מה עם מנהיגות ראויה? 216168
דיברתם ודנתם על הכלכלה, המשטר, החברה ומה לא, אבל איפה ההתייחסות למנהיג. ולא מנהיג חזק פשיסטי אלא מנהיג כריזמטי שמשדר אמינות ורצינות. כל המנהיגים הפוליטיים שלנו היום הם או מושחתים, או חסרי כל כריזמה וכוח משיכה דמגוגי (נשמע פופוליסטי אבל זה גם חשוב), או שהם הוכיחו שהם לא ראוים למנהיגות כלשהי.
נראה שציבור הבוחרים של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (בתיאוריה) דווקא ירצו מנהיג נוסח רבין ולא נוסח נתניהו.
אדם, מנהיג שישדר דאגה לפרט, שליחות, וחס ושלום - עמידה על עקרונות ובקיצור - פוליטיקה מהזן הישן והטוב (היינו רוצים). אולי אבדן טוהר המידות הפוליטי בכלל משפיע על הייאוש של הציבור שנזקק ורוצה סוציאל-דמוקרטיה.
מה דעתכם?
מה עם מנהיגות ראויה? 216199
לפני שבוחרים במנהיג, יש לבחור ביעדים שרוצים שהמנהיג יוביל אליהם.
מה עם מנהיגות ראויה? 216202
הכי טוב נתניהו.
הוא יעשה סקרים לאן העם רוצה וינהיג אותנו ליעדים אלה.
מה עם מנהיגות ראויה? 216221
לדעתי זה הפוך במידה מסוימת. מי שבחר ברבין בזמנו, לא עשה זאת רק בגלל היעדים הספציפיים של מפלגת העבודה. יש סיבה שרק בזמן רבין הייתה התעוררות שמאל כזו גדולה וגם אנשי ימין (מתונים) תמכו בו. ועובדה שפרס וברק לא הצליחו להחזיר עטרה ליושנה.
ואם כבר מדברים על התנהגות בוחרים, כמה אנשים לדעתך בוחרים במפלגה רק על סמך המצע שלה? כמה אנשים בכלל טורחים לקרוא את המצע (חוץ מהדר P-:)? והאם לא תסכים שאנשים רבים שבחרו באריק "אוהבים אותך מצביעים נגדך" שרון, בבחירות הקודמות נדפקו כהוגן כמו שאומרים, ע"י ביבי וגזירותיו - ועדיין יצביעו לליכוד (ולא יחד או חד"ש)- כלומר למנהיג התורן (אחד יותר גרוע מהשני שם). וזה לא רק בגלל הקו המדיני.
אם כבר, מפלגה סוציאל-דמוקרטית צריכה להיות מאד מתונה בהקשר המדיני. במיוחד בגלל שאוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך נוטה לבחור במפלגות "עממיות" כמו הליכוד.
מה דעתך?

הדר
מה עם מנהיגות ראויה? 216312
תאר לך שאתה מגיע לתחנה המרכזית בת"א (החדשה, החדשה...)
אתה רואה שני אוטובוסים חונים אחד ליד השני. האחד קו 450, עם נהג מצוחצח ומסודר, שאתה מזהה מהטלויזיה בתור המנצח של "מבחן התיאוריה של המדינה". השני קו 900, עם נהג מוזנח ומרושל. היית מעדיף לסוע עם הנהג המצוחצח, אבל אתה צריך להגיע לחיפה, לא לירושלים...
אותו דבר עם מנהיגים ומפלגות. גם המנהיג המוכשר ביותר, אם הוא מוביל ליעדים שאתה לא מאמין בהם, לא חכם לבחור בו.
גם המערכת הפוליטית הבינה זאת (באיחור מה) והבחירות האחרונות היו למפלגה ולא לראש ממשלה.
אני לא מסכים שבוחרי ליכוד "נדפקו" ע"י ביבי וגזרותיו. נהפוך הוא - אני חושב שהגזירות הללו היו חיוניות לעצירת ההתרסקות הכלכלית שהחלה בימיו חסרי הרסן של בייגה, והמשיכה אצל סילבן חסר הדרך. מעבר לזה, אני מאמין שגם מי שבחר ליכוד (ושוב, הבחירות האחרונות היו למפלגה ולא לראש ממשלה) מרגיש כך, למרות שטיפת המוח התקשורתית - בסופו של דבר לא ניתן לרמות את כולם כל הזמן, ואנשים רואים את התוצאות.
מה עם מנהיגות ראויה? 216314
צ"ל 405

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים