשהשואל מזדהה כמתנחבל ושואל את חבר הליכוד מה דעתו, זה הופך לסקר מוטה), במקרה הרע היא משקרת כדי לחזק את טענותיה.
שאלה לבלגניסטים? 216308
אני לא חשוף לפרשנים כמוך מכאן, אבל העובדה היבשה היא שאותם כלי תקשורת שפרסמו את סקרי ה"לנצח בהליכה" לפני הפיסגה עם בוש, פרסמו את ההיפך לאחריה. האם הפרשנים השונים עדיין המשיכו להאמין (כמוני) בסיכוייו של שרון למרות שינוי המגמה בסקרים? אם לא - יש מקום להניח שהוזן להם מידע שונה ממקורות מסויימים (ותתפלא כמה דלים המקורות האלה - בד"כ זה איזה גרון עמוק אחד או שניים, ואז כולם שואלים אותם או מעתיקים אחד מהשני - לא צריך "קונספירציה בקנה מידה שלא ייאמן").
לפחות סקר אחד בעיתונות שמעתי שפורסם לאחר שבוצע על ידי לשכת רה"מ, וגם פילוח המתפקדים לסקרים מגיע ממזכירות הליכוד, הנשלטת כרגע ע"י אנשי שרון.
לגבי ניצה: כמה מוטים ושקריים יכולים להיות דבריה בנושא זה? היא היתה מעורה חזק בתהליך, והאחוזים שהיא מדברת עליהם באמת קרו בערים הגדולות.
שאלה לבלגניסטים? 216330
לא הבנתי את השאלה - ברור שלאחר שינוי המגמה, הפרשנים החלו לדבר על כך שאולי בעצם לא בטוח ששרון ינצח, וניסו לנתח את הגורמים לשינו הזה. למה צריך לחשוב שהוזן להם מידע שונה? כל המידע שיביא לשינוי הזה עמד לפניהם בסקרים ובדיווח על הגיוס הנמרץ של המתנחלים לשכנוע מתפקדי הליכוד.
הדברים שהיא אומרת יכולים להיות מוטים משום שהמשיבים עצמם שיקרו למתנחלים שהתקשרו אליהם. למה? כי הם בכל זאת אנשי ליכוד, ולא נעים להם להודות בפומבייסט שהם מוכנים לפנות את הבחור שמדבר איתם בטלפון.

בערים הגדולות, למיטב ידיעתי, לא היו תוצאות קיצוניות כמו שמציגה ניצה - וזאת למרות שמדובר רק באלו שטרחו והלכו להצביע, דבר שהיה אמור לחזק את המתנגדים. רק בירושלים היו כ-‏70 אחוז נגד. בבאר-שבע, לעומת זאת, ההתנגדות עמדה רק על 57.2 אחוז. חיפה: 49.6 אחוז בלבד. בת"א ההתנגדות נעה בין 39.9 אחוז (כרם התימנים) ועל למקסימום של 59.8 ביד אליהו. במספר איזורים בעיר היה רוב לתומכים.
בראשל"צ לתומכים היה רוב של 51.1 אחוז, בפתח תקווה המתנגדים קיבלו 60.7 אחוז.

בסופו של דבר, כן - המתנגדים ניצחו. 70-30? לא ממש. הנתונים של ניצה, עם כל הכבוד, מוטים.

(כל התוצאות לפי ערים: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2910838,00.h... )
שאלה לבלגניסטים? 216332
ואני חשבתי שניצה ירושלמית.
שאלה לבלגניסטים? 216316
אני אהיה מאד מופתע אם היא משקרת. יותר סביר שהנשאלים משקרים.
לבלגניסטים שלום 216317
''התנתקום מצומצמת'' 216319
משהו קטן שנשמט מהידיעה:

מאחר ומדובר בהתנתקות מצומצמת, הודיע שרון שבכונתו לערוך גם משאל מצומצם, הפעם בין חברי הליכוד שהצביעו בעד תוכנית ההתנתקות. "לא יעלה על הדעת שמי שאינו מתייצב מאחרי המנהיג הנבחר של הליכוד ייטול חלק בהכרעות גורליות" אמר ראש הממשלה, והוסיף שבתמורה להתנתקות המצומצמת עומד בוש להודיע שגלעד חף מפשע.

לכתבנו נודע כי ישנה גם תוכנית מגירה למקרה שגם התוכנית הזאת תיכשל. הפרטים עדיין חסויים, אבל שם התוכנית הוא "התנתקות מטומטמת".
''התנתקות מתכנסת'' 216334
לדעתי אתה (או כתבנו) טועה. אין תוכנית מגירה אחת בלבד. ישנן עוד ועוד תוכניות מגירה מצומצמות יותר ויותר שיצריכו משאלים מצומצמים יותר ויותר. כל העניין הוא טור מתכנס שגבולו הוא הצבעה של 100% (כל כולו של שרון) בעד השארת המצב הקיים ("התנתקות מתאפסת").
עם תמיכה רחבה (no pun intended) וגורפת שכזאת, אין ספק שמפלגתו של ראש הממשלה תזכה לתמיכה ציבורית, גם בבחירות הבאות (העם שלנו אוהב ווינרים שמצליחים לעשות בדיוק את מה שהם ניסו לעשות, גם במקרה שזה לא כלום).
''התנתקות מתכנסת'' 216361
אתה מודע לכך שפרטי התכניות השונות ידועים לי זה מכבר, נכון? פשוט לא רציתי לחשוף אותן בטרם עת כדי לא להשפיע על ציבור הבוחרים.

אבל אם אנחנו כבר כאן, בטח תשמח לדעת שבמשאל שלפני האחרון בסדרה שלך (למה טור?), משאל שייערך בחוות השקמים בעת ארוחת הבוקר, יצביעו 33% בעד, ו 67% ישמרו על זכות השתיקה.
1-2-3 נסיון 216138
אני לא מבין מה הבעיה שלך עם ההוצאה הכספית. שני גופים הוציאו כסף במשאל הזה: הליכוד, ומועצת יש"ע. מבחינתי, כל שקל שיורד מתקציב הפעילות שלהם הוא ברכה.
1-2-3 נסיון 216298
ראשית, כל שקל שמישהו מבזבז בצורה כל כך שטותית, ואפילו אם הוא רכושו הפרטי, מעלה בי תמיהות לגבי יכולות הארגון שלו. שנית, מאיפה הגיע הכסף של הליכוד? מכיסם הפרטי של השרים והמתפקדים? אם כן, אני חוזר בי בבושת פנים מטיעון "כספי הציבור".
1-2-3 נסיון 216305
לא, הוא הגיע ממימון המפלגות (וגם מכספי מיסי החבר של המתפקדים). הכסף הזה היה שלהם בכל מקרה, ואני מעדיף שהוא יתבזבז על מריבות פנימיות מאשר על הקמפיין שלהם בבחירות הבאות.
1-2-3 נסיון 216408
אני לא יודע בעניין הליכוד אבל מועצת יש"ע מתוקצבת ע"H המועצות המקומיות שמתוקצבות יפה מאוד ע"י משרדי הממשלה השונים, בעיקר משרד השיכון.
1-2-3 נסיון 216424
כן, אבל הם לא אלו שהתחילו את כל עסקי המשאלים מיוזמתם (נכון?). חוץ מזה, כמו שדובי אומר - עדיף שישקיעו את זה בקמפיין הזה, במקום להרחיב עוד התנחלויות.
קח את זה צעד אחד קדימה 216175
אם שרון מבצע טעויות כל כך גסות ‏12 בנושאים מרכזיים מבחינתו, איך אפשר לסמוך עליו בהנהגת המדינה?

1 או שטעה בעצם אימוץ הצעת המשאל, או שטעה כשחשב שהוא יקח בהליכה (הניחוש שלי: בשניהם). אפשר לתהות אם היה כאן תמרון סופר-מתוחכם מבחינתו, אבל כשלעצמי אני מתקשה להאמין בכך.
2 אם להשתמש בדימוי החביב על שרון: הוא שיתף פעולה בדחיקתו לקוראלס.
1-2-3 נסיון 216156
דעתי היא שכאשר מנהיג משנה את עמדתו בעניין חשוב מזו שאותה הציג ערב הבחירות (מבלי להיכנס לשאלה אם זה מה שעשה שרון, כפי שאני חושב.), הדרך הדמוקרטית היחידה שבעזרתה מותר לו לקדם את תכניותיו החדשות היא הליכה לבחירות חדשות.
אבל שרון בחר בדרך אחרת. הוא אמר שיקבל את תוצאות המשאל. (ועצם קיום המשאל לו מותיר לו ברירה סבירה אחרת.) קידום התכנית וקבלת תוצאות המשאל אינם עולים בקנה אחד.
חוץ מזה ערב המשאל הוא אמר שאי קבלת התכני תביא אותנו לבחירות ''קשות''.
נו, אז קדימה . . .
אחוזי הצבעה נמוכים 216109
לאמירות של פוליטיקאים בד''כ אין יותר מדי ערך בעיני והצהרתו שדין נצרים כדין תל אביב שקולה, מבחינת האמינות שלה, להצהרתו שיקבל עליו את תוצאות המשאל.
בעיני הזלזול הגדול בבוחר הוא בעצם הפניה למשאל ולא בהתיחסות (או חוסר ההתיחסות) לתוצאותיו. לראש ממשלה בישראל יש סמכות ורשות לקדם כל תכנית מדינית ואם אין לו רוב בממשלה זכותו להחליף את הממשלה, בתנאי שהממשלה החדשה זוכה לאמון הכנסת. למעשה, אם יש לו רוב בממשלה הוא אפילו לא זקוק לרוב בכנסת, למרות שזה הנוהג המקובל.
ממי ששבר את הכללים הדמוקרטים הנהוגים במקומותינו אני ממש לא מצפה ליותר מדי.
אחוזי הצבעה נמוכים 216160
אני מייחס דווקא ערך גדול מאד להצהרות פוליטיקאים ערב הבחירות. איני רואה טעם לבחירות בכלל כשמזלזלים בהצהרות כאלה. פשוט חבל על הכסף לא זו יכולה להיות הכוונה בבחירות.
בעניין המשאל, כבר הסברתי ששרון היה חסום במימוש תכניתו כי לא הייתה עוברת לא בממשלה ולא בכנסת. התקפלותם של נתניהו לימור לבנת וסילבן שלום, באה, לדעתי עקב חשש ששרון ינצח במשאל וירחיק אותם אחר כך ממרום מושבם.
כששרון הצהיר לפני המשאל שימשיך לממש את תכניתו בכל מקרה, לא נבהלתי כלל (למעט הסיכוי שהדבר ישפיע לטובתו על תוצאות המשאל), כי לאחר הפסדו יכולתו להעביר את התכנית קטנה עוד יותר. זה הדבר הענקי במשאל הזה שעליו כבר דברתי. החברה לא הלכו אחרי החלילן מהמלין, וזה טרפד כליל את תכניותיו.
בענין ''דין נצרים כדין ת''א'' 216483
היום שמעתי ברדיו תכנית עם עמרם מצנע. הוא נשאל ע"י מור אלטשולר מדוע לא הלך לממשלת אחדות עם שרון. תשובתו היתה שהוא נפגש עם שרון והודיע לו שהוא יסכים לממשלת אחדות אם שרון יסכים לפנות את נצרים (ומצנע הדגיש - לא כל גוש קטיף - רק נצרים). תשובתו של שרון (לפי מצנע) - "דין נצרים כדין ת"א". אי לכך אלו לא היו רק "הצהרות לתקשורת" כפי שאתה טוען, אלא חלק מהשקפה אמיתית.
כוונת תכנית ההתנתקות היא להחליף את הממשלה הנוכחית בממשלת אחדות, שהיא עדיפה בעיני שרון הן מסיבות פוליטיות (והיתה כזו כבר לאחר הבחירות) והן מסיבות אישיות (מישהו אמר מזוז?)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים